Naše velikonoční křížová cesta
Foto: Pavel Kopřiva

Naše velikonoční křížová cesta

2. 5. 2019

V rámci akce Do stovky jsme 20. dubna 2019 podnikli velikonoční výlet po křížové cestě. Vznikala v 17. - 18. století a byla součástí velikonočních svátků. Tvořilo ji čtrnáct výklenkových kapliček. Ve 20. století chátrala tak, že se šest kapliček zcela rozpadlo. Spolek Bernard se zasloužil o její vzkříšení. V roce 2015 stávající zastavení obnovil, chybějící doplnil o jednoduché betonové desky. Zajímavé jsou tím, že je každá jiná a také obrazy křížové cesty jsou dílem různých autorů z Česka a z Polska.

Vyšli jsme ze sídliště a prošli kolem 2. zastavení Městského okruhu. Zadem kolem hřbitova došli k prvnímu zastavení a pak se vrátili k druhému, které jsme míjeli cestou k prvnímu. Užívali jsme si výhledy do okolní krajiny. Od čtvrtého zastavení jsme šlapali do kopce. Od sedmého jsme si kousek zašli ke kapli sv. Rocha, která byla postavena v r. 1666 jako poděkování tomuto ochránci před morem. Kaple je v současné době ve velmi špatném stavu a její okolí bohužel také. Celá kaple vypadá tak, jako okolí pamětní desky. Je tak nefotogenická, že jsme zůstali u jediné fotky. Od rozcestníku jsme se vrátili ke křížové cestě. Trochu jsme si zašli z kopce až k sadu, ale museli jsme se vrátit, protože cesta pokračovala lesem. Její druhá část už vedla jen z kopce. Protínala soukromý pozemek. Po levé straně byl ovčín a pastviny, na pravé dům majitele pozemku a poslední tři zastavení. Za zastavením XII jsou pozůstatky původní stavby. Zastavení XIII přiléhá k terase domu. Od čtrnáctého jsme sešli k silnici, která vede přes Biskupskou kupu a z ní k hlavní cestě do města a z města. Tu jsme přešli stejně jako říčku Prudnik, která za městem pokračuje do Polska. Stačilo projít školním hřištěm a byli jsme doma. Rádi jsme si sedli ke kávě, zatímco se stahovaly fotky do počítače. Je jich mnohem víc, než v galerii, ale musela jsem je probrat, abyste se v nich neztratili. :-)

Na úvodním fotu je vidět zastavení II, III a IV. Bez zachvění ruky fotografoval Pavel, já ho citlivě usměrňovala.

Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

20%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%