Velikonoční okružní výlet Českým středohořím
Foto: autorka

Velikonoční okružní výlet Českým středohořím

25. 4. 2019

Když se po pondělně velikonočním obědě rozletěly rodinky našich dětí do svých hnízdeček, nastalo v bytě ticho. Vydechli jsme a při krásném počasí jsem začala spřádat plány na odpoledne. Nechtělo se mi ve svátečním dnu být doma ani chodit někde sama, proto jsem trochu šalamounsky navrhla autovýlet. Manžel rád řídí, já se ráda kochám krajinou a fotím, docela dlouho už jsme spolu nikde nebyli, tak by to mohlo klapnout. Naplánuj si trasu a jedeme, dí manžel podle mých představ. Huráááá.

Na dálnici D8 probíhají opravy a pilně se pracuje i ve svátek, provoz je však plynulý a cesta rychle ubíhá. Za chvíli se před námi objevuje Lovoš a s ním České středohoří. Vydáváme se zpočátku po mých zimních stopách, objíždíme kopec Boreč a chci si udělat stejné fotky jako v zimě. Ale ouha, na kritickém místě, kam se potřebuji postavit, stojí auto. Co se dá dělat, jedeme dál směr Sutom, Vlastislav. Zastavujeme a před námi se rozprostřelo neopakovatelné panorama kopců a kopečků. Směřujeme na Třebívlice, oblast těžby českých granátů. Zastavujeme se v místě, kde příroda ukázala svou nezměrnou kreativitu a mocnou silou vytvořila kamenné květy. Nemohu pochopit, že to, co trvalo celé věky, bylo objeveno při těžbě a v těžbě se pak už nepokračovalo, dokáže někdo během pár okamžiků zničit. Jaký pocit uspokojení může mít někdo z toho, když nevratně vydloube tmavý kamenný střed? Vyběhla jsem si na Číčov, odkud mě málem sfoukl vítr, a pokračovali jsme dál oklikou kolem Radovesické výsypky. Zastavili jsme se na místě zaniklé obce Hetov, ze které zbylo jen kousek zdiva a kaplička, vyčítavě hledící na klikatící se silničku. Paradoxem je, že výsypka se zastavila před obcí a oblast Hetova nezasáhla. Naproti přes údolí jsem zahlédla trčet z lesa jakousi věž, či co. Přiblížením v hledáčku fotoaparátu jsem s překvapením zjistila, že to je zřícenina hradu Sukoslav, o kterém jsem psala nedávno (Vycházkové Kostomlaty a Sukoslav). Projeli jsme Milešovem a brzy se objevil Lovoš, tj. místo, kde jsme odbočili z dálnice. Okruh se tak uzavřel a mohli jsme frčet domů. Projeli jsme notný kus jižní části Českého středohoří, v této době vyzdobeného tisíci bíle rozkvetlých stromů. Tolik ohromných kytic můžeme vidět jenom na jaře. Zas a znovu si blaženě opakuji, že toto nám dal pán bůh za odměnu ...

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Přibilová
České středohoří nás svými krásami překvapí v každé roční době. Během našeho výletu na konci března jsme v lese u obce Klínky spatřili obrovské koberce bledulí.
Eva Mužíková
Potěšila jsem se.
Eliška Murasová
Kouzelná krajina, kamenné květy úžasné, moc jsem se potěšila .Fotky jako vždy dokonalé.
Růžena Kuželková
Díky za krásné obrázky a HLAVNĚ za podpisky,dokonce i zveršované,moc pěkné.
Jana Hošková
Nevěděla jsem, že existuje také vrch Brník - je to u Brníkova ? Odtamtud pochází část naší rodiny...
Hana Rypáčková
Krása. Jak jsem psala na FB , toužím se mezi kopečky Středohoří vrátit. Nějak nestíhám...
Antonín Nebuželský
Krása. Mám to taky poježděno a pochozeno. Díky.
Elena Valeriánová
Nádhera, jak jinak. Krásné fotky a to počasíčko!!! Vzpomínám na naše výletní odpoledne se Zbyňkem za volantem. Vzpomínám ráda, děkuji za pozvání na velikonoční výlet.
Soňa Prachfeldová
Moc hezký okruh výletní, místa mě důvěrně známá a mnou navštívená mnohokrát. Kaplička pod Hetovem není originál, tu postavily Doly, Hetov nechápu proč byl horlivci zbourán. Fotky krásné .
Jitka Hašková
Krásný výlet. Díky za imaginární procházku.
Anna Potůčková
Ali krása, takový výlet by se mně také moc líbil a nafotila jsi nádherné fotky!!
Vladislava Dejmková
Krásná země s krásnými poetickými názvy míst.
Dana Puchalská
Álo. Krásné a nádherné, jako vždy. Podařilo se Ti to jako pokaždé.
Věra Ježková
České středohoří „stokrát jinak“. A v tvém podání pokaždé krásné.
Naděžda Špásová
Ještěže to Středohoří máme. Některé lokality známe, jiné na nás ještě čekají. :-)
Marie Novotná
NÁDHERA
Helena Votíková
Alenko nádhera.
Zuzana Pivcová
Půvabná krajina, ten praotec Čech snad musel cítit, že tudy budeš jednou putovat a fotit. :-D
Alena Vávrová
Alenko, jako vždy - krása nesmírná - text i fotky - také moc děkuji! Na takovéhle autovýlety již jen dlouhé roky vzpomínám. ♥
Hana Nováková
Já Alenko nemám slov. České středohoří je tak krásné, že to není možné ani vypsat. Vaše fotky vystihují celou jeho krásu, sleduji vaše články s napětím, protože vidím stále nový kousek naší krásné země.V textu mě dostala poslední věta-co nám pán Bůh dal za odměnu. Je ale nasnadě se zeptat - a co my s tou nedozírnou krásou děláme, jak ji soustavně ničíme, ničeho si nevážíme. A to jsme lidi, pyšnící se jako pánové všeho tvorstva. Není i toto k zamyšlení? Děkuji za krásnou procházku, už prohlížím asi popáté....