Osamělost o vánocích? To přece není nutné
Ilustrační foto: ingimage.com

Osamělost o vánocích? To přece není nutné

20. 12. 2018

Mnoho starších lidí nemá nikoho, s kým by mohli trávit vánoce. Ale musí opravdu zůstat sedět sami doma? Zde je několik alternativ k nechtěné osamělosti:

Vánoce jsou rodinným svátkem. Ale mnoho starších lidí tráví Štědrý den nebo dokonce celé svátky o samotě. Důvodem samoty je často ztráta partnera. V mnoha případech mají děti už dávno vlastní potomky a přijdou na návštěvu jen o 1. nebo 2. vánočním svátku. Pokud vůbec přijdou. M

Mnoho osamělých pociťuje svou samotu obzvlášť bolestně právě o vánocích. Aby se těmto pocitům dalo vyhnout, na to existuje několik doporučení od psychoterapeutů. Které z těchto doporučení je pro koho to nejlepší, to už si musí posoudit každý sám.

1. Jděte ven na procházku
Osvědčeným prostředkem proti samotě je jít ven a potkávat lidi. I o Štědrém večeru jsou četná představení, zvoucí k návštěvě. Nabídka sahá od koncertů až po bohoslužby. Vyplatí se prozkoumat i programy sociálních komunit, domovů seniorů a dalších pořadatelů ve svém okolí.

2. Odcestujte na zájezd
Kdo se postará včas, může si rezervovat speciální cestovní nabídku na vánoce. Výhodou tu je setkání s lidmi v obdobné situaci a navíc se vyhnete každodennímu prostředí, které samotu připomíná.

3. Sejděte se s někým v obdobné situaci
Kdo se trochu porozhlédne v okruhu svých známých, určitě objeví lidi, kterým se vede obdobně. Sejděte se nebo někoho pozvěte. Dokonce se může stát, že někdo pozve vás, a nemusí to být jen jednotlivec, ke společné oslavě.

4. Dopřejte speciální péči sami sobě doma
Každý nechce na Štědrý den navštívit nějaké představení nebo slavit s přáteli. Mnohý zůstane raději doma a prožije vánoce v rozjímání sám. Nečekejte nečinně, až přijde večer, věnujte čas nějakým aktivitám. Proč třeba v tuto dobu neopečovávat i sami sebe, když byste to rádi udělali pro druhého člověka? Dělejte něco, co vás odvede od pocitu opuštěnosti a udělá vám dobře. Poslouchejte pěknou hudbu, udělejte si pěnovou lázeň, podívejte se na oblíbený film. Kdo má chuť, může si slavnostně prostřít stůl a připravit si menu o několika chodech., aby dostal tu správnou vánoční náladu.

Vánoce - den jako každý jiný?
Jednoduše ignorovat Štědrý večer a pojmout 24. prosinec jako každý obyčejný den asi není ta nejsprávnější varianta. Vánoce jsou masový fenomén a jejich dosahu nelze uniknout. Lepší je tedy si včas zvážit své potřeby a pak si rozmyslet, jak s nimi naložit. Není to zcela jednoduché, ale trápit se samotou a nic proti ní nepodniknout není řešení.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.6 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Zapomněla jsem podotknout, že mamka bydlela s námi v RD, teď už jsem babí já, v RD se synem a jeho rodinou a situace se opakuje, také jsem ráda občas sama jen s kocourem :-)
Zdenka Hillová
Na ŠD jsme s manželem doma , 25.12. pak jsme pozvaní k dceři 26.12 u syna 28.12 jsou všichni u nás užijeme si radosti dost :))
Soňa Prachfeldová
Každý má na výběr, jak chce strávit svátky. Je to hlavně o povaze člověka, o jeho zdraví a možnostech. Moje maminka byla dlouho sama a vždy jsem jiusela přemlouvat, aby přišla k nám. Měla své zájmy . Každý snáší, nebo prožívá svoji samotu jinak.
Zdena Proboštová
Jsem sama tak dlouho, že by mi další člověk asi překážel. Občas jedu na štědrý den k někomu, ale obvykle přijdu na to, že jsem to neměla dělat. Vlastně jsem zrušila vánoce, nemívám smutky, ale už mě štvou celý týden poslouchat v rádiu všelijaké vánoční písně nebo koledy. Takže jsem přesedlala na youtube a celý den si hraju co mě baví. A jsem spokojená :-)
Dana Puchalská
Na Silvestra posledních 10 let pravidelně usínám . Ovšem jen do půlnoci. To mně probudí rachejtle a ráda se podívám z terasy na krásné ohňostroje.
Zdenka Jírová
Na Vámpce jsem s dětmi a vmoučaty, ale o Silvestra jsem sama z vlastní vůle. Dívám se na televizi, popovídám si s přítelkyní po telefonu. Udělám si něco dobrého. Alkohol nepiji, tak si nemusím připíjet, leda kofolou. Celý život jsme s manželem někam chodili bylo to veselé, rádi jsme tancovali. Tak si na to zavzpomínám bez hořkosti. Umím být sama se sebou, když chci.
Věra Halátová
V podstatě je člověk sám celý život. Všichni žijeme svůj vlastní život. Abych "přežila" Vánoce, mám odcestovat na zájezd? Jednak nevím kam a jednak nevím za co. S lidmi ve stejné situaci bych se nestýkala, většina lidí si jen stěžuje a lká. Vánoce jsou především pro děti. Kdo má rodinu, tak určitě se s ní o Vánocích setká. A kdo se kdysi rozhodl být bez rodiny, tak s tím musel počítat, že přátelé zmizí a vymřou a bude sám. A co se týká Silvestra, to jsem si kdysi v mládí představovala veslí a zábavu. Pár Silvestrů, za mládí a svobodna, na horách, s kamarády a kamádkami, to bylo fajn. Ale když už byly děti, tak se mi vůbec nechtělo někam chodit, trávit noc ve společnosti cizích lidí a "veselit se". A proč vlastně, copak život je o tom, někam chodit mezi lidi, které neznám, opíjet se a tvářit se "vesele"? Aby člověk mohl být sám, musí být silný. Každý to nezvládne.
Věra Ježková
Myslím, že je rozdíl mezi tím, když je člověk sám delší dobu, a tím, když je to poprvé. To je samozřejmě horší, těžší. A taky je důležité, jestli člověk umí být sám se sebou, nebo ne. Asi třikrát jsem byla sama na Silvestra – a zvládla jsem to. O půlnoci jsem si připila před zrcadlem. Mezi cizí lidi bych asi nešla.
Danka Rotyková
Článek je zajímavý, více způsobů jak trávit čas o Vánocích bych určitě nevymyslela. Je to jen na nás, jak se situaci přizpůsobíme. Já řeším chvíle o samotě různě, nejraději mám zajímavý film, dobrou knihu a k tomu pokaždé tak důležité procházky. Venku potkám každý den někoho známého, občas si i popovídáme a po návratu domů se ráda rozmazlím nějakou dobrotou. Tu máme o svátečních dnech určitě všichni připravenou. A příprava takového pohoštění pro návštěvy mi zabere také dost času, takže za ten klid o samotě jsem vlastně vděčná.
Růžena Kuželková
Kdepak jsou naši pisálkové?(nemyslím to špatně),nejspíš ještě na poslední chvíli běhají po obchodech a shání poslední balíčky pod stromeček a tady se naskytuje článek,který mluví za vás.Dvě věty a poví se v nich vše a pravdivěJá mám dva syny a každý rok jsem u jednoho a tzv.třetí rok jsem doma a vůbec neteskním,umím se zabavit a je mi fajn,protože pokud by tomu tak nebylo,tak jezdím každý rok k jedněm a druhý rok k druhým.Chci je nechat udělat si štědrý den pouze jako rodina,nó není to príma,Doporučuji všem.