Dvojí tvář sobeckého vydírání
Ilustrační foto: ingimage.com

Dvojí tvář sobeckého vydírání

31. 1. 2019

Sobecké vydírání patří k nejohavnějším a odsouzení hodným vzorcům chování a přináší s sebou vždy hodně bolesti a smutku.

Citové vydírání a manipulace patří do rejstříku zprostředkovaného ovlivňování a jeho cílem je dosáhnout obvykle vlastního prospěchu. Děje se tak přímo i pouze podvědomým mechanismem, kdy se vydírající osoba staví do světla ublížené, bezmocné a slabé osoby, které je činěno jakési příkoří a to je způsobeno přímo či nepřímo vydíranou osobou.   

Sobecké vydírání se může objevit v jakékoliv věkové kategorii, můžeme jej tedy pozorovat i v kategorii seniorů v rozdílných podobách:  

1. Senior vydírá své rodinné příslušníky, nejčastěji děti. Vyčítá jim, co všechno pro ně udělal, jak jsou nevděčné a bezcitné, staví se do výsadní  situace a zdůrazňuje, že by si zasloužil více pozornosti. Dokládá to i stížnostmi v celém okolí, stěžuje si i osobám, které situaci neznají (sousedé, náhodní příchozí) a vyžaduje, aby mu pomohli a „ domluvili“ nevděčným potomkům. Své požadavky zdůvodňuje tím, že rodina ho nemá ráda, přáli by si jeho smrt, věnují mu málo času a nechtějí poslouchat ani jeho stesky ani jeho rady.

Tito lidé mohou citově podlehnout naléhání a vznikají z toho velká rozčarování, kdy se snaží „domluvit“ zdánlivým viníkům a ti to vnímají jako totální nespravedlnost a příkoří, protože nic takového nepociťují a naopak se snaží co nejvíce blízkému seniorovi vyhovět. Situace může být ještě víc komplikovaná, když vyčítající senior propadá do paranoidní poruchy a domnívá se, že jeho blízcí navíc třeba usilují o jeho život. Zde pak dochází k velmi zásadním konfliktům a prohlubují se na jedné straně pocity ublíženosti a na druhé se zvyšuje reakce až k projevům nepřátelství.  

2. Opačná situace může nastat, bude-li vydírající osobou třeba dospělý potomek, syn nebo dcera. Využívají bezmocnost seniora a snaží se silou a převahou získat prospěch. Zdůvodňují tak „povinnosti“ rodiče starat se i o dospělé dítě, podporovat finančně jeho i jeho rodinu. Jsou i případy, kdy vnuk vydírá babičku vyhrožováním sebevraždou, když mu nedá peníze (úspory), aby si mohl koupit motorku. Zde se obvykle projeví totální bezohlednost a vydírající zcela bez skrupulí nutí seniora, aby vyplnil jeho vůli.

Z naší psychiatrické praxe známe opakované případy, kdy rodina dokonce připraví seniora o střechu nad hlavou, prodá jeho domek a seniora umístí do ústavu, často i pod smyšlenou diagnózou, která neodpovídá skutečnému stavu. Finanční prostředky z prodeje využije pro svou potřebu a seniora zcela odloží a nepřijde za ním ani na návštěvu.   

 

MUDr. Jan Cimický

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Řekla bych, že ano. Ten člověk to neříká s úmyslem vydírat, ale více či méně prosazuje svou. Podobně jako: Že se nestydíš...., Kdybys mě měl rád, tak bys...., To já bych nikdy neudělala...Ty mě zničíš....Já se z tebe zblázním....Je mi z tebe zle....a další.
Hana Rypáčková
"Budeš mě mít na svědomí", říkala v mládí maminka kamarádky, když ji pouštěla na zábavu. Měla jen ji. Nijak jsme tomu nedávaly váhu...To bylo vydírání ?
Marie Doušová
Je to velmi smutné téma.Sama vím jak je těžké, když jste citově vydírán.Nikomu to nepřeji zažít.
Danka Rotyková
Pravdivý článek a taky ty dva případy, co popsala Zuzana Pivcová, to nejde vymyslet, to dokáže jen život sám. Je mi líto lidí, které to semele. Naštěstí jsem se o tom dozvěděla jen z vyprávění druhých.
Věra Ježková
Dobrý článek. V chránění svého prostoru /JC/ jsem mistr, zejména díky mamince. Ani citově nevydírala, hlavně nerespektovala soukromí. (Což já proto činím na 1000 procent. Maminku nešidím.) Jani, já jsem si to nezasela. :-)
Jana Šenbergerová
Sklidíme jen to, co zasejeme. A pokud nám úrodu zničí vichřice, sucho nebo odnese voda, i to jsme si někdy někde vykoledovali. A pak hodně záleží na tom, jaký postoj ke své špatné zkušenosti zaujmeme. Od něho se totiž odvíjejí ty příští. Všechno dobré i zlé, co zažívám, je mým vlastním dílem, i když to tak nemusí vypadat.
Naděžda Špásová
Bohužel, tohle bylo, je a stále bude, co bude svět světem. Hyenismus je nedílnou součástí tohoto světa. Není to sice pravidlem, ale ze zkušenosti vím, naštěstí ne vlastní, že čím víc se v rodině obětujete, tím větší nevděk sklidíte. Někdy mi to hlava nebere, co jsou lidé schopni kvůli mamonu vymyslet.
Zuzana Pivcová
Jde samozřejmě i o citové vydírání v partnerských vztazích ve stylu: Když se se mnou rozejdeš, tak si něco udělám. A někteří nejsou tak silní, aby si to vzali na svědomí, kdyby ten dotyčný svou hrozbu splnil. Znala jsem několik extrémních případů, už na VŠ v ročníku se jedna dívka s klukem rozešla, on si podřezal žíly, ale nezemřel, tak se k němu ze strachu vrátila. Když jsem je spolu viděla, tak on ji držel za ruku a pyšně si vykračoval, zatímco ona měla smutek v očích a byla na zhroucení. A nejhorší pro mě byl případ, kdy manželka měla vlastním zaviněním autonehodu, při které téměř úplně ochrnula. Manžel chodil do práce a staral se o dvě dost malé děti. měl nějak upravenou práci a ještě mu někdo z příbuzných s péčí pomáhal. Pak mu ale odborníci říkali, že to chce odbornou ústavní péči, protože on se úplně vyčerpá. Paní však řekla, že když ji dá do nemocnice, odmítne tam jíst a umře a bude ji mít na svědomí. A teď raďte, co s tím.....Každý má na něco právo.
Hana Rypáčková
Vydírá mě starý pes, starám se o něj, jak můžu, ale vysvětlujte mu to. .Neslyší, špatně vidí, bojí se a neustále se ke mně tlačí.Venku si mě nehlídá, klidně se rozběhne za jiným člověkem, sápe se na něj a chce hladit a pochovat, je vybíravý v jídle a hubený. Ještě, že neumí mluvit, co by o mně asi vykládal!
olga skopanova
Rada dobrá ale v rodině myslím nefunguje těžko můžou mladí ignorovat stěžujícího se seniora zvlášt když si stěžuje i u cizích lidí či na úřadech.
Zdenka Hillová
Velice smutné ,ale budeme doufat ,že situace se zlepší jak píše p. J.Cabalová
Jaroslava Cabalová
Oba dva případy se bohužel dost často dějí, což je hodně smutné. A každá rada je drahá. Přejme si, aby takových situací jen ubývalo a ne naopak.
ivana kosťunová
Pravdivé - také znám ze svého okolí. Radu poskytla Jitka C., dle mého názoru je to dobrá rada.
Dana Puchalská
Hezký článek. Děkuji za něj. Znám jednu seniorku co tohle provozuje opravdu důsledně. Chudáci její příbuzní.
olga skopanova
Článek hezký jen ještě postrádám nějakou radu co s takovým vydírajícím člověkem dělat.
Jitka Caklová
V obou případech je důležité, chránit si svůj prostor, nebo-li stát se tak trochu sobcem bez ztráty zodpovědnosti za své konání a přitom se nenechat vtáhnout do nepříjemné situace, kterou jsem nezapříčinila. Proč bych měla tahat horké kaštany z ohně, když jsem je tam nenaházela.