Hádanky - tabletky a bezdomovec

Hádanky - tabletky a bezdomovec

28. 1. 2019

Připravila jsem pro vás další dvě hádanky.

Lékař řekl panu Jahodovi: „Dám vám šest tabletek. Tři jsou modré a tři jsou červené. Večer v šest hodin si vezmete první dvě, další dvě o půlnoci a poslední dvě ráno v šest hodin. Ale vždy si musíte vzít jednu modrou a jednu červenou. Nesmíte to splést, je to otázka života a smrti.“

Pan Jahoda si vzal večer první dvě tabletky – jednu červenou a jednu modrou. A nařídil si budík na půlnoc. Když budík o půlnoci pana Jahodu probudil, nešel proud. Pan Jahoda chvíli přemýšlel, jak potmě zjistit, které z tablet jsou červené a které modré. A pak našel opravdu bezpečné řešení, jak dodržet pokyn lékaře ohledně užívání tabletek. Najdete ho i vy? Samozřejmě bez použití dalších zdrojů světla, které by vás ihned napadly (například si posvítit mobilem či zápalkou).


Bezdomovec měl dnes opravdu štěstí. Před nádražím našel šestnáct nedopalků. Z každých čtyř nedopalků si vyrobí jednu cigeretu a užije si půl hodinky cigaretového opojení. Jak bezdomovec kouřil, než musel vyrazit na další hledání nedopalků?

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tak tohle mi hlava vůbec nebrala, dokud jsem si to názorně nepředvedla. :-) Někdy se nestačím divit, jak jsem zabedněná. To si musím pamatovat.
Jarmila Nedvídková
Moc děkuji za osvětlení. Bohužel už mě ty mozkové závity stárnou, ale jsou to moc přínosné hádanky. Zatahuji do rozluštění i rodinu a moc se u toho bavíme. Děkuji
Marcela Pivcová
Rozpůlené tablety jsou samozřejmě trefa do černého, ale k rozpouštění ve vodě dodávám, že to praktikuji kolik let při podávání kočkám, které tabletu nespolknou, a s vodou jsem zatím vždy uspěla - i s různými tabletami.
Vladislava Dejmková
Musím tedy ještě upřesnit: Rozpůlím jednu tabletu, půlku hned spolknu, druhou si hned někde schovám. Vezmu další tabletu a opakuji postup. Prostě nesmím si ty půlky pomíchat.
Jarmila Nedvídková
Paní Vladislavo, logicky mi to vaše řešení nějak nedochází. Protože jak poznáte, zda jste nevzala dvě půlky modré, či červené. Protože vám zbyly 4 celé tablety, tudíž máte 8 půlek.
Zuzana Pivcová
To je tedy něco, s těmi půlkami, a my z toho měly obě hlavu jako střep!
ivana kosťunová
Eliška je šikulka - přitom je to tak jednoduché. :))
Vladislava Dejmková
Odtajnění: Tabletky - přišla na to Eliška, gratuluji. Potmě se dají tabletky rozpůlit a od každé si vzít jednu polovinu. Z nedopalků se dalo připravit 5 cigaret, tedy 2,5 hodiny kouření. Díky všem, které byly ochotné o tom přemýšlet (byly to pouze ženy).
Eliška Murasová
Ted mě napadlo, kdyby si vzal z každé půl(tabletky se přece dají půlit), tak bude mít 2xpůl červené a 2x půl modré, tedy 1čer. a1 modr.
ivana kosťunová
S tím rozpuštěním ve vodě to zní dobře, ale tablety většinou rozpustné ve vodě nejsou, muselo by se to nadrtit, a to zas by nebyla jistota, že by se to rozdělilo ve správným poměru. Ale zatím to zní nejlogičtěji.
Dana Puchalská
Tak u těch tablet bych to udělala ze své zkušenosti tak, že bych je dala do různých kalíšků. A ty pozná každý po hmatu (mám v tom 11 letou praxi) a k tomu není světlo potřeba. A s cigaretami je to tak, že záleží na na tom o jaké druhy cigaret se jedná. Jsou dlouhé i krátké. Osobně bych tipovala maximálně 1,5 hodiny.
Dana Kolářová
Počkám na odtajnění.
Jarmila Nedvídková
No nevím, jestli jsem se u bezdomovce trefila. Tak zkouším dál tabletky. Je tu řešení, že si pan Jahoda dal hned do lékovky vždy jednu červenou a jednu modrou do jedné přihrádky. Nebo dvě misky a v nich vždy po jedné barvě. to by pak nemusel mít k tomu žádné světlo aby to bezpečně vyřešil. Sice se mi to zdá moc jednoduché jak to popisuji, ale i tak to jde, no né?
Zuzana Pivcová
S cigaretami ze "špačků" to vypadá na 4, ale není. protože z každé vykouřené cigarety zbyl zase nedopalek, čili 4 nové nedopalky, což je jedna další cigareta. Muž kouřil tedy opravdu 5 cigaret, ne 2, ale 2, 5 hod. A teď ty tablety, což napadlo mou sestru. Nevím, zda lze ten postup přijmout. O půlnoci pán rozpustí potmě zbylé 4 tablety ve sklenici vody a tu třeba lžící rozdělí do dvou sklenic. A dávku z jedné z nich vypije a zbytek ráno v 6.
Jana Šenbergerová
Pokud měl tablety v lahvičkách, nebo v blistrech, tak si dal pozor, aby bral tablety z různých dvou. Pak si nemohl vzít dvě stejné a ráno už na to viděl. Nemám představu, jak dlouho se kouří jedna cigareta, ale vychází mi, že po půlhodině šel hledat další cigarety. Že to těm kuřákům stojí za to! Závislost na čemkoliv je hrozná. :-)
ivana kosťunová
Bezdomovec mi vychází taky na 2,5 hodiny, s tabletami mám problém. Napadá mě jenom, že u okna by modrá tableta splynula s okolím, a červená by byla vidět. Ale to asi bude pitomost, že.
Jarmila Nedvídková
Bezdomovec vykouřil 5 cigaret. A za dvě a půl hodiny šel hledat další nedopalky.
Věra Lišková
Netuším.
Zuzana Pivcová
Cigarety jsme spočítaly a je tam háček a u tablet napadlo řešení Marcelu, mě ne. Ale nevím, jak dalece se pan Jahoda vyzná potmě v bytě. :-D Svítit nebude.
Eliška Murasová
Vzal si jakékoliv dvě a ráno, pokud se probudil, věděl, že to byly ty správné.....
Jitka Hašková
Tablety bych si dala každou barvu do jiné nádobky.