Množství a hlavně kvalita spánku v dospělosti ovlivňuje kvalitu života ve stáří
Ilustrační foto: ingimage.com

Množství a hlavně kvalita spánku v dospělosti ovlivňuje kvalitu života ve stáří

12. 3. 2019

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme.

Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society. Letos připadá na pátek 15. března a jeho mottem je „Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí“.

Spánek je jedním z pilířů lidského zdraví. Dobrý spánek je důležitou podmínkou dobré kvality života. Naopak špatné spaní může mít nepříznivé zdravotní důsledky a zhoršit kvalitu života.  

Potřebné množství spánku se pochopitelně liší podle věku. Děti potřebují více, aby byly v bdělém stavu schopné se učit a hrát si. „Spánek a správné vylučování spánkového hormonu melatoninu má podstatný význam pro vývoj dětského mozku. Podílí se na rozvoji intelektových funkcí, řeči, chování, ale i pohybových dovedností a tělesném růstu,“ vysvětluje přední česká odbornice prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc.  

Spánek potřebujeme i v dospělosti
Neméně významný je spánek pro dospívající a dospělé jedince. „Spánek je důležitý pro regeneraci tělesných i duševních sil, paměťové procesy, imunitní reakce a hormonální a metabolické pochody včetně udržování přiměřené tělesné hmotnosti. Rovnováha některých hormonů vylučovaných ve spánku brání vzniku obezity a metabolického syndromu,“ potvrzuje profesorka Nevšímalová. „Dostatečný spánek je prevencí zvýšeného krevního tlaku, infarktů, cévních mozkových příhod, cukrovky a je ochranou i proti růstu nádorů,“ dodává.

Současné výzkumy potvrzují velký význam spánku pro zdraví mozku. Během spánku mozek odplavuje toxiny, které vznikají v průběhu dne a jejich akumulace by mohla mozek poškozovat. „Pomocí glymfatického systému se hluboká spánková stádia podílejí na odplavování toxických látek z mozku a snižují tak riziko některých degenerativních onemocnění, např. Alzheimerovy demence,“ upřesňuje prof. Nevšímalová. Spánek také pomáhá mozkovým spojením zůstat v kondici a pracovat naplno, obzvláště pokud se člověk během dne učil a potřebuje si zapamatovat nové věci.  

Melatonin – dirigent našeho času
Rytmus spánku a bdění má na starosti mozek, konkrétně hypotalamus, který řídí produkci hormonu melatoninu. Ten se vzniká v epifýze a uvolňuje se během tmavé části 24hodinového cyklu, a zpětně ovlivňuje činnost hypotalamu. „Melatonin je tak doslova dirigentem našeho času. Pro tělo je signálem, že je noc a tedy vhodná doba na spánek,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc. a dodává, že melatonin má také ještě významnou roli v tom, že pomáhá synchronizovat cirkadiánní rytmus generovaný v různých tkáních těla, aby 24hodinový rytmus byl v celém těle stejný a synchronní.

S přibývajícím věkem se tvorba melatoninu zpomaluje. I proto mívají starší lidé tak často potíže se spánkem. Tělu je pak možné hormon dodávat uměle. „Exogenní melatonin, podávaný perorálně, má slabý hypnotický účinek ale silný účinek na nastavení 24hodinového rytmu. Pomáhá například při léčbě změny rytmu po přeletu více časových pásem (tzv. jet lag syndrom), léčbě nesprávného načasování doby spánku a léčbě nesprávného trvání cirkadiánní periody u některých nevidomých,“ popisuje prof. Šonka.  

V mnoha zemích světa je proto melatonin dostupný ve formě doplňku stravy. Platí to i v rámci EU, ovšem česká legislativa to zatím neumožňuje. Proto bude velice důležité začít o této problematice diskutovat s příslušnými institucemi v rámci České republiky, aby byl i spotřebitelům v ČR doplněk stravy s melatoninem zpřístupněn.
 
„Spánkové desatero“, jež právě vydává Světová spánková společnost:
 
1. Vytvořte pravidelný čas spánku a bdění.
2. Pokud jste zvyklí zdřímnout si přes den, nespěte víc než 45 minut.
3. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu 4 hodiny před spaním. A nekuřte.
4. Vyhýbejte se kofeinu 6 hodin před spaním. Kromě kávy se to týká i čaje, limonád a čokolády.
5. Vyhýbejte se těžkým, kořeněným nebo sladkým potravinám 4 hodiny před spaním. Lehké jídlo před spánkem můžete.
6. Cvičte pravidelně, ale ne těsně před spánkem.
7. Používejte pohodlné a příjemné ložní prádlo.
8. Zjistěte, v jaké teplotě se vám dobře spí, a udržujte místnost dobře větranou.
9. V noci se vyhýbejte rušivým zvukům a pokuste se co nejvíce eliminovat světlo.
10. Vyhraňte svoji postel pouze pro spánek a sex, nepoužívejte ji k práci nebo jinému odpočinku

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Spím většinou dobře ,ale někdy to není opravdu žádná sláva. Občas se mi podaří usnout, ikdyž jsem vypila mojí oblíbenou kávu. A stane se, že káva na stolku chladne a já spím jako když mně do vody hodí.
Zuzana Pivcová
Ty rady jako podpůrné beru, ale stejně je schopnost spát velmi individuální a nikdy se sama zcela neupraví.
Danka Rotyková
Už to nezměním, někdy spím dobře, jindy hůře. Zatím je to dobré. Z desatera bych ale musela slevit tak na sedmero. ☺
Soňa Prachfeldová
Asi už zázraky s mým spaním neudělám. Chodím spát pozdě, zvenku štěká snad 100 psů, v posteli ráda čtu a luštím sudoku, někdy se cítím báječně, někdy rozlámaně, ale spánek a já, to vždy nějak zvládnem.
Věra Ježková
Z desatera splňuji polovinu. O víc se snažit nebudu. Usínám a spím špatně, ať dělám, co dělám. Jsem s tím smířena.
Jana Šenbergerová
Co jsem zameškala, to už nedohoním, ale spím dobře, tak to snad nějak doklepu až do konce. Podle spánkového desatera bych mohla ještě nějaký čas vydržet. :-)