Hádanka - voda
pixabey

Hádanka - voda

1. 2. 2019

Máte dvě vědra, pětilitrové a třílitrové, a neomezený zdroj vody. Dokážete odměřit čtyři litry?

Existuje více než jedno správné řešení.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Žichovská
Až teď jsem si přečetla předcházející odpovědi, na ten druhý způsob, který popisuje Zuzka jsem nepřišla.
Zdenka Žichovská
1/naplním 3litrové vědro a přeliju do 5litrového, 2/ještě jednou naplním 3litrové a přileju do 5 litrového - 1 litr už se tam nevejde, tak těch 5 litrů vyliju a do 5ti litrového přeliju ten poslední litr, naplním 3 litrové a přeliju do 5ti litrového Výsledek v 5ti litrovém kbelíku mám 1 + 3 litry. Je to jednoduché a snad jsem to napsala srozumitelně.
Jarmila Nedvídková
Já naplnila 5 litrový a nalila do 3.litrového a ten vylila. z 5 litrového nalila do třílitrového ty 2 litry co zůstaly. pak naplnila pětilitrový a dolila třílitrový takže mi zůstalo v 5 litrovém ta 4 litry. K druhému řešení paní Dejmkové mám dotaz. Máme jen dvě vědra a vodu, nebo je tu myšlené více věder 5 a 3 litrové? Vychází to z jejího druhého řešení. že si odlila do třetího vědra ty dva litry bokem. Chválím paní Zuzanu a Marcelu za první řešení.
Zuzana Pivcová
Tak my s Marcelou: 1. Naplním 3litrový a přeleju do 5litrového. Znovu naplním 3litrový a doleju potřebné 2 litry do 5litrového. V 3litrovém mi zbyl jeden litr. Vyleju celý plný 5litrový a přeleju do něj zbylý 1 litr z 3litrového. Pak natočím celý 3litrový a celý ho přeleju do 5litrového, kde čeká 1 litr. A mám 4. A řešení 2: Z 5litrového plného naplním 3litrový a ten vyleju. V 5litrovém zbyly 2 litry a ty přeleju zase do 3litrového, takže tam budou 2 l. Naplním celý 5litrový a z něj 1 litr naleju k těm 2 l v 3litrovém, aby byl plný. Tím pádem mi v 5litrovém zbyly opět žádané 4 litry.
Dana Puchalská
Sláva,ještě to se mnou není tak špatné.
ivana kosťunová
Psaly jsme najednou a řešení je stejné.
ivana kosťunová
Omlouvám se za překlepy, mám vytlučenou klávesnici, písmena smazaná, takže píši naslepo. Kdysi jsem to uměla, ale už to nedávám. :))
ivana kosťunová
Naplníme 3 litrové vědro, nalejeme do m5 litrového, znovu 3 litrové, dolejeme 2 litry do 5 l., zbyde 1 l. Vyleju 5kl vědro, z 3 kitrového naleju zbylý litr, naplním 3 litrový , přileju k 1 l a mám 4 l l. Bohužel,m toto řešení jsem nevymyslela jám ale manžel, ale myslím, že nemá chybu.
Vladislava Dejmková
Moje řešení: - naplním 5litrové vědro - z něj naplním 3litrové (zbudou 2 litry) - 3litrové vyleju - naleju zbylé 2 litry do 3litrového - naplním 5litrové - doleju z něj 3litrové (v něm je místo na 1 litr) - zbyly mi 4 litry Řešení 2: - naplním pětilitrové - z něj naplním 3 litrové - zbylé dva litry si dám stranou - znovu naplním pětilitrové - z něj třílitrové - zbylé dva litry předám k prvním dvěma litrům a mám 4 litry Pochvala všem, co přemýšleli!
Dana Puchalská
A znamínko neboli vodorovnou čárku bych si pak do toho vědra asi udělat nemohla,co ? To by bylo úplně nejlepší.
ivana kosťunová
Tak moje druhé řešení- jako Dana vytlačím 3 litrovým vědrem vodu , zůstanou dva litry. A stejné množství naliji do 3 litrového vědra ( poznám podle stejné hladiny vody.
Jana Kollinová
Dana má pěkné řešení, ale umíte si představit kolik vody vytlačíte ponořováním 3l vědra do po okraj plného 5l. Nejspíš nebude Dana muset ani polovinu ulívat. Dalo by se to vypočítat! :-)
ivana kosťunová
Zkusila jsem si to doma s hrncema a napadlo mě ještě jedno řešení- ale je to založené na tom, že obě nádoby budou mít stejný průměr dna.
ivana kosťunová
A Dana taky
ivana kosťunová
Zadavatelka hádanky ale neříká, že vědro je kónické, tak si myslím, že to mám správně.
Dana Puchalská
Když do většího 5 l vědra dám menší a naliji vodu až po okraj. Pak vytáhnu to malé 3 l plné, tak ve velkém musí zůstat 2 l vody. A pak uleju polovinu a mám onen 1 litr.
ivana kosťunová
Dva úkony- a má úvaha byla stejná. Naplním obě vědra do poloviny. Ale to jsem si neuvědomila, že to není tak úplný válec. A proto mi bylo divný, že na toještě nikdo nepřišel :)) Ale stejně si myslím, že by to tak šlo, ta polovina se dá odhadnout :))
Jana Kollinová
Ivano, prozraď alespoň kolik úkonů musíš provést při tvém řešení.
Jana Kollinová
Už jsem vycmrdala tolik vody, že to svědčí o mém pomalém logickém myšlení. Dospěla jsem k řešení, že mohu začít od 3l vědra = 8 úkonů (nalití,přelití nebo vylití) i od 5l, zde budu dělat jen 6 úkonů. Úplně první nápad vycházel z úvahy, že obě nádoby naplním jen do poloviny, což je nesmysl, pokud nádoby nejsou válce a navíc odměrné. Sezení u kadeřníka mi uběhlo při řešení hádanky jako voda. Těším se na řešení a další hádanky.
Jana Kollinová
Moje první řešení neplatí v případě, že vědra mají kónický tvar. Potom mám řešení na 4 přelití.
ivana kosťunová
Neřeknu, i když mě svrbí pusa :))
Marcela Pivcová
Myslím, že s přeléváním je řešení docela snadné a že existují ty dvě možnosti, na kterých jsme se se Zuzkou nezávisle shodly. Bez přelévání? Na použití fyzikálního zákona, který mě napadá, bych asi musela mít ještě něco navíc (a to zřejmě už do úlohy nepatří). Takže vyřešení bude pro mne překvapením.
Jarmila Nedvídková
Tak já zatím to mám s přeléváním.
Vladislava Dejmková
Řešení prozradím dnes večer nebo zítra ráno, ať se do přelévání může zapojit víc lidí.
ivana kosťunová
Ano, na dvě nalití a bez přelévání. Mám to taky.
Jana Kollinová
Ještě doplním - bez přelévání.
Jana Kollinová
Mám řešení na dvě nalití.
Dana Puchalská
Mně napadlo něco podobného. Jinak to nevidím. A ještě taky využít fyzikální zákony o přetlaku.
Zuzana Pivcová
Nezávisle na sobě jsme s Marcelou vymyslely obě 2 stejná řešení. Mě osobně to bavilo. Ale naznačím jen to, že jsem vylévala a přelévala. :-D