Do lichého roku se dá vstoupit i střízlivě
Přední český gastroenterolog Julius Špičák

Do lichého roku se dá vstoupit i střízlivě

17. 12. 2018

Sotva si naše vnitřnosti stačí trochu odpočinout z reje vánočních dobrot, přichází konec roku a s ním Silvestr. Jak to udělat, abychom začínali další rok v pohodě jsme se zeptali profesora Julia Špičáka, předního českého gastroenterologa.

Zabýváte se mimo jiné digestiv endoskopií. Můžete nám odkrýt co vlastně tento obor znamená a co se v rámci něj zkoumá ?  
Jedná se o techniku, kdy se do tělesné schránky zavádí ohebný tubus, který přenáší obraz. Takže diagnostika, posléze se jednak zavedl elektronický přenos obrazu, dále si přidala různé instrumenty umožňující alternovat chirurgickou léčbu. Prohlíží se celá trávicí trubice, odstraňují se nádorky, staví krvácení, šijí se trhliny, zavádí balonky do žaludku, zúžení se přemosťují endoprotézami, vytvořeným otvorem se drénují kolekce tekutiny ve slinivce, spojují se střevní kličky…technik je mnoho a nikdo již neovládá celou škálu.  

Digestiv se podává na konci oběda či večeře. Který máte rád Vy sám a který považujete za zdraví nejméně poškozující ?  
Pokud jde o zdraví jde pouze o množství alkoholu. Digestiv si dopřávám tak 3x ročně, dal bych přednost Grapě či Calvadosu.  

Jak by měl po gastronomické stránce vypadat náš Silvestr, aby nám nebylo špatně? A jakým kombinacím lahůdek se máme raději vyhnout?  
Já myslím, že všichni víme, jak vypadá zdravá strava. Nicméně hlavně aby toho nebylo příliš mnoho. Teď ilustrativní perlička, dcera žije ve Španělsku, perfektní zdravá strava, olivový olej atd. Znormalizoval se jí mírně zvýšený cholesterol, má ho jak kojenec. Nicméně s příchodem zimy se strašně těší do Čech na českou stravu manželky: Sekaná, svíčková, rajská…takže jedna věc co je správně a druhá jak máme nastaveny chutě.

Máte recept na dobře prožitý konec roku?  
Před lety nejraději s partou na horách, nyní nejraději sám v exotice. Laos, Myamar…  

Jak ho prožijete a ctíte nějaké tradice s tím spojené?  
Vánoce jsou tradiční, nicméně ta hektika před tím mě vadí čím dále více. A bílé asi už nikdy nebudou. Dokážu si představit odjezd do exotiky 15. 12. a návrat 3. 1.  

Dáváte si předsevzetí do Nového roku? A jaké by si měli dát Češi v souvislosti se způsobem života?  
Předsevzetí si nedávám, není co spravit. Univerzálně zdravý styl života zrcadlí váha. Pokud není nadváha je mnohé v pořádku.

 

Božena Hažová pro portál i60

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.