Léčivá rostlina s nápadným květenstvím
Ilustrační foto:pixabay. com

Léčivá rostlina s nápadným květenstvím

17. 4. 2019

Ano, je to opravdu léčivá rostlina a roste u nás na mnoha místech. Myslím, že mnozí vás tuto rostlinu při vycházce do přírody určitě znají . 

Je to Devětsil lékařský - Petasites hybridus 

Lidová pojmenování - koňské kopyto, sluneční klobouk, lopuch

Výskyt 

Najdete ho na podmáčených loukách, při březích potoků nebo při okrajích cest. Dorůstá do výšky až 50 cm a při slunečném počasí jeho květy výrazně voní. Listy devětsilu patří mezi největší, které můžeme u nás v přírodě nalézt. V době, kdy rostlina odkvete a vytváří semena, vyrůstá stvol až do výšky cca 1 metru.

Jedinou vadou na kráse devětsilu je, že listy vydávají nepříjemný zápach. Takže ho ani volně žijící zvěř nespásá. A proto se dokáže v přírodě krásně rozrůstat. Což dokazuje fotografie která je pod článkem. 

Sběr

Sběr provádíme v březnu a dubnu. Před rozkvětem. Sbírají se jak listy, tak stonky, květy a oddenky. Oddenky se suší při 40°C a pak se rozdrtí nebo pomelou na jemný prášek.

Léčivé účinky 

Při léčbě močového ústrojí, žlučníku, zácpě, žaludku, migrény, dýchacích cest, působí močopudně, pomáhá proti otokům kloubů a vředům na pokožce, proti bolestem hlavy a senné rýmě.

Výluh

1 kávovou lžičku sušeného kořene vyluhujeme přes noc ve 250 ml vlažné vody. Ráno zahřejeme a scedíme. Pijeme 3x denně před či při jídle. A protože je močopudný, zvyšte pitný režim. 

Tento výluh lze použít jako obklad na bolavé  klouby.

Obklady

Čerstvé listy nadrtíme nebo nasekáme a opakovaně je přikládáme na postižená místa (bolavé klouby). Do obkladů se přidává i nadrcený květ. 

Devětsilové víno 

1 čajovou lžičku rozdrceného kořene na prášek rozmícháme v 1 dcl bílého vína. Pijeme 2x denně po jídle.

 

Těhotné a kojící ženy by neměly devětsil užívat.

A jedna zajímavost na závěr - dříve si dávali lidé listy devětsilu na hlavu a chránili se tak před sluncem. 

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Je to koníček, studovat léčebné účinky našich bylinek. A dobrý léčitel to umí. Pěkné Dano :-)
Eva Mužíková
Znám rostlinku, neznám účinky... už znám.
Věra Ježková
Z literatury si pamatuji, že existoval umělecký svaz Devětsil. Listy na hlavu by se mi hodily – na svoji šedesátku slamáček těžko seženu. :-)
Blanka Macháčková
Asi si dám to víno. A pro vyšší účinnost zvýším dávku.:-)
Naděžda Špásová
Devětsil mi něco říká, ale kytičku neznám. :-)
Marie Novotná
Znám jen několik let a že je to léčivka jsem netušila.
Zuzana Pivcová
Znám od dětství jen podle jména, o užití čtu až nyní.