Kotlíkový guláš „ukradený“ Halině Pawlovské
Foto: autorka

Kotlíkový guláš „ukradený“ Halině Pawlovské

9. 12. 2018

V létě se v Kunovicích na Uherskohradišťsku uskutečnil první ročník Guláš festu. Protože Slovácko je pro gastronomii zemí zaslíbenou, nebylo divu, že se přihlásilo na dvě desítky tříčlenných družstev. Vařilo se v kotlích nad otevřeným ohněm.

Jeden z týmů – Gulášci – chtěl do soutěže vstoupit s opravdu originálním receptem. A tak se v rodinách listovalo v kuchařkách, hledaly osvědčené recepty. Tím pravým se nakonec ukázal recept z knížky Haliny Pawlovské – Zeptej se mámy, aneb 100 receptů, jak se dožít sta let. Kniha plná nejen výborných receptů, ale i vzájemné lásky mezi matkou a dcerou, a vlastně celou širokou rodinou. Volba to byla výborná, Gulášci skončili na skvělém druhém místě, a hlavně - ten guláš byl opravdu výtečný.

Paní Halinu jsem proto oslovila s žádosti o svolení ke zveřejnění jejího receptu. Velmi ochotně souhlasila a přidala i osobní vzpomínku: „Můj tatínek pocházel z krásného kraje, z Podkarpatské Ukrajiny. Odešel z něj v devatenácti letech a už se do svého milovaného rodiště nikdy nepodíval. O to víc lpěl na všem, co mu domov připomínalo, patřilo k tomu i jídlo a Kotlíkový guláš karpatského pastevce se řadil mezi nejoblíbenější. Samozřejmě, že jej vaříval sám. Původní recept byl mnohem prostší, tatínek ho postupně vylepšoval o další suroviny a verze z knížky je ta finální. A že gulášek uspěl v soutěži, to mě opravdu těší. Čtenářům „Šedesátky“ přeji, aby se jim také tak podařil,“ dodala svým typickým milým hlasem Halina Pawlovská.

Suroviny na čtyři porce:
750 g hovězího zadního masa, nebo kližky, 500 g brambor, 4 papriky (2 červené, dvě zelené), 2 větší cibule, 4 rajčata, 50 g vepřového sádla, 5 stroužků česneku, 1 dl bílého vína, 1 lžíce mleté sladké papriky, 1 lžička mleté pálivé papriky, 1 lžička majoránky, sůl

Nahrubo nasekanou cibuli osmahneme na sádle, přidáme maso nakrájené na kostky a za stálého míchání opečeme. Poté podlijeme vínem. Když maso změkne (dusíme asi půl druhé hodiny za občasného podlévání), přidáme nakrájené brambory, rajčata, papriky a znovu mírně podlijeme vodou. Osolíme, okořeníme podle chuti oběma paprikami, česnekem a dál dusíme. Na závěr do směsi promneme majoránku. Guláš vaříme velmi zvolna, není dobré jej často míchat. Hotový pokrm netřeba zahušťovat, o to se postarají brambory. Kotlíkovou pochoutku si samozřejmě můžete v pohodě uvařit i na nejmodernějším sporáku, ale pokud byste zatoužili po originálu, není nic snazšího, než se vydat do Maďarska, kde jsou na rozdíl od nás v obchodní síti hojně zastoupeny obchody s domácími potřebami. Ve skvělé nabídce nechybí ani kotle a kotlíky různých velikostí. Stačí jenom rozdělat oheň a dát se do vaření.

 

Alena Kučerová pro portál i60 

 

 

recepty
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 12. týden

Znáte své tělo? Tento týden si dáme otázky z biologie a konkrétně se budou týkat lidského těla.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

23%

Ano, ale zatím jen částečně

16%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

15%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

19%

Ne, protože na to nemám peníze

14%