Dvojí tvář sobeckého vydírání
Ilustrační foto: ingimage.com

Dvojí tvář sobeckého vydírání

31. 1. 2019

Sobecké vydírání patří k nejohavnějším a odsouzení hodným vzorcům chování a přináší s sebou vždy hodně bolesti a smutku.

Citové vydírání a manipulace patří do rejstříku zprostředkovaného ovlivňování a jeho cílem je dosáhnout obvykle vlastního prospěchu. Děje se tak přímo i pouze podvědomým mechanismem, kdy se vydírající osoba staví do světla ublížené, bezmocné a slabé osoby, které je činěno jakési příkoří a to je způsobeno přímo či nepřímo vydíranou osobou.   

Sobecké vydírání se může objevit v jakékoliv věkové kategorii, můžeme jej tedy pozorovat i v kategorii seniorů v rozdílných podobách:  

1. Senior vydírá své rodinné příslušníky, nejčastěji děti. Vyčítá jim, co všechno pro ně udělal, jak jsou nevděčné a bezcitné, staví se do výsadní  situace a zdůrazňuje, že by si zasloužil více pozornosti. Dokládá to i stížnostmi v celém okolí, stěžuje si i osobám, které situaci neznají (sousedé, náhodní příchozí) a vyžaduje, aby mu pomohli a „ domluvili“ nevděčným potomkům. Své požadavky zdůvodňuje tím, že rodina ho nemá ráda, přáli by si jeho smrt, věnují mu málo času a nechtějí poslouchat ani jeho stesky ani jeho rady.

Tito lidé mohou citově podlehnout naléhání a vznikají z toho velká rozčarování, kdy se snaží „domluvit“ zdánlivým viníkům a ti to vnímají jako totální nespravedlnost a příkoří, protože nic takového nepociťují a naopak se snaží co nejvíce blízkému seniorovi vyhovět. Situace může být ještě víc komplikovaná, když vyčítající senior propadá do paranoidní poruchy a domnívá se, že jeho blízcí navíc třeba usilují o jeho život. Zde pak dochází k velmi zásadním konfliktům a prohlubují se na jedné straně pocity ublíženosti a na druhé se zvyšuje reakce až k projevům nepřátelství.  

2. Opačná situace může nastat, bude-li vydírající osobou třeba dospělý potomek, syn nebo dcera. Využívají bezmocnost seniora a snaží se silou a převahou získat prospěch. Zdůvodňují tak „povinnosti“ rodiče starat se i o dospělé dítě, podporovat finančně jeho i jeho rodinu. Jsou i případy, kdy vnuk vydírá babičku vyhrožováním sebevraždou, když mu nedá peníze (úspory), aby si mohl koupit motorku. Zde se obvykle projeví totální bezohlednost a vydírající zcela bez skrupulí nutí seniora, aby vyplnil jeho vůli.

Z naší psychiatrické praxe známe opakované případy, kdy rodina dokonce připraví seniora o střechu nad hlavou, prodá jeho domek a seniora umístí do ústavu, často i pod smyšlenou diagnózou, která neodpovídá skutečnému stavu. Finanční prostředky z prodeje využije pro svou potřebu a seniora zcela odloží a nepřijde za ním ani na návštěvu.   

 

MUDr. Jan Cimický

 

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA