Vzpomínková akce
Foto: autorka

Vzpomínková akce

7. 5. 2019

Stolpersteiny, kameny zmizelých, kameny, o které je třeba klopýtnout...Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině, zpívá se v jedné písni. Ve 13. století na obou březích Labe v této rovině  založil Přemysl Otakar II. město Kolín. Jednu čtvrtinu počtu jeho obyvatel tvořili Židé a pochopitelně přispěli k jeho rozkvětu. Domky a domy s obchodními prostorami  v ulicích, v uličkách i na prostorném náměstí jsou toho svědkem. Jen synagogu bez informace nenajdete, je skryta za domy a dostanete se k ní jen průchodem, chodbou v jednom z nich. Za domy je pak nádvoří, kde synagoga stojí i se zahradou k rozjímání.  Židé byli a jsou známí svou důmyslností.

2.května pořádalo město pod záštitou starosty a současného předsedy strany STAN  vzpomínkovou akci na bývalé židovské spoluobčany. Od roku 2008 pokládají do městské dlažby před domy, kde židovské rodiny žily,  kostky s mosazným povrchem na kterých je jméno, datum narození i umučení. Stolpersteiny. Studenti i náhodní chodci četli na náměstí jména lidí, kteří zahynuli v nacistických koncentrácích. V Synagoze byla otevřena  rozsáhlá výstava ze života Židů. Starosta města, Vít Rakušan, středoškolský učitel dějepisu a germanistiky, v projevu zdůraznil, jak je nutné v dnešní uspěchané a povrchní době připomínat si negativní zkušenosti minulé historie, aby se jich lidstvo vyvarovalo. Již nikdy žádný Holocaust!

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.