Vrba bílá nejen na pomlázku vhodná
Ilustrační foto:pixabay.com

Vrba bílá nejen na pomlázku vhodná

2. 4. 2019

Brzo budeme opět slavit krásné a oblíbené Velikonoce. A k nim od nepaměti patří pomlázka z vrbových proutků.

Věděli jste, že je to také užitečná dřevina?

Léčebné účinky kůry byly objeveny už v r.1838. Poprvé z nich byla izolována kyselina salicylová a v r.1899 z ní byl synteticky připraven nám všem známý aspirin.

Sběr a zpracování

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví. Brzo na jaře, nejlépe v březnu nebo začátkem dubna, to jsou léčivé látky nejúčinnější. Větvičky nařízneme po obvodu v délce asi 20 cm, pak ji podélně nařízneme a sloupneme. Asi jako když se vyrábějí píšťalky. Sušíme zvolna v jedné vrstvě a pak můžeme kůru buď nadrtit nebo semlít na prášek. 

Léčivé účinky

Užívají se při nachlazení, revmatismu, na některé choroby ledvin a močového ústrojí. Při revmatických potížích lze využít i odvar z listí.

Také léčí některá hnisavá kožní onemocnění a hojí například problémy s pletí - akné. Jsou též vynikající proti potivosti nohou.

Odvar

1 čajová lžička mleté kůry se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 20 minut vyluhovat. Maximální dávka za den je 600 ml.

Výluh

1 polévková lžíce mleté kůry se zalije 300 ml studené vody a nechá se 8 hodin louhovat .Odstraňuje také lupy - použijte při oplachování již umytých vlasů.

Prášek

Nasypeme přímo do otevřených ran a odřenin - urychlí se tak hojení . Prášek můžeme též využít na dezinfekci vody - odstraní z ní bakterie.

 

Pozor - nesmí se používat při žaludečních vředech,v těhotenství a při kojení, při poruchách srážlivosti krve a při bronchiálním astmatu.

 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků a knih, které mám doma v knihovně.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Naše stromy i bylinky jsou úžasné a obdivuji toho kdo se s tím pipla. Ale jako se vším ,se musí opatrně. A vrba za chvíli pustí kořínky ve vodě ,nejhezčí je u vody potřebuje hodně vláhy.
Dagmar Bartušková
Jsem na tom podobně jako Věra.
Věra Ježková
Zajímavé. Ale, stejně jako bylinky, v praxi nepoužiju. Nepěstuju, nesbírám. :-)
Alena Vávrová
Že je léčivá, to povšechně vím, ale že ji nesmím, to jsem se dozvěděla nyní. Díky.
Naděžda Špásová
Tak to jsem taky nevěděla. :-)
Jana Šenbergerová
Vida ji, vrbičku! U nás pomlázka z vrbových proutků po Velikonocích fungovala jako usměrňovač dětských zlobilů. Nejednou jsem ochutnala její štípnutí na svém pozadí. Dokud nevyschla tak, že se na něčím zadku polámala, ležela připravená k použití na kredenci. Bývaly to krásné časy, i když jsem si někdy i pár dní bezbolestně nesedla. :-)
Marie Doušová
Neznala jsem,že se dá používat,jako lék. Raději vrbu budu obdivovat v přírodě jako krásný a smutný strom ,než se pouštět do lékařství. Přesto zajímavé uplatnění.
Zuzana Pivcová
O těchto účincích jsem nevěděla, díky.