Nechte se okouzlit módou první republiky
FOTO: autorka

Nechte se okouzlit módou první republiky

10. 11. 2018

Elegantní dámy, elegantní pánové, Oldřich Nový líbá dámám ručku, ve společnosti září Adina Mandlová, Lída Baarová, Hugo Haas, Svatopluk Beneš a samozřejmě bonviván z největších – Vlasta Burian. V broušených sklenkách se třpytí francouzské víno či koňak.

Vrchní neslyšně plují mezi stoly luxusních restaurací, v barrandovských ateliérech je živo od rána do noci. Přesně takový svět si můžete navodit v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, které se připojilo k oslavám výročí republiky velkorysým projektem – výstavou Šaty dělají člověka.

Vernisáž prvorepublikových dobových oděvů a předmětů se za velkého zájmu uskutečnila v pátek 26. října. Akci stylově a se šarmem sobě vlastním vtipně moderoval Aleš Cibulka. Autorkou výstavy je známá sběratelka autentického dobového odívání 20. století, Vlaďka Dobiášová. Jako jeden z významných znalců v tomto oboru již mnoho let prezentuje svoji soukromou sbírku historického a dobového odívání, spolu s módními doplňky na mnoha společenských akcích, výstavách a dobových módních přehlídkách. Na výstavě v muzeu jsou z její sbírky prezentovány unikátní exponáty, jejichž vlastníky byly například herecké hvězdy prvorepublikového stříbrného plátna Věra Ferbasová, Jarmila Švabíková, Nataša Gollová, Marie Rosůlková či Svatopluk Beneš.  

Vedle toho mohou návštěvníci výstavy obdivovat dobové plesové šaty, prádlo, oděvy pro různá roční období, domácí i sportovní oblečení, módní doplňky, mezi něž patří zajímavé klobouky ze známých kloboučnických firem, boty, rukavičky, kabelky, šátky, kravaty či bižuterie a ozdobné knoflíky. Část výstavy je věnována také produkci úspěšných prvorepublikových módních salonů, mezi něž se řadí především práce významných pražských oděvních salónů Hany Podolské, Hedy Vlkové, Anny Frolíkové nebo Oldřicha Rosenbauma. Nechybí prezentace světoznámé obuvnické značky Baťa, která je zde zastoupena i unikátním párem dámských střevíčků, zhotovených přímo pro Světovou výstavu v New Yorku v roce 1939. K vidění jsou i známé luxusní pánské boty, tzv. „Popprovky“ firmy Popper.  

Obraz pracovního i společenského života doby první republiky doplňují také mnohé z propagačních dobových předmětů, jako jsou reklamní cedule, plakáty, drobné reklamní předměty různého druhu, ale i první technické vymoženosti používané v běžné domácnosti prvorepublikových rodin. Návštěvník tak může mezi mnohým vidět např. starší typ topinkovače, lednici, jejíž chlazení bylo závislé na množství ledu, který byl uchováván v jejím chladicím boxu nebo starší typ elektrické pračky značky JETAS firmy bratří Kolaříků z Jarošova u Uherského Hradiště. Všechny trojrozměrné předměty, které tematicky výstavu oděvů doplňují, pocházejí ze sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a ve většině případů jsou veřejnosti nabídnuty ke zhlédnutí vůbec poprvé v celé historii muzea.  Výstavu bude možné navštívit do 28. dubna 2019.

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu