Je správný čas nasbírat si bylinky. Na které nezapomenout?
Ilustrační foto: pixabay.com

Je správný čas nasbírat si bylinky. Na které nezapomenout?

5. 5. 2019

Jaro je v plném proudu a všechno se zelená a kvete. Věříte-li síle přírody, pokud jde o léčbu různých potíží, nasbírejte si ty, jež prospívají vašemu zdraví. Které je dobré natrhat a proč?

Kopřiva

Obsahuje vitaminy C a A, vápník, železo a velké množství tříslovin. Má mírné močopudné účinky, a proto se používá při chronických nemocech ledvin a zánětů močových cest. Pomáhá stimulovat krevní oběh a činnost kostní dřeně a hodí se v léčbě chudokrevnosti. Kopřiva také působí proti průjmu, revmatizmu a je přínosná při detoxikačních kúrách a léčbě některých kožních onemocnění. Sbírejte vrcholky mladých rostlinek, a to ještě dříve, než začnou kvést. Dají se buď sušit, nebo používat čerstvé ve formě nálevu. Ten pak můžete popíjet jako čaj nebo požívat zevně při lokální léčbě akné, ekzémů či problémech s mastnými vlasy. Mladé lístky kopřiv se hodí i do jarních salátů či nádivek.  

Pampeliška

Kořen této rostliny obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin, měď, draslík, mangan a další důležité látky. Mladé listy nabídnou mimo jiné, pořádnou porci vitaminu C. Na pampelišku zaměřte pozornost, zejména pokud vás trápí chronická únava, revmatizmus či jaterní obtíže. Působí pozitivně na trávicí ústrojí a metabolizmus, má močopudné účinky a pomáhá vyvolat menstruaci. Pro léčebné účely se hodí kořen, který se suší a následně užívá ve formě odvaru. Na 200 ml stačí jedna čajová lžička rozdrceného kořene. Mladé listy si přidejte do zeleninového salátu a až pampelišky rozkvetou, nasbírejte si jejich květy, z nichž se dá vyrobit domácí med vhodný při léčbě nachlazení.  

Podběl

Tato nenápadná bylinka celkově posiluje hodně flavonoidy, hořčiny, silice a hodně slizovitých látek, které chrání sliznice organizmu před podrážděním. Podběl celkově posiluje tělo a hodí se jak k vnitřnímu, tak i vnějšímu užití. Čaj ze sušených květů léčí onemocnění plic a průduškové potíže, pomáhá proti zahlenění. Sbírat a upotřebit můžete také listy. Ty se pak promnou mezi prsty a přikládají se na bolavé klouby postižené revmatizmem a dnou. Rostlinné obklady se hodí i pro léčbu popálenin, proleženin či špatně se hojících ran. Podle bylinkářů však není vhodné užívat tuto léčivku déle než tři týdny.

Prvosenka

Je známá také jako petrklíč. Existuje mnoho vyšlechtěných druhů, které se však pro léčebné účely vůbec nehodí. Sáhněte proto po „obyčejné“ prvosence se žlutými pootevřenými květy. Při sběru se zaměřte na květ, který obsahuje látku zvanou saponin. Ta blahodárně působí při zánětech dýchacích cest, neboť ředí hleny v průduškách a plicích, a tím usnadňuje odkašlávání. Pomáhá také při nachlazení, chřipce a astmatu, migrénách i při chronické nespavosti. Sušený květ přidávejte do bylinných směsí, ale s užíváním buďte opatrní.

Sedmikráska

Mnozí lidé netuší, že má tahle drobná květinka i léčivé účinky. Obsahuje totiž flavonoidy, třísloviny, saponiny, inulin a další účinné látky, díky nimž rozšiřuje řadu bylinek léčících nemoci dýchacích cest. Sbírají a suší se květy, z nichž se připravuje léčivý nálev, který se hodí pro vnější i vnitřní užití. Popíjení „sedmikráskového čaje“ usnadňuje odkašlávání a zklidňuje sliznici, má dezinfekční účinky a pomáhá čistit krev. Zevně slouží nálev k obkladům na podlitiny, kožní vyrážky a drobná poranění. Květy si můžete přidat pro zpestření i do čerstvých salátů.

Bříza

Lidové léčitelství využívá nejen mladé listy, ale i čerstvé rašící pupeny, které se sbírají v březnu. Připravují se z nich čaje a odvary pro vnitřní i vnější aplikaci. Odvar nebo nálev z listů má močopudné účinky a hodí se pro detoxikaci těla a při léčbě snížené funkce ledvin či ledvinových kamenech. Čistící účinek břízy se uplatňuje i při revma či artróze. Pokud se odvar užívá zevně, dokáže zmírňovat řadu kožních problémů, jako je akné, některé druhy ekzémů, plísňová onemocnění či drobné ranky na kůži. Pomáhá také proti lupům, mastnou pokožkou vlasů či nadměrnému vypadávání vlasů.

 

Eva Šarfová pro i60

 

 

 

bylinky
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.