Hádanka o Pravdě a Lži
ilustrační foto: pixabay.com

Hádanka o Pravdě a Lži

23. 1. 2019

Tuto úlohu jsme - jak si vzpomínám - řešili na pedagogické fakultě na semináři z logiky.

Poutník se vydal do Athén. Došel k rozcestí dvou cest, kde se setkal se dvěma muži - Pravdou a Lží. Neví ale, kdo z nich je který. Potřebuje jít dál a musí zjistit správnou cestu. Ví však, že Pravda odpoví vždy pravdivě, zatímco Lež bude vždy lhát. Poutník se může zeptat kohokoliv z těch dvou, avšak jen takové otázky, na něž lze odpovědět  Ano - Ne. K zjištění správné cesty se musí dobrat už po druhé odpovědi (Prý je možné zjištění dokonce jen jednou otázkou, ale tu jsem zatím nevymyslela).

Zkuste se tedy ptát místo poutníka, abyste se mohli vydat po správné cestě.

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Při tehdejším semináři nikdo z nás - studentů - na tu jedinou otázku nepřišel a profesor nám ji nakonec prozradil. Bohužel, dál už jsem se hádankou nezabývala a odpověď si neuchovala v paměti. Škoda!
Jana Kollinová
Ivano, je to obdobné s mojí úvahou ve 12:39, ale měla bys definovat, kterou z cest má poutník na mysli. Máš pravdu, že jsem urputná, ale TV mi přijdou opravit až v pondělí tak se se snažím různě zabavit. Ne, že bych až tak postrádala vysílané pořady, ale to namodralé světlo mi chybí. :-)
ivana kosťunová
Jano, ty jsi ale zarputilec ! A co se zeptat takto : Odpovíte mi na otázku, zda tato cesta vede do Atén shodně jako váš kolega ?
Jana Kollinová
Paní Ilono, potom je to logicky stejné a do Athén vede levá cesta. :-) Iluze si ponechám a třeba se ještě dočkám řešení. Kdyby to skutečně jednou otázkou nešlo, nepsala by Marcela P., že je to možné. Já to asi nevyřeším. Přeji všem krásný víkend a těším se na další duely u hádanek. :-)
Ilona Kolářová
Paní Jano, ještě jednou a naposledy. Nechci vám brát iluze, ale jednou otázkou se nejde zeptat. I když se nakrásně zeptáte: "Odpoví mi pán vedle vás na otázku zda vede levá cesta do Athén ANO?", tak to stejně nebudete vědět, protože je to úplně stejné, jako kdybyste se zeptala: Odpoví mi pán vedle vás na otázku zda vede PRAVÁ cesta do Athén ANO?" Odpověd na jednu otázku NELZE.
Jana Kollinová
Znovu návrh řešení pro ty, které to zajímá. Zeptám se jednoho muže: "Odpoví mi pán vedle vás na otázku zda vede levá cesta do Athén ANO?" Pravda řekne ANO, protože mluví pravdu a ví, že Lež bude lhát a na špatnou cestu odpoví ANO. Kdybych se stejnou otázkou oslovila první Lež, odpověď bude také ANO. Nemohou oba Lež i Pravda mít stejnou odpověď. Správná cesta je tedy vpravo. Stále jsem přesvědčená, že existuje správná odpověď na jednu otázku. Zadání bylo na dvě otázky, tak se omlouvám, že řeším něco jiného a nedržím se zadání. Prostě mi to nedá a teď to již nechám koňovi.
Ilona Kolářová
Paní Jano, vaši úvahu v 13:29 nemohu použít, protože nevím, který muž je pravda a který je lež.
Marcela Pivcová
Zkusím ještě nad tou jedinou otázkou přemýšlet, ale zásada je : odpověď pouze ano - ne, takže na otázku: Co by mi poradil...? odpověď nebude, takže do bezpečí by třeba zrovna poutník nedošel. Jano, ještě prozkoumám tu Vaši z 12.39, až budu v klidu doma. Jen nevím, jestli to moje již unavené mozkové závity zpracují. Možná, že to nakonec "necháme koňovi...". Nepsala jsem hádanku pro rozřešení jedné odpovědi, myslela jsem jen, jestli se někomu podaří!
Jana Kollinová
Pokud máte zájem, vraťte se ještě jednou k mému řešení ve 13:29 a zde lze odpovídat pouze ANO-NE. Možná mám pokřivenou logiku, ale položená hádanka byla moc zajímavá a myslím si, že mnoha čtenářům nabudila šedé buňky mozkové jak s oblibou říkal známý detektiv. Já jsem přesvědčená, že správnou jednou otázkou se odpověď nalézt dá.
Ilona Kolářová
Já jsem sice na internetu nepátrala,ale přišla jsem na téměř stejné řešení, proto jsem v 14.21 zajásela, že už vím řešení jednou otázkou. Zeptala bych se jednoho muže: Jakou cestu by mi doporučil do Atén druhý muž? Pak mi došlo, že musí odpovídat pouze ano - ne a zjistila jsem, že jsem v háji. Podle mě, jednou otázkou se to zjistit nedá.
Zuzana Pivcová
Já ale, Jani, nevnímám tu otázku na odpověď Ano - ne, nebo to špatně chápu? Nevěděly jsme, že něco podobného je na netu. Marcela si to pamatovala ze studia před cca 50 lety. Ale je fajn, že to tolik lidí zaujalo.
ivana kosťunová
Jano - nevěřila bych, že to jde. Jsi dobrá !! Smekám !!!
Jana Kollinová
Aniž bych včera hledala správné řešení jinde, domnívám se, že jsem byla logicky nejblíž položení jedné otázky. Dnes mi to nedalo a pro zajímavost nabízím nalezené řešení na netu. Rozcestí I - obtížnost 6.1 (původní obtížnost 5) Po dlouhém putování se dostal Věčný poutník na rozcestí dvou cest. Zkušeným poutnickým okem zhodnotil, že jedna cesta vede do města lidojedů a druhá do bezpečí. Když na rozcestí uviděl postávat dvě postavy, trochu si oddechl. Při bližším prozkoumání mu bylo hned jasné, že v tom bude nějaká hádanka. A jak to v hádankách chodí, jeden určitě mluví pravdu a druhý lže, jak když tiskne. Oba vypadali značně nepřístupně, a tak pochopil, že má pouze jedninou otázku na některého z nich, aby zjistil, která cesta vede do záhuby. Jakou otázku musel v dané situaci položit? Poznámka: Vícenásobné otázky typu "Je tato košile červená a která cesta vede do bezpečí?" nejsou povoleny. Ukázat/skrýt řešení: Otázka pro libovolného z nich: "Co by mi poradil tvůj kolega, kterou cestou se dostanu do bezpečí?" Po odpovědi se může klidně vydat druhou cestou. PROTOŽE: pravdomluvný by řekl pravdu, čili že by ho lhář poslal špatně, takže půjde druhou cestou. Zatímco lhář by lhal o tom, co by mu poradil pravdomluvný, čili by ho poslal na opačnou stranu také.
Zuzana Pivcová
Myslím, že se to všem povedlo. Sestra by začala, jak mi sdělila, napřed podobně jako Ivana obecnou otázkou, třeba právě: Je zítra pátek? nebo Je ta tráva zelená? Tím by odhalila Pravdu a Lež. Já jsem chtěla zůstat u té cesty, tak bych se zeptala třeba: Vedou obě cesty do A.? Tím bych také poznala, kdo lže. Pak tou druhou otázkou, kterou všichni vědí, bych se zeptala, jedno, jestli Pravdy nebo Lži: Je tohle správná cesta? Takže pochvala všem.
Jana Šenbergerová
Nejen v pohádkách platí, že ráno je moudřejší večera. Jakmile dokážeme opustit "meze" - tady dvě cesty, řešení se najde. Ivanko, gratuluji. :-)
Oldřich Čepelka
Pardon - Ivanko. (Nějak moc zajímavých žen kolem mě!!)
Oldřich Čepelka
Výborně, Ilonko!
Elena Valeriánová
Ivano, k tomuto řešení jsem dospěla i já. Jinak jsem se v té logice v odpovědích ztrácela. Dvě otázky, jen na jednu jsem nepřišla.
ivana kosťunová
Ráno jsem vstala, a při čištění zubů mě napadla tato odpověď : Poutník se zeptá jednoho z mužů na známou věc- třeba je dnes čtvrtek ? Pravda odpoví ANO, lež odpoví Ne. A dál už ví koho se má zeptat na cestu.
Jarmila Nedvídková
Poutník si stoupne na jednu z cest a zeptá se, Jdu správně do Atén? Podle odpovědí Pravdy a Lži pozná správnou cestu. ...
ivana kosťunová
Já jsem to vymyslela obdobně jako Eliška Murasová
Ilona Kolářová
Já bych se zeptala o něco jednodušeji. První otázka: Vede jedna z těchto cest do Atén? Je úplně jedno, kdo odpoví, protože podle odpovědi jednoho nebo druhého okamžitě poznám, kdo je Pravda a kdo je Lež. Pak už se zeptám Pravdy nebo Lži jestli je to ta cesta, na kterou ukáži.
Vladislava Dejmková
Myslím si, že správné je řešení, které popsala Jana Kollinová.
Danuše Stočesová
Je to těžké, ale osobně si myslím, že pravda sídlí v lidském srdci, takže člověk může cítit, jak to opravdu je. Jinak nevím. Moc krásný článek od paní Pivcové.
Ilona Kolářová
Beru zpět, zjistění jednou otázkou jsem se unáhlila. JaK jsem odpoledne přemýšlela, úplně jsem zapomněla, že odpoví pouze ano - ne. Podle mě je možné jednou otázkou určit cestu do Athén pouze v případě, že mi ukáže jeden z muž jednu z cest. Jistá jsem si tedy pouze jen zjištěním dvěma otázkami.
Věra Ježková
Už jsem to někdy slyšela, vzpomněla jsem si. Oběma stejná otázka. Dál to teď neprozradím. Sama bych na to nepřišla.
Ilona Kolářová
Už jsem si jistá i s jednou otázkou.
Jana Kollinová
Pro O.Č. To má snadné řešení, pokud není dán limit otázek.
Oldřich Čepelka
Mně se líbí ta o třech ženách, jedna je Pravda, druhá Lež a třetí Polopravda (někdy lže, někdy mluví pravdu) a poutník má poznat, která je která, aby se zeptal na cestu.
Jana Kollinová
Přemýšlím a nabízím řešení vycházející z předpokladu, že oba muži znají správnou cestu. Zeptám se jednoho. Odpoví mi muž vedle muž vedle vás stejně jako vy na moji otázku "vede levá cesta do Athén?" Pokud řekne ANO, půjdu pravou cestou. Nevím zda je to logicky správně, ale jsem poutník tak nevadí když se trošku projdu..
Eliška Murasová
Jani K., myslela jsem , že poutník stojí u jedné cesty a na tu se ptá., zda ano či ne. Podle odpovědi se pak rozhodne, kterou cestou se vydá.
Jana Kollinová
Mám řešení také po dvou otázkách postupem naznačeným Věrou J.
Jana Kollinová
Řešení paní Elišky se mi zdá logické, ale měla by doplnit např. "".. jestli vede LEVÁ cesta do Ostravy."
Eliška Murasová
Poutník jde vlastně do Athén, v tom zápalu jsem na to zapomněla.
Eliška Murasová
Tak budu vědět, kam mám jít.
Eliška Murasová
Tak nad tím koumám, už mi hoří uši. Napadlo mě, kdyby otázka zněla-"Řekneš mi pravdu, jestli vede cesta do Ostravy?" Pokud vede, pravdomluvný odpoví ano, lhář by měl taky říct ano, protože mi pravdu říct nechce....Když nepovede do Ostravy, řeknou oba ne.... tak nevím...
ivana kosťunová
Myslím, že vím. ale jen jednu otázku ? To snad ani nejde.
Ilona Kolářová
Já vím, ale jen na dvě otázky. Na jednu otázku si nejsem moc jistá, protože ta otázka pak zní trochu divně. Po odtajnění to řeknu.
Naděžda Špásová
To je asi blbost, logiku používám jinde.
Naděžda Špásová
Možná, když řekne Pravdě a Lži, aby na dotaz kudy jít, odpověděly společně?
Zuzana Pivcová
Věrka L. to naznačila správně. Napřed..... Sestra ani já nevíme tu jedinou otázku, která by pomohla. Kdo ji vymyslí, bude borec.
Libuše Křapová
Dvě jsem zvládla, jednu nevím :-(
Hana Rypáčková
Dvě otázky mi stačí ale jedna?
Věra Lišková
Jde to, první jednoduchou otázkou zjistit, kdo je kdo. Pak se zeptat na cestu třeba Pravdy.
Zuzana Pivcová
Jani, Tobě bylo naděleno jinak. :-D
Jana Šenbergerová
Hm, logika, ta mi už tehdy moc nešla. Zřejmě jsem v ní nepokročila. :-(