Žehlení
Ilustrační foto: pixabay.com

Žehlení

22. 2. 2019

Hedvika pracovala celý život v zemědělství. Zpočátku v rodinném hospodářství, potom v zahradnictví JZD a také dlouhá léta v kravíně. A tady si našla kamarádku Elišku. Ta se s manželem přistěhovala na Hanou v šedesátých letech odněkud z bruntálska. Ona byla příjemná a veselá Moravanka, její Mirek, rodilý Čech, byl přísný, až despotický. Pracoval také v JZD, v partě zedníků.

Mirek z práce zamířil napřed do hospody, i když šel kolem domova. Po návratu kontroloval domácnost: "Tak copak jsi, mámo, celý den dělala?" A máma musela vyjmenovat, kolik udělala práce. Ale protože měla fištrón a byla kopa veselá, vždycky nad manželem zvítězila.

Když měly obě kolegyně společné volno, rády se vypravily do Olomouce. To ovšem Mirek nesměl vědět! To by byl kravál! Ale co, my už něco vymyslíme. Ve městě obešly obchody, kterým se ze setrvačnosti pořád říkalo Baťa, Nehera, Aso, pak nahlédly i do galanterie, tržnice a kdovíkam ještě. Čas byl i na párek či zákusek a mohlo se jet domů.

A už je tu otázka: "Tak copak jsi, mámo, celý den dělala?" Eliška ukazuje na štůsky vyžehleného prádla, jež včas povytahovala ze skříně: "Podivé se, koli sem požehlila prádla! Až mě ruky bolijó! A z Mirečkem ulohy a Janičce sem ušila zástěrku. Že je pěkná?" Roztahuje zástěrku, z níž taktak stačila utrhnout cedulku Oděvní tvorba Konice. Schovává žehličku i deku a spokojeně se usmívá, jak toho svého zase ošidila. Mirek vše obhlíží zrakem zakaleným několika olomouckými desítkami a spišskou borovičkou. "To mám pilnou ženu," pochvaluje si.

Ani ho nenapadne, že k tomu dnešnímu žehlení nebylo třeba elektřiny, ale benzínu! To proto, že Eliška kamarádku Hedviku vyvezla Moskvičem. Byla totiž z těch nemnoha žen, které v oněch šedesátých letech řídily auto.

Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%