Psi nesmějí vepřové maso. Jaké jsou další mýty o psech?
Ilustrační foto: pixabay.com

Psi nesmějí vepřové maso. Jaké jsou další mýty o psech?

22. 4. 2019

Všichni psi vidí černobíle. Jeden rok lidský je jako sedm let psích. Psi by neměli žrát vepřové maso, ovoce je pro ně zdravé. Toto jsou časté mýty, kterým věří mnoho pejskařů.

Přesto, že patříme k největším milovníkům psů v Evropě, tak máme zažito mnoho nepravd o psech, kterým věříme a necháme se jimi při výchově i výživě psa ovlivňovat. A jaké jsou ty nejčastější?

Psi nesmí jíst vepřové maso

„Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vhodné je i v období zimy u psů, kteří jsou v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později pejskovi způsobit škody ve střevech,“ říká a odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Jeden rok lidského života = sedm let psích

Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk, abychom měli lepší představu, ale rozhodně to neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49 letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak. První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15 letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého. Velký zřetel musíme brát také na to, o jakou jde rasu a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kil bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. A velký pes nad 40 kilo se bude blížit věku 50 letého člověka.

Psi vidí černobíle

Toto je jeden z nejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi vidí pouze jinak barevně než člověk. Dalo by se to přirovnat, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

Ovoce je pro psy zdravé

„Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů.

Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata

Bohužel velmi častý mýtus u mnoha pejskařů, i když mnoho veterinářů tvrdí opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům jako je zánět dělohy nebo falešná březost. Pokud nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
Já osobně znám jednoho psa, který třešně miluje a nechápi a nikdy mu nic nebylo.
Eva Mužíková
Již jsem jednou psala, že není rozumné nechat fenu jednou připustit a pak dál nic. Když štěňat, tak několik let, dokud to zdravotní stav připustí, jinak v době pohlavní zralosti kastrovat. Tou jedinou březostí jí tak akorát zadělá majitel na problém. / rakovina mléčných žláz, dělohy /... Můj názor.
Zuzana Pivcová
U veterinářů visí přehledné tabulky, jakému lidskému věku zhruba odpovídá věk psů a koček. U pejsků ale hrají přece roli různá plemena, některá jsou známa dlouhověkostí. Můžu teď posuzovat pouze trochu kočky, takže nebudu něco o psech tvrdit jako jednoznačně platné. Je fakt, že naše někdejší fenka Lesanka štěňata neměla a ke konci života měla nádor. Zda to ale spolu souviselo, nevím.
Dana Puchalská
Moje sousedka má už hodně starého retrívra 19 let. A ten miluje švestky. A nežere granule. To prý stávkuje u misky. Má rád všechno uvařené maso a rýži dohromadya do toho nastrouhanou mrkev. Je to labužník. A když cítí čerstvě upečený koláč, tak to je neštěstí. Sedí u trouby a loudí. Ovšem má smůlu. Tak se urazí a jde trucovat pod stůl.
Blanka Bílá
Tak tedy nevím, měli jsme dost psů, čistokrevní se do žili max 14l., tzv. voříšci okolo 20l.Do konce 90l. se krmili masitou stravou i různými zbytky našeho jídla, na zahradě si většinou pochutnali na tom, co kterému vyhovovalo.Před jedním jsem ze zahrady chodili s okurkami nad hlavou, miloval i meloun. Další měl rád ředkvičky, švestky.Jeden miloval vejce a sladké, to jsme museli chránit.Za mého dětství si náš pes vždy ukradl syrovou bramboru,dožil se 18l.Vlčák chodil slepicím na zrní.Dnes se ze všeho dělá věda.
Anna Potůčková
Další z mýtů se týká chovu psů. Když prodejce nabízí štěňátka po rodičích s PP s tím, že prodávané štěnátko PP nedostalo kvůli nadpočetnímu vrhu. Tohle bylo tak před 30- 40 lety, a v současné době je to tak, že i kdyby uchovněná fena krytá uchovněným psem měla těch štěnat 20, tak každé dostane PP, i kdyby se narodilo jakkoliv postižené. Tohle se děje u množitelů, aby pejsky snáze prodali.