Hrátky s češtinou: Bez…
FOTO: autorka

Hrátky s češtinou: Bez…

13. 4. 2019

V tramvaji byl mladý muž. Měl na sobě tričko a kraťasy. Nebyl bezdomovec. Neměl boty, byl tedy bezbotovec; nebo bezbotec. Zaujal mě zejména proto, že to červnové ráno pršelo a bylo 15 stupňů.

Na další dvě hodiny jsem měla zábavu. Vymýšlela jsem slova s předponou bez, která by označovala člověka. Zůstala jsem jen v okruhu toho, jak vypadá a co nemá na sobě.

Napadla mě následující slova: bezvlasec, bezchlupák, bezchlupec, bezzubka, bezzubák, beznoha, bezprsťák, bezbrýlec, bezšatec, bezkošilec, bezkošilák, beztílkáč, beztrikáč, beztrencl, bezponožka, bezponožák, bezfuseklák, bezkloboukáč, bezčepicák.

Některá taková slova v češtině existují, např. bezhlavec, beznožka. Příjmení: Beznoska, Bezruč (beznosec, bezrukáč ovšem neexistují), Bezpalec.

Pak jsem zkusila opak – vytvářet slova s předponou s: označující, že člověk má něco, čím se vyznačuje. To bylo horší: shrbec (vedle hrbáč), sholec, sbrýlec, sfajfkáč, sortézák, sboulec.

Budu ráda, když připojíte své nápady.

Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Benjamin Zigmund
To je moc hezký nápad a hezká hra. Nedávno jsem četl v jedné hebrejské knize slovo, které je blízké teto hře a dá se přeložit jako bezoudec, člověk bez oudů, rukou a nohou. Zní to docela staročesky, ale hebrejština k takovému překladu vždy inklinuje...jako např. slovo bezduch, bezduchý,popisující přítomně nepřítomného člověka...bezočivec,bezděk, Bezděk jako příjmení...
Jana Šenbergerová
Bezzásadák, bezcennáč, bezectňák, bezřasák, bezpiháč, bezejmenník, bezkřídláč, bezprstnáč, bezprávník beztaktník, bezprostředník, bezvýhradník,bezzákonník, bezvýsledník, bezplatník,, beztížník, bezstykáč
Marcela Pivcová
V jedné z povídek z Besídky zvláštní školy Šimka a Grossmanna byl bezvěrec - myslím, že se jmenoval Děravý - příjmení už by ale patřilo třeba do jiných Hrátek - existuje však příjmení Bezkočka.
Věra Ježková
Mám radost z vaší tvořivosti. Jak jsem napsala v článku, já jsem přemýšlela pouze v dimenzi toho, jak člověk vypadá a co má/nemá na sobě. Potvrzuje se, že čeština je úžasná. Kam se na ni v tomhle hrabe třeba angličtina při své světovosti. :-)
Zorka Horká
A co sladič ?
Zdenka Soukupová
Bezvindra (= bezmajetný), bezplenkáč, bezdrogáč (opak sdrogáč)...
Soňa Prachfeldová
Ta čeština dokáže divy se slovy. Skrbec, Stožec/Šumava/ stáčec, spoďárec, sklovec, schovávač, slaďař, bezpivař, bezpultovec, bezladička, bezdlabač...
Dana Puchalská
Slov je tu až až a je to parádní téma. Věrko, udělej zase něco na podobné téma, je to moc zajímavé. Děkuju předem. :-) :-) :-)
Jitka Chodorová
Vymýšlet už nic nebudu, je toho tady až až, ale chci poděkovat autorce za nápad, a hlavně Evě M., která mě upřímně rozesmála svými příspěvky, a to už se mi dlouho nestalo. Tak díky děvčata.
Eva Mužíková
Super příspěvek, jsme hlavičky :)))))
Zuzana Pivcová
Věrko, Věrko, nějak mě napadají samé podivné názvy. Bezknírač, bezřasec, bezlímec, bezpásek, beztužka, bezhůlka, bezpáteřník, bezmetrák. Sjizvář, stableťák. Moc mi to nejde. :-D
Alena Tollarová
Bezzemek
Věra Ježková
Děkuji, bezva. Já jsem se u toho docela vyblbla. Aspoň mozek nezahálel.
Zorka Horká
Napadlo mi jen jedno - bezmozek :-)
Naděžda Špásová
Věrko, mám vymetýno, vůbec nic mě nenapadá. Možná bezbotka, bezvědomec. :-) Ale můžeš mi poradit? Co se nesmí na Velký pátek? Díky :-)
Dagmar Bartušková
Bezgatěc, bezkulec, bezkosťák.
Anna Potůčková
Jako první mně napadl bezpečák. Další třeba bezvěrec.
Jitka Hašková
Napadl mě bezzemek.
Eva Mužíková
Věrko, je to takové trochu prdlé, ale zajímavé. Beztangáč, bezslipáč, bezpemprska, bezsluchátkáč, bezprotézáč, bezochranáč, ...sfrňákář,. sbradavičák, skokta, spihař.....
Marie Seitlová
Bezkabátec, bezpalec,
Hana Nováková
Věro, vždy přijdete s něčím zajímavým a toto mě fakt zaujalo a musím říci že by mě to nenapdlo takto o tom přemýšlet.
Libor Farský
Zase překlep. Opravuji "skrblík".
Libor Farský
Možná, že existuje příjmení Bezbota, zcela jistě Bezoušek nebo Berouška - Zkrátka předek neměl jedno nebo obě uši. A co třeba pan Skrblí? Těch znám osobně mnoho, jenže se nejedná o přeponu. :-)
Eliška Murasová
Napadlo mě- bezucháč, bezprstec, bezšálec...skřivonos, skřivonosák, súšklebák.