Oblík
Foto: autorka

Oblík

26. 4. 2019

Dominantní čedičový kopec Oblík je vysoký 509 m, nachází se na jižním okraji Českého středohoří v okrese Louny.

Oblík vznikl vulkanickou činností v závěru třetihor.  Z historie je Oblík zajímavý tím, že odsud vezli Lounští kámen pro slavnostní zahájení stavby Národního divadla.

Oblík je mimořádně vzácnou přírodní lokalitou, v roce 1967 byl prohlášen za národní přírodní rezervaci. Je zde mnoho vzácné flory i fauny. Z těchto důvodů, na rozdíl od vrchu Raná, je zakázána jakákoliv sportovní činnost. Na vrcholek se dostaneme pohodlně modře značenou turistickou cestou od vesničky Mnichov, či spojit delší trasu z Rané, nebo vesnice Chraberce.

Kdysi byla  pod Oblíkem i stejnojmenná vesnice, která zanikla za dob třicetileté války. V 17 století byl na tomto místě zřízen hospodářský dvůr, který existuje zrenovovaný i v současnosti  a je velmi dobře vidět z vrcholu Oblíku.

Naproti Oblíku ve stejné době vznikly vulkanickou činností  dva vrchy Srdov a Brník, které jsou oděleny sedlem.

Jižní svahy Oblíku jsou nyní v dubnu pokryty nádherným hlaváčkem jarním, petrklíči, v lesním porostu září modré jaterníky a žluté sasanky, fialové i bílé dymnivky a jiné něžné květinky. Je toho mnoho, co zde můžeme obdivovat. 

Na vrcholu je světelný maják pro letadla . A ještě jedna zajímavost -  umístění sloupu s vyznačením energetického bodu. A myslím, že jsem měla energie dostatek i po sestupu.

Kdo budete mít chuť se pokochat krajinným panoramatem okolo Lounska, zajděte na Oblík. Budete nadšeni nádherou tohoto vrchu a krásným výhledem. 

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA