Na co si dát pozor při koupi letenky
FOTO: www.prg.aero

Na co si dát pozor při koupi letenky

24. 4. 2019

Těšíte se na dovolenou u moře, na kterou se chystáte letecky? Máte z toho trochu obavy, co všechno zařídit, na co se připravit? Není se čeho bát! Přinášíme vám rady a tipy, jak zvládnout cestování letadlem v klidu a bez komplikací.

Víte, kam letíte?

Cestujete-li do zahraničí, připravte se na specifika navštívené země a okolnosti, které vás během dovolené mohou potkat. Zjistěte si dopředu, do jakých podmínek se chystáte: například jestli je na daném místě běžně dostupná pitná voda, jaké je složení místních potravin, kde se nachází nejbližší lékařská pomoc a za jak dlouho se k ní dostanete. Poznamenejte si také několik frází v místním jazyce, díky kterým si můžete zavolat pomoc nebo sdělit základní informace o vlastním zdravotním stavu. Mějte také u sebe kontakty na rychlou záchrannou službu a seznam užívaných léků. Jestliže se chystáte do exotických zemí, nezapomeňte se ještě před cestou očkovat a zařídit si připojištění.  

Poraďte se před cestou s lékařem

Moderní medicína umožňuje bez potíží létat i lidem, kteří mají například kardiostimulátor či defribrilátor, a to už po několika dnech od implantace přístroje. Vždy je ale vhodné případnou cestu letadlem dopředu konzultovat s lékařem, ujistit se, že váš aktuální zdravotní stav je vyhovující, a vyžádat si také od lékaře potřebnou zdravotní dokumentaci.

Letíte s dítětem? Mějte písemný souhlas rodičů

Jestliže se chystáte na dovolenou s vnukem či vnučkou, aniž by s vámi cestovali rodiče dítěte, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR. Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky). 

Na co myslet při nákupu letenky

Na případná zdravotní omezení upozorněte již při nákupu letenky. Pokud s sebou berete dítě, je nutné zadat do rezervačního systému jeho osobní údaje. Letecké společnosti rozdělují děti na novorozence (tzv. infants – věková kategorie do dvou let) a děti (věk od dvou do dvanácti let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, u dětí je vlastní sedačka povinností. Myslete tedy na cestu s dítětem už při plánování letu a veškeré potřebné informace si ověřte u své letecké společnosti.

Pozor na omezení zavazadel

Vždy si před cestou zjistěte, jaké jsou maximální povolené rozměry a také maximální povolená hmotnost zavazadla, které si berete s sebou. Limity pro hmotnost a rozměry zavazadel se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, která zajišťuje váš let. Cestujete-li s nízkonákladovou leteckou společností, připravte se na to, že si pravděpodobně budete moci vzít jen jedno, a sice kabinové zavazadlo. Za další zavazadlo si budete muset připlatit. S pravidly pro přepravu zavazadel se seznamte u vaší letecké společnosti.

Využijte na letišti asistenta

Nevyznáte se na letišti a bojíte se, že nebudete vědět, kam máte jít? Omezuje vás zdravotní hendikep? Na Letišti Václava Havla Praha můžete využít asistenční službu, která vám pomůže s bezpečným odbavením, doprovodem přes stanoviště bezpečnostní kontroly, průchodem letištěm i samotným nástupem do letadla a usazením na místo. Asistenci si objednejte dopředu (nejlépe již při nákupu letenky) a přesně specifikujte své individuální potřeby. Získáte tím jistotu, že asistence bude k dispozici po celou dobu vaší cesty – tedy i při přestupu, na letišti v cílové destinaci, případě při návratu zpět.

Dbejte na pitný režim

Vzhledem k tomu, že vzduch v kabině letadla je velmi suchý, hrozí při nedodržení pitného režimu dehydratace. Doporučuje se proto před odletem hodně pít, a to hlavně neochucenou vodu. Zcela se vyhněte alkoholickým nápojům.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vám v současné době nejvíce chybí (odpovědět můžete na tři z níže uvedených možností, které považujete za nejdůležitější)

Kontakt s rodinou

12%

Kontakt s přáteli

12%

Více pohybu

10%

Dobrá nálada

9%

Léky

7%

Potraviny

8%

Pozitivní zprávy

11%

Nějaká naděje

9%

Větší podpora ze strany státu

7%

Větší podpora ze strany města/obce

7%

Roušky

9%