Hody, hody doprovody
Foto: archiv autorky

Hody, hody doprovody

15. 4. 2019

Hody, hody, doprovody, umělo říkat každé dítě už v útlém věku. Vědělo totiž, že když nepřeříká koledu, nedostane ani vajíčko, pamlsek, atd.

Tehdy se ještě nerozdávaly peníze. Dnešní děti už nic jiného než peníze nechtějí. Copak se budou týden cpát na tvrdo vařenýma vajíčkama, nebo olizovat nějaké lízátko s obrázkem zajíčka?

Ne, dnešní děti na to jdou drsně. Jednou o Velikonocích  u mne koledníci zazvonili, a když jsem otevřela, bez toho, aby přeříkali nějakou koledu, hned požadovali peníze. Koledu prý žádnou neumí. Když neumíte koledu, za co byste chtěli odměnu? Bez dalšího jsem jim zavřela dveře před nosem. Doufala jsem že ti dva výrostci mi ze vzteku nerozbijí dveře.

No, nestalo se, ale nikdy jiindy už nikdo nepřišel. Asi se rozneslo, že jsem lakomá.

Hodnocení:
(4.7 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Haltufová
Doufejme, že koledníci dostali za vyučenou a že se letos polepší.
Lidmila Nejedlá
Hano, tobě to slušíííííííííííííí!
Hana Šimková
Paní Soňo také mám Velikonoce ráda a nic to nemění na mé příhodě.
Soňa Prachfeldová
K nám chodí hodně koledníků, oni dobře vědí kam, ještě se nestalo, že by chtěli peníze, jen ti dospělí chtějí štamprličku. A malí ti poctive odříkání, ti ještě dostanou navrch nějaký ten čoko bonbon. Mám Velikonoce ráda.
Hana Rypáčková
Dobře jsi udělala . Fotku jsem ocenila.
Naděžda Špásová
Velikonoce nemám ráda, takže koledníkům neotvíráme a vlastně už ani nechodí. Peníze bych jim nikdy nedala. :-)
Jana Šenbergerová
K nám chodili na malovaná vajíčka, která jinde nedostali. A jak hezky koledovali! I ti, ze kterých jsem ve škole básničku nevymámila. Hezká příhoda. Je tak snadné, stát se "nějakým". :-)
Eva Mužíková
Hanko, také jsem nikdy takovým " koledníkům" kteří jen mlátili do dveří a žádná koleda, neotevřela...
Jitka Hašková
Velmi pravdivé.
Zorka Horká
Dětem, které chodí ode dveří ke dveřím, těm ani neotevřu. Chodí mi zakoledovat, pozdravit a pošlehat - omladit stařenku :-))) jen děti, které znám. Co si vyberou z ošatky, je na nich. Peníze tam nedávám. No a zzácnosti jako jsou kraslice a vrtané od Jany Slavíkové, ty mají čestné místo ve svátečním koutku.
Dana Puchalská
Přátelé, časy se prý mění... Podle mne to jde s nimi spíše z kopce a do nenávratna.
Jana Kollinová
Tradice dne nejsou IN!
Libor Farský
Nicméně souhlasím s Hankou, také bych je vyhodil. Pěkná fotečka !!!
Zuzana Pivcová
Ráda jsem si připomněla Tvou fotku v kroji, kterou jsem už někde viděla. Myslím, Hani, že peníze dostávali koledníci už dávno. Vzpomínám, že moje sestra - učitelka - mi kdysi říkala, jak se jedna její kolegyně ve sborovně chlubila, co všechno "vykoledoval" pražský synek. Děti obcházely sídlištní byty a všude zvonily. Obyvatelé, protože neměli žádné kraslice nebo málo, to řešili penězi.