Oblík
Foto: autorka

Oblík

26. 4. 2019

Dominantní čedičový kopec Oblík je vysoký 509 m, nachází se na jižním okraji Českého středohoří v okrese Louny.

Oblík vznikl vulkanickou činností v závěru třetihor.  Z historie je Oblík zajímavý tím, že odsud vezli Lounští kámen pro slavnostní zahájení stavby Národního divadla.

Oblík je mimořádně vzácnou přírodní lokalitou, v roce 1967 byl prohlášen za národní přírodní rezervaci. Je zde mnoho vzácné flory i fauny. Z těchto důvodů, na rozdíl od vrchu Raná, je zakázána jakákoliv sportovní činnost. Na vrcholek se dostaneme pohodlně modře značenou turistickou cestou od vesničky Mnichov, či spojit delší trasu z Rané, nebo vesnice Chraberce.

Kdysi byla  pod Oblíkem i stejnojmenná vesnice, která zanikla za dob třicetileté války. V 17 století byl na tomto místě zřízen hospodářský dvůr, který existuje zrenovovaný i v současnosti  a je velmi dobře vidět z vrcholu Oblíku.

Naproti Oblíku ve stejné době vznikly vulkanickou činností  dva vrchy Srdov a Brník, které jsou oděleny sedlem.

Jižní svahy Oblíku jsou nyní v dubnu pokryty nádherným hlaváčkem jarním, petrklíči, v lesním porostu září modré jaterníky a žluté sasanky, fialové i bílé dymnivky a jiné něžné květinky. Je toho mnoho, co zde můžeme obdivovat. 

Na vrcholu je světelný maják pro letadla . A ještě jedna zajímavost -  umístění sloupu s vyznačením energetického bodu. A myslím, že jsem měla energie dostatek i po sestupu.

Kdo budete mít chuť se pokochat krajinným panoramatem okolo Lounska, zajděte na Oblík. Budete nadšeni nádherou tohoto vrchu a krásným výhledem. 

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Děkuji Maruško, je tu opravdu krásně, přesto, že jsou tu i hodně negativním vlivy, díky průmyslu a p.
Marie 00000
Krásný kraj, všude kolem hezky...
Soňa Prachfeldová
Lidmilko, neva, já zase říkala Srdov, Brdov a je to Brník, ty dva kopečky proti Oblouku. Děvčata díky, je to obdivuhodné to Středohoří i Váš zájem .
Alena Vávrová
Včera jsem tím směrem (k Č. Středohoří) zbožně koukala z Kalvárie Ostré. Krása!
Lidmila Nejedlá
Soňo, já si stále pletu název a říkám tomu kopci Vrchlík. Teď už si to plést nebudu.
Jitka Hašková
Krásný kout naší země. Děkuji.
Soňa Prachfeldová
Děkuji děvčata, že Vás Oblík zaujal, díky za Vaše komentíky.
Lenka Hudečková
Krásný kopec, vloni jsme z těch oblých kopečků v Českém středohoří byli nadšeni :-). Díky Soni za článek i fota :-) *****
Helena Přibilová
České středohoří patří k nejkrásnějším oblastem u nás. Jeho kouzlo mě uchvátí v každé roční době.
Hana Rypáčková
Ty kopečky Středohoří jsou tak roztomilé...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.