Setkání přátel i60.cz v Kořenově-Jizerské hory III.  Chci vědět něco více o místě, kam jedu.
Jindra Hubačová, Foto zimní Štěpánky Karel Hubač

Setkání přátel i60.cz v Kořenově-Jizerské hory III. Chci vědět něco více o místě, kam jedu.

23. 1. 2019

Letošní setkání přátel i60.cz jsme se rozhodli uskutečnit v Jizerských horách a vybrali jsme místo pobytu Kořenov.

Hezké, ale my o Kořenovu víme pouze výše uvedené a kde se ubytujeme. Proto bych Vám v kostce ráda řekla trochu více.

Kořenov jako obec vznikl  sloučenim obcí Polubný a Příchovice, osady Rejdice a Jizerky. Sloučení proběhlo v roce 1960 a sehrál zde roli Centrální začleňovací proces.Tímto získal Kořenov například 3 kostely. Symbolem obce je sakrální stavba Tesařovská kaple, kterou počátkem 20 století postavili němečtí evangelíci. Projekt zhotovil berlínský stavitel Dr, Otto Bartning. Kaple je majetkem Jednoty Bratrské. Nejstarší zmínka o této oblasti pochází z roku 1577. Zdejší české a německé obyvatelstvo  se zde převážně zaměstnávalo dřevorubectvím,  vznikly zde pily a vyráběly se zde i šindele .Lidé se též zabývali tkalcovstvím a přádelnictvím. Též zde vznikly lázně Kořenov a využívaly hojně léčivou rašelinu, která se těžila pod dnešním nádražím a v osadě Jizerka, byly zde i prameny léčivé. Též sklářství zde v polovině 19.století začalo vzkvétat. V Dolním Polubném, dnes Desné, byla postavena sklářská huť. Byla vybudována Krkonošská silnice, na jejíž výstavbu dohlížel sám arcivévoda Štěpán, po němž byla pravděpodobně pojmenována rozhledna Štěpánka, ke které se ale ještě dostaneme. V této době rozmachu se začala  stavět železniční trať- slavná ozubenicová dráha, zvaná Zubačka.Tato dráha spojuje Tanvald - Kořenov - Harrachov. Obyvatelstvo zde bylo převážně německé a Češi byli v menšině.

Jak jsem již zmínila, Kořenov - Příchovice se  pyšní novogotickou stavbou na vrchu Hvězda vysokém 950 m n.m, a to rozhlednou Štěpánka.  Je to nejstarší a nejkrásnější rozhledna v Jizerských horách. Říká se jí strážce Jizerských hor. Byla dokončena v roce 1892 a je vysoká 24 m. Jak jsem již uvedla, má zřejmě jméno po arcivévodovi Štěpánovi.

Ještě pár slov bych ráda věnovala další krásce jménem Jizerka. Osada Jizerka  je též součást Kořenova a existuje asi od roku 1539. V roce 1828 zde německý továrník pan F. Riedel postavil sklářskou huť, která zaměstnala spoustu lidí. V Desné, přes kterou budete cestovat,.je na kopci nádherná Riedlova hrobka a u silnice Riedlova vila, dnes MŠ. Pro zajímavost uvádím, že v roce 1930 žilo na Jizerce 12 Čechů a 141 Němců.  Dominantou Jizerky je hora Bukovec. Pod horou se rozkládá Upolínová louka, která je v květnu osetá žlutými květy upolínů.  Středem Jizerky protéká potok zvaný Safírový a o kus dále se spojuje s Jizerou. Vše je přísně chráněno .

Jestli jste, přátelé, článek vydrželi číst celý, tak už trochu víte, co Vás čeká .Děkuji.

Zdraví a hezké dny všem přeje 

          Jindra

 

akce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu