Tulačka po vlasti české
Foto: autorka

Tulačka po vlasti české

13. 3. 2019

Chodím po kopečkách, chodím sem a tam, pracovat už nechci, vždyť já penzi mám. A můj věrný pes  - včera, zítra , dnes, se mnou chodí všude a tak to vždycky bude.

České středohoří v Podkrušnohorské oblasti je, jak již bylo tolikrát zmiňováno, horninově velmi pestré. Páteřním vodním tokem je řeka Labe, která prochází pohořím v délce 40 km. Její údolí začíná v kaňonu zvaném Brána Čech.. 

Já jsem se dnes zatoulala  do jihozápadní oblasti na Lounsko. Můj cíl -  čedičový vrch Čičov u vsi Hořenec. Ráno vysvitlo slunce, ale když jsme dorazili, nastala pěkná fujavice i s deštěm. Hořenec je malá vesnička zemědělského charakteru. Mám radost, když vidím, že staré domy se opravují, vyměňují okna, prostě hned to vypadá lépe.  Ptala jsem se jednoho místního, sedícího na traktoru, kudy tudy. A on drsně odpověděl, přímo za ves, ale jestli mi postavíte auto na moje pole, sundám vám kola. Drsňák jeden zemědělský! Zaparkovala jsem šikovně podél té jeho cesty a vydali jsme se na kopec, není příkrý, asi 450 m pozvolného stoupání. Změna počasí mě nemohla odradit, pohled z výše opět stál za trochu toho větru. 

Čičov je typický kopec travnatého a stepního charakteru, s bohatým výskytem koniklece lučního. Ještě se tam vyskytuje minerál aragonit, já jsem tedy žádný neviděla, ale prý je možné jej nalézt i v přilehlých polích a pastvinách. Nepovolené kutání - hledání naleziště působí velké škody v přírodě. Možná je nějaké narušení z druhé strany kopce, my nic nezaznamenali.

Sice nebylo slunečno, ale vítr napomohl poměrně jasnému výhledu, až ke Krušným Horám a zčásti na Bílinsko, takže i nějaké fotky vznikly. Mystinka byla šťastný pes a já šťastný člověk, v čerstvém povětří. No, není to hezký život na penzi? 

Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Lidmilko děkuji .
Lidmila Nejedlá
Soňi, bezva výlet, se psem obranářem. Moc se mi líbí fotografie. Jsi to holka pohyblivá!
Soňa Prachfeldová
Děvčata děkuji za přečtení a komentíky. Elenko, tohle byla fakt náhoda i ten Pan.Týnec. Neplánuji předem, když je hezky a mohu, vyrazím, mám to skoro za humny . Alčo nevím, pokud šly dvě panenky silnicí, nepotkala jsem je. Někdy příště ...
Marie Novotná
Když dva dělají totéž,není to totéž.Díky že jsem se mohla podívat,kde jsem ještě nebyla.
Dagmar Bartušková
Soňo, díky! Tak konečně vím, kdeže se ten Číčov vlastně nachází. Super fotky.
Alena Vávrová
Zase trochu jiný pohled na krásnou krajinu Středohoří. Jen to počasí by už nemělo být tak vrtošivé.
Blanka Macháčková
Moc hezký článek a hezké fotky.
Eliška Murasová
Jo, jo, je to hezký život na penzi, když si to umíte takto užívat. Krásné místo na focení, mně zcela neznáme, tak jsem se ráda prošla. Hezké fotky!
Marie Seitlová
Soni moc pěkné toulání.
Jana Šenbergerová
Soňo, je. Tak ať nám to vydrží co nejdéle, ta radost z pohybu a krásné krajiny, která nás kdekoliv obklopuje. Fotky jsou super, nejvíc mě dostala ta s "polární září". :-)
Dana Kolářová
Soni, moc vám to sluší.
Elena Valeriánová
Holky budete se muset domluvit a dát si příště někde sraz. I když takto vznikly dva bezva články a spousta krásných fotek. Díky za ně.
Jitka Hašková
Děkuji za zajímavý výlet a krásné fotky.
Naděžda Špásová
Soni, opět krásný výlet. Mystinka a Pepa byli určitě šťastní, viď. A fotky jsou super. :-)
Soňa Prachfeldová
Hanko,až přijedeš, ráda Tě zavezu, kam budeš chtít. Danko díky, měla jsem choďandu, tahle je druhá a tihle psi nesmírně milují svoji rodinu, Je fakt skvělá .
Dana Puchalská
Soňo. Krása a ještě jednou krása. Mystinka je super. Svojí pózou mi připomíná Sfingu. Děkuju.
Hana Rypáčková
Nádhera, Soňo...Musí se tam zase podívat, jen aby byla taková viditelnost...
Soňa Prachfeldová
Máš pravdu Alčo, o fous a teď vidím na špičce tu prohlubeň a tam norníkovala Mystinka. A díky moc za komentíky, je to milé.
Věra Ježková
Soňo, taky bych se toulala. A i když se zatím pořád toulám jen v Praze, souhlasím: život na penzi je hezký. :-)
Alena Tollarová
Už podruhé jsme se někde minuly jen o fous. Poprvé to bylo v Panenském Týnci a z této příhody pak vznikly i odznaky i60 jako poznávací znamení příslušnosti. Mám pocit, že jste nás museli potkat někde na té silničce kolem Jablonce, protože jak začalo pršet, tak jsme se otočily k návratu. Ta vykutaná díra, kterou mám u článku já, je na nejvyšším době směrem na západ. Nahlásily jsme to CHKO. A psst, dají se najít na poli. Bezva výlet.
Eva Mužíková
No jasně, ve třech se to hezky šlape. Hlavně že vás neodfouklo. Všechny fotky se mi moc líbí. ALE, jak jinak, ukázkově splněný povel - lehni , zůstaň , ten mne zaujal velice. Super Soni, jen tak dál...Bertice
Mirek Hahn
Z fotek je to počasí znát, zastudilo :-)
Zuzana Pivcová
Jen se s Alčou toulejte obě dvě a posílejte hezkou fotodokumentaci a informace o lokalitách. Ta "Číča" už tady byla, a přesto je to zase jiné, prima.
Anna Potůčková
Moc hezké fotky z krajiny mně zcela neznámé a díky za ně. Jsou moc hezké a Tvůj pejsek je u Tebe moc štastný!
Olga Štolbová
Soňo, díky. Moc hezké fotky a ten vichr byl náramný, Mystinka je opravdu šťastný pes, má moc prima paničku. ****** ♥
Hana Nováková
Soni, i když je v tomto předjarním období a ještě k tomu za špatného počasí krajina smutná, přeci je krásná. Tento mnou neprobádaný kraj mě zase dostává svými výhledy, i když se budu opakovat - díky, díky za přiblížení.