Vrba bílá nejen na pomlázku vhodná
Ilustrační foto:pixabay.com

Vrba bílá nejen na pomlázku vhodná

2. 4. 2019

Brzo budeme opět slavit krásné a oblíbené Velikonoce. A k nim od nepaměti patří pomlázka z vrbových proutků.

Věděli jste, že je to také užitečná dřevina?

Léčebné účinky kůry byly objeveny už v r.1838. Poprvé z nich byla izolována kyselina salicylová a v r.1899 z ní byl synteticky připraven nám všem známý aspirin.

Sběr a zpracování

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví. Brzo na jaře, nejlépe v březnu nebo začátkem dubna, to jsou léčivé látky nejúčinnější. Větvičky nařízneme po obvodu v délce asi 20 cm, pak ji podélně nařízneme a sloupneme. Asi jako když se vyrábějí píšťalky. Sušíme zvolna v jedné vrstvě a pak můžeme kůru buď nadrtit nebo semlít na prášek. 

Léčivé účinky

Užívají se při nachlazení, revmatismu, na některé choroby ledvin a močového ústrojí. Při revmatických potížích lze využít i odvar z listí.

Také léčí některá hnisavá kožní onemocnění a hojí například problémy s pletí - akné. Jsou též vynikající proti potivosti nohou.

Odvar

1 čajová lžička mleté kůry se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 20 minut vyluhovat. Maximální dávka za den je 600 ml.

Výluh

1 polévková lžíce mleté kůry se zalije 300 ml studené vody a nechá se 8 hodin louhovat .Odstraňuje také lupy - použijte při oplachování již umytých vlasů.

Prášek

Nasypeme přímo do otevřených ran a odřenin - urychlí se tak hojení . Prášek můžeme též využít na dezinfekci vody - odstraní z ní bakterie.

 

Pozor - nesmí se používat při žaludečních vředech,v těhotenství a při kojení, při poruchách srážlivosti krve a při bronchiálním astmatu.

 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků a knih, které mám doma v knihovně.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.