Jarní detox pro psa? Připravte ho z petržele, kopřivy a pampelišky
Ilustrační foto: pixabay.com

Jarní detox pro psa? Připravte ho z petržele, kopřivy a pampelišky

12. 3. 2019

Pro detoxikaci organismu je ideálním obdobím jaro. Proč? Přes zimu se v psím těle obvykle nahromadí největší množství toxinů. Přesto je ideální tělo očišťovat pravidelně, kdykoliv během roku, nikoliv pouze na jaře.

Jak začít?
Jak už bylo řečeno, začít můžete kdykoliv. Detoxikaci se žádné časové meze nekladou. V zásadě existují dva způsoby, jak vyplavit toxiny z organismu. “Můžete si jednak koupit detoxikační prášek či gel, který koupíte v obchodě s potřebami pro domácí zvířata nebo zvolit vlastní cestu, kdy si detoxikační látky seženete sami,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Přírodních detoxikantů je celá řada. U většiny z nich stačí vyjít na louku/zahradu a pořádně se porozhlédnout. Samozřejmě za předpokladu, že víte, co hledáte. Nasbírané bylinky jednoduše přidáte do misky s krmením a promícháte.

Od pampelišky až po kysané zelí
Abyste mohli pejska zbavit toxinů, musíte vědět, co potřebujete, a jak to funguje. Například taková pampeliška stimuluje funkci jater a podílí se na odbourávání cholesterolu a toxinů. Další běžně v přírodě dostupnou rostlinou je kopřiva. Ta odstraňuje těžké kovy z organismu a prospívá játrům i ledvinám. Až téměř zázračné účinky, které již plně docenili staří Římané, má ostropestřec mariánský. Fialová bylinka na první pohled připomíná bodláky, ale nenechte se zmást vzhledem. Její výtažek tzv. silymarin chrání játra, čistí střeva a má protinádorové účinky. Obvykle je k sehnání ve formě za studena lisovaného oleje, pamlsků či semínek.

Samostatnou kapitolou je kysané zelí, jenž je velmi neoprávněně opomíjeným detoxikantem. Podle studie zveřejněné v prosinci 2007 v časopise “Applied and Enviromental Microbiology, obsahuje až 13 kmenů probiotik (v běžné stravě je obvykle pouze 1 kmen). Jak je známo, probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují organismus v mnoha směrech. Zelí tepelně neupravujeme a podáváme v syrovém stavu. Ideálně domácí výroby s velmi omezeným množstvím soli. “Pokud jej budete kupovat, tak se vyhněte pasterizovanému a sterilizovanému zelí, které prošlo konzervací při vysoké teplotě. Teplem se ničí většina prospěšných látek,” radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Zásadní otázkou zůstává, v jakém poměru potraviny pejskovi servírovat. Obecně platí heslo: všeho s mírou. Nicméně záleží na velikosti a váze chlupáče. Pokud s detoxikací nemáte žádné zkušenosti, uděláte nejlépe, když se poradíte se zkušeným chovatelem nebo vašim veterinářem.

Další užiteční dobroty, které byste měli znát

  • Kurkuma, řepa a petržel – svou antioxidační a protizánětlivou schopností hrají úlohu ochránce jater.
  • Česnek – detoxikuje jaterní tkáň. Můžeme využít i česnek medvědí.
  • Chlorella – zbaví tělo toxických látek především těžkých kovů. Obsahuje vysoce kvalitní nenasycené a nasycené mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny.
  • Lichořeřišnice – tato rostlina má prospěšné účinky na močovou a dýchací soustavu.
  • Bříza – podporuje činnost ledvin.

 V případě, že krmíte granulemi, doporučujeme detoxikaci alespoň jednou za rok. Ti z vás, jež pejskovi vaří nebo mu stravu skládají “podle oka”, by měli zbavovat tělo toxinů několikrát do roka. Dále je doporučeno detoxikovat po nemocech a různých veterinárních zákrocích.

Nakonec nezapomeňte ani na sebe. Výše popsané postupy nejsou pouze návodem pro očistu psího organismu, ale stejně dobře pomůžou i nám lidem. Zejména kysané zelí je fantastický lék. Detoxikaci můžete začít společně. Protože jak všichni dobře víme, ve dvou se to vždycky lépe táhne.

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(2 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
pes
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%