Německý autoklub vybral ideální auta pro seniory. Hodnotil například pohodlné nastupování či  jednoduchost ovládání
Opel Crossland X. FOTO: pinterest.com

Německý autoklub vybral ideální auta pro seniory. Hodnotil například pohodlné nastupování či jednoduchost ovládání

21. 11. 2020

Co na autě ocení řidiči vyššího věku? Podle německého autoklubu ADAC jsou u seniorů nejdůležitějším kritériem snadné nastupování i vystupování a dobrý výhled do všech stran. Jeho technici vybrali 26 vhodných aut různých značek.

 Často se jedná o stále populárnější vozy SUV, ve kterých se sedí výše než v běžných autech.

Kromě výhledu a nastupování autoklub hodnotil také pohodlí sedadel, snadnost nakládání nákupu nebo jiných zavazadel do kufru a jednoduchost ovládání. Naopak nepřihlížel k výkonovým parametrům motoru, nebodoval design vozů a testovací techniky nezajímaly ani moderní funkce spojené s přehrávači hudby, internetem na palubě a další prvky tak zvaného infotainmentu.

ADAC se zaměřil na vozy, které jsou v současné nabídce automobilek. Do testu zařadil auta dlouhá maximálně 4,5 metru, vysoká nejméně 1,5 metru, s výškou sezení přesahující 47 cm a také taková, která nabízejí svezení čtyřem až pěti cestujícím. Výška nákladové hrany kufru nesměla přesáhnout 78 centimetrů.  Do výběru se kromě toho mohla kvalifikovat jen taková auta, která ve všeobecných testech ADAC zabodovala po stránce výhledu z vozu a snadným ovládáním.

Autoklub seniorům doporučuje vybírat mezi 26 vozy, které splňují všechna uvedená kritéria. Mezi nimi zvolil pětici úplně nejlepších - BMW řady 2 Active Tourer, Opel Crossland X, Mercedes třídy B, Nissan Qashqai a Volkswagen T-Cross. Bavorské BMW 2 Active Tourer boduje velkým prostorem, jednoduchým ovládáním a posuvnou zadní řadou sedadel. Mercedes si nominaci mezi kvintet nejlepších zasloužil svými pohodlnými a vyvýšeními sedadly, které mají být zárukou dlouhých jízd bez bolavých zad. Opel Crossland X nabízí seniorům nejen příjemné nastupování, ale také velký prostor, který se hodí při převážení vnoučat.

ADAC rozdělil 26 vozů doporučených seniorům podle pořizovací ceny. V kategorii do 20 tisíc eur (do 540 tisíc korun, ceny v Česku se mohou lehce lišit) vybral tyto modely: Hyundai Kona, Nissan Juke, Seat Arona, Opel Crossland X a VW T-Cross. Kdo hodlá do auta investovat 20 až 25 tisíc eur (do 680 tisíc Kč), měl by se podle autoklubu poohlédnout po jednom z vozů Citroën C5 Aircross, Hyundai Tucson, Mitsubishi Eclipse Cross, Nissan Qashqai, Renault Kadjar, Seat Ateca, Škoda Karoq nebo VW T-Roc.

Mezi auty s cenovkou do 30 tisíc eur (810 000 Kč) doporučuje ADAC modely Audi Q2, BMW řady 2 Active Tourer, Mercedes třídy B, Mini Countryman, Peugeot 3008, Toyota CH-R a Volkswagen Tiguan. Kdo do auta investuje částku okolo milionu korun, může volit z dalších pro seniory vhodných vozů – jsou jimi Audi Q3, BMW X1, Kia e-Soul, BMW i3, Jaguar E-Pace či Mercedes GLA. Vozy s písmenem „e“ či „i“ v názvu zastupují nastupující vlnu elektromobilů.

 

Petr Buček

 

 

 

 

 

auta
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.