Ten přesunutý...
Fota: Eva Krausová, snímky Českého Krumlova sdíleny z FB /J.Starý/

Ten přesunutý...

7. 3. 2019

Po delší době jsme s Megí putovaly za přesunutým kostelem. Přesněji řečeno, jde o kostel Nanebevzetí Panny Marie, gotický chrám.

Byl vystavěn v letech 1517-1550 po požáru města v r. 1515. V r. 1975 byl přesunut o 841 metrů. Průměrná rychlost přesunu byla 2,16 cm za minutu.

Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinessových rekordů tisíciletí. Jenže tato "sláva" měla za sebou barbarský čin totalitní vlády, která nejdříve historické královské město Most nechala záměrně zchátrat, aby ho pak mohla zbourat... Dnes by toto město bylo chloubou naší země, stejně jako dnes je chloubou Český Krumlov, přestože také za totality "díky" komunistům velice chátral. Měl ale štěstí, nebylo pod ním uhlí... /viz snímky zchátralého Českého Krumlova z r. 1971/.

Kostel v roce 1578 vyhořel. Do r. 1602 byl opravován. Roku 1597 byl vysvěcen, stejně pak po jeho přesunu, přesto, že byl otočen oltářem na jih místo na východ, byl dodatečně roku 1993 znovu vysvěcen.

U kostela je rybník, je tam tiché posezení, stejně jako hezká procházka. Megí byla unavena, zavíraly se jí oči. Pravda, dost jsme se prošly, ono se to dá docela šlapat pěšky tam i zpět.

No a protože pěší turistika je nám oběma blízká, nedávno jsme zašly do parku v Mostě na konečnou tramvaje. Park nás bohužel zklamal. Je zarostlý křovím, neudržován. Smutný to pohled přesto, že by tam jinak byla hezká procházka, je dost rozlehlý. A zatímco zahrádkáři si tam zahrádky zvelebují, magistrátu asi na srdci neleží příroda v Mostě, ani technickým službám. Pokud ovšem tento pozemek pod město patří? /zřejmě ano/. S námi tentokát cestoval Druid a nestačil se divit, jaký dnes mají lidé vztah k přírodě... Asi by zodpovědní na magistrátě potřebovali nějaký bylinný lektvar moudrosti od něj, aby konečně prozřeli, byli tu pro občany města a zachovali přírodu pro další generace. Místo toho i na cestě ke kostelu je trapný pozdrav "Dycky Most!". No i to svědčí o skutečnosti, jací zastupitelé na magistrátě jsou, že?

A protože za mne hovoří lépe snímky, podívejte se. Stejně jako na krátké video od kostela "Ticho v duši".

A vám všem přejeme  ty správné kroky za poznáním nejen na jaře, které já tak miluji.

                   Eva & Meginka

Můj příběh
Hodnocení:
(4.4 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%