Moje energie: Tragikomická úvaha
Foto: archiv autorky

Moje energie: Tragikomická úvaha

25. 3. 2019

Moje energie? Ta je na úbytě. Možná jedu už jen na rezervu. Jsem seniorka, dáma v letech...nalomená větev...mám nalítáno. Netrápí mě to, klidně si můžu myslet, že energie se mnou jenom šije! Rostou mi vlasy, nehty, dokonce i něco na nose a jeden vytrvalý chlup pod bradou, dokonce se daly do pohybu i moje zuby. Přesto, kde je konec mé energie, kdy jsem na chalupě kácela stromy.

Moje energie ze mne proudem vytryskala během toho dlouhého života. Jak by ne, musela jsem ji vydávat za dva a s uspokojením ji teď pozoruji kolem sebe. Vynaložila jsem ji velmi účelně do svých dětí, do domu, do zahrady, chalupy, pěšiny u Labe, studentů, přátel s handicapem a ve velké míře i do sportu, někdy jsem ji zbytečně vyplácala v žabomyších válkách, prostě, rozdávala jsem svoji energii plnými hrstmi. Byla jsem organizmus energií přeplněný, dle pana  Galéna  temperamentní sangvinik. V energii jsem nebyla spořivý člověk.  Nelituji, myslím, že to tak je správně. Kdybych ji kumulovala v nějaké tajné kapse a šetřila na stáří, byl by můj život chudý, organizmus bez odolnosti, kterou si budujeme trénováním. No, uznejte, měla bych dnes takovou zásobu krásných vzpomínek?

Jsem seniorka a moje energie pokulhává za výkonovou motivací. Sjezdové lyže jsem pověsila na hřebík, přibudou k nim záhy i inline brusle. Atributy vůdčí osobnosti, které mne charakterizovaly, jsou tytam. Pokorně se nechávám vést. Moje reflexní aktivita zaznamenala útlum. Seznámila jsem se s únavou a musím ji respektovat. Ale řeknu vám, když zasednu s přáteli u kafíčka třeba ve Špalíčku nebo s přáteli z íčka kdekoliv, tak nepostrádám nic. To je řečí, smíchu, rad a plánů, že bychom tou energií navršili kopec v kolínské rovině. Kde se ta energie bere? Přece ve vícestranném kontaktu, v přátelství, v zábavě, která rozproudí krev, potěší duši, uhladí trápení. A z toho zase nějaký čas čerpám energii, která mi stačí i na péči o nevidomou kamarádku, práci v předklonu na zahrádce, na poklus za nevychovaným psem. To se ví, kdyby byla možnost dojít si někam s kanystrem energii načerpat, běžela bych jak o závod, ale nejsem ten typ, který energií plýtvá na různé fikce. Prostě, moje energie je přímo úměrná mému věku. Je váhavá, sporá, trucovitá, výbušná, nevyzpytatelná jako sám život.

Tak životu zdar a energii zvlášť!

 

Partneři soutěže:

710x100-4.png

DIG_680x140_stat.jpg

Hodnocení:
(4.9 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Lidmilko, pěkné vyznání.
Ilona Kolářová
Lidmilko, krásné vyznání.:)
Olga Štolbová
Ahoj Lidu, a díky, díky. Mám tě ráda a máš můj obdiv. Škoda, že dnes nepřijdeš na naše pidi setkání, těšila jsem se na tebe. ********* ♥
František Matoušek
Hezká tragikomická úvaha. Vaše energie určitě není na úbytě, máte ji dle článku na rozdávání. Blahopřeji k žití.
Beáta Hvizdošová
Paní Lidmilko, napsala jste to velice hezky. Přeji Vám hodně neutuchající energie.
Lidmila Nejedlá
Vážení přátelé, děkuji za laskavé komentáře.
zuzana šišková
Jen tak pro zajímavost jsem si rozklikla hodnocení a zaskočila mě jedna hvězdička u Vašeho příspěvku jedné z kolegyň v i60. Přiznám se, že nerozumím. Vždyť umět přenést radost ze života na své okolí je tak moc důležité. Stačí jen a jen vnímat pozitivní lidi a dívat se okolo sebe a vnímat krásu, kterou nám pořád ještě nabízí příroda, pustit si hudbu, která v nás ladí struny, dělat něco, co nás baví.....to vše dohromady nám dává sílu odehnat to "zlé", co se nás snaží zatlačit k zemi. Snažme se prosím nasávat pozitivní energii kde se jen dá a předávat ji pokud je to jen trochu možné. Jinudy si myslím cesta pro 60+ nevede. Tato energie je naše místo na slunci!
Soňa Prachfeldová
Lidmilko, jsi pro mě člověk člověčí boží :-)
Zdenka Soukupová
Tak takhle si představuji pozitivního energického člověka. Paní Lidmilo, článek se mi moc líbí.
Svatava Páleníková
Moc dobře napsáno. Přeji hodně enerie i v dalších letech.
Danka Rotyková
Paní Lidmilo, pěkné počtení. Tak ať Tu energii, co z Vás sálá, neztrácíte.
Karel Hyndrák
Klidně zopakuji to, co píše Elena: Lidmilko, ty jsi energie sama, pro mnohé z nás.
Jana Šenbergerová
Lidmilko, moudře čerpáš, moudře vydáváš. Ať ti jí máš stále tolik, kolik budeš potřebovat.
Zuzana Pivcová
Poté, co jsme se minulé úterý sešly v Poděbradech, a vůbec, jak Tě celkově znám, mohu říct, že se svou energií určitě umíš dobře hospodařit a jsi pro lidi přínosem.
Věra Ježková
Limi, bezva. Bez energie si tě neumím představit. :-)
Dana Kolářová
Lidmi, tak na zdraví a životu zdar a energii zvlášť!
Jana Kollinová
Lidmilo, při čtení jsem nasávala energii sangvinika a přiznám se, že obdivuji Vaši vyrovnanost a moudrost při vydávání a získávání energie. Je to dar a já introvert mohu jen parazitovat na přátelích schopných energetických sdílení. Článek se mi moc líbí. Nic nepředstírá, je pouhým sdělením. Děkuji.
Marie Novotná
Tak nějak si představuji energii. Útlum zase přešel a teď musím dál sama-alw jwn doma. Tady čerpám, tady dobíjím, i v přírodě. Jsi mi vzorem jak na to. Díky.
Eva Mužíková
Lidmilo, Tvůj příspěvek o energii patří podle mne k těm nejlepším. Ráda jsem si jej přečetla.
Naděžda Špásová
Lidmilko, nyslím, že to určitě nebude tak hrozné, chtěla bych mít aspoň kousek z tvé energie. Povíme si o tom v Kořenově, až tam budeš běhat jako dvacítka. Tak ti přeji, aby tě únava příliš neotravovala a energie se tě držela jako klíště. :-)
Elena Valeriánová
Lidmilko, ty jsi energie sama pro mnohé z nás.
ivana kosťunová
Ano, životu zdar a tobě obzvlášť !!
Jitka Hašková
Lidmilo jsem s tebou ráda, mám pocit jakobys do mě energii vlila.
Dana Puchalská
Kdyby měla /měl každá /každý tolik energie jako Ty Limi,.......... Moc pěkný příspěvek. Děkuju.
Marie Ženatová
Milá Lidmilko, Vaše energie mne dnes přímo nabíjí - také už nedokáži kácet stromy a lyže, brusle, kolo jsem už rozdala a musí mi stačit už jen moje nohy - ale i díky za to...
Anna Potůčková
Další hodně zajímavý článek na téma ENERGIE. Íčko nás asi nabíjí zčásti všechny.
Libuše Křapová
Limi, tvoje energie je perpetum mobile :-) Jsi samonabíjecí a vše nabíjející :-)
Hana Rypáčková
Lidmilo, když tě vidím, vždy sršíš energii na dálku...Nejsi skoupá a rozdáváš ji...