Tip na výlet: Oltářík a Lipská hora
Foto: autorka

Tip na výlet: Oltářík a Lipská hora

7. 5. 2019

Možná si po přečtení názvu řeknete, že na Oltáříku už jste přece se mnou byli. A budete mít pravdu. Byli jsme tam a na Košťálově na podzim. Jenže když už jsem si chytila červenou nitku Zlaté stezky zemí hradů a přežila zimu, je na jaře čas rozmotat z jejího klubíčka další kousek. Navážeme tedy tam, kde jsme minule končili, a vydáme se z Oltáříku dál.

Naše putování zahájíme opět v jedné ze středohořských vesniček s půvabným názvem Děkovka. Dnes je krásný jarní den a vrch Hrádek se zříceninou hradu Oltářík nad ní teď vypadá barevně docela jinak. A když už jsem tady, tak přece nemůžu odbočku k hradu minout a nechat si ujít pohled na čisťoučkou jarní krajinu. Vracím se zpátky k rozcestníku a vydávám se do pro mne neprobádané oblasti. Kousek půjdeme po silničce, vedoucí po okraji Dlouhého vrchu, ale toho, že budete uskakovat před neustále jezdícími auty, se věru bát nemusíte, nepotkala jsem ani jedno. Po chvíli se Stezka silničky pustí a zavede nás do měkkého a tichého lesa. Mezi stromy se objevuje majestátní Lipská hora, cíl dnešního výletu.

Lipská hora (689 m) - je tak charakteristická svým tvarem, že ji na panoramatu Českého středohoří nemůžete přehlédnout. Má tak zvláštní sklon, že pro sebe si říkám, že tak dlouho fučel pravítr pořád jedním směrem, až původně krásně rovnou horu dočista naklonil a už jí to zůstalo. Léta mě svádí a láká, našeptává a konečně se rozhoduji, že si na ni vyšlápnu. Pohled do výšky na skalnatý svah mě trochu děsí, ale ... nejprve ale musím projít další vesničkou s pár domečky s celkem všedním názvem Lhota. Mají tam na návsi pěknou žlutou kapličku. Cesta začíná zvolna stoupat a to už máme Lipskou horu pod nohama. Jde se stále lesem až k odbočce na vrchol. Vypadá to, že moc turistů tudy nechodí a záhy se ukazuje, že vyjít na Milešovku po parádní turistické cestě je mnohem jednodušší. Tady uzounká vyšlapaná cestička vede mezi stromy, občas ji musíte hledat a - jak jsem si přečetla "šedohnědá hornina trachyt s typickou deskovou odlučností", hezky česky podkluzující ploché kameny ve strmém kopci, vám dávají pocítit věk a nejistotu. Našla jsem hůl, větev, kterou tam zřejmě nechal jiný poutník a s její pomoci jsem vylezla notný kus. Ale když jsem vrchol stále neviděla a představila si, že se musím dostat také zpátky dolů, můj sen vyjít na Lipskou horu se rozplynul a pokorně jsem se vrátila. Co mě tedy dostalo, to jsou stromy porostlé hluboké brázdy, naskládané vedle sebe a vedoucí lesem ve svahu na stranu, kde se schází k Medvědicím. To jsem nikdy neviděla a netuším, jak vznikly a proč tu tyhle hluboké zářezy jsou.

Brzy procházím další vesničkou s názvem Medvědice. Napadlo mě, že název pravděpodobně nebude mít nic společného s medvědy, ale s medvědicí lékařskou, která tu v dřívějších dobách rostla v mnohem hojnějším počtu než dnes. Míjím kostel sv. Kateřiny a pokračuji zase chvíli po klikaté silničce mezi ovocnými sady a s výhledy na České středohoří. Byli jste už někdy v Kocourově? Já ano, je to další vesnička navlečená na červenou nitku Zlaté stezky zemí hradů. A nad ní se zvedá Ostrý s další zříceninou hradu. Už jsem tam sice byla, ale když už jsem tady, vyjdu si nahoru. Ještě předtím ale míjím sympatickou hospůdku s penzionem a krásným výhledem na středohořské vršky. Co myslíte, stála by za výlet?

Moje putování tentokrát končí neplánovaně dříve než bylo v plánu. U rozcestníku pod Ostrým mi displej foťáku nekompromisně oznámil, že baterie je vybitá. A protože tak trochu vybitá jsem se v tu chvíli cítila i já, rozhodla jsem se nechat Ostrý na jindy, turistickou značku jsem opustila a vzala to okrajem lesa pod Ostrým do Března na autobus.

Prošla jsem pět vesnic, v nohách mám asi 13 km a věřte mi nebo ne, za celé odpoledne jsem potkala jednoho člověka.

Související článek: Oltářík a Košťálov  

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Rys
Zdravím Vás Alenko, To je škoda, že jste to vzdala, protože z vrcholu je opravdu nádherný rozhled. Již několik let tam pravidelně chodíme v různých ročních obdobích. Je to nádhera…stojí to za tu námahu.
Alena Tollarová
Děkuji vám, že jste se se mnou prošli. Na Ostrém jsem byla včera a tentokrát se baterie nevybila, takže brzy budeme v putování pokračovat.
Dana Kolářová
Ráda s Tebou výletuji, i když jen u monitoru.
Zdenka Jírová
Hezky jste to popsala,v duchu jsem šla s vámi,dokonce jsem ve zmíněném Kocourově několikrát byla . Známí tam koupili polozřícenou chalupu a hezky ji zrestaurovali. Také jsme tehdy měli o nějakou zájem, prodával je národní výbor, ale mezitím přišel rok 1968 a už jsme měli jiné starosti.
Jaroslava Handlová
Bezva počtení i prohlížení pěkných fotek s popisy mi proměnily dnešní den v ještě víc sváteční. Paráda, snad se brzy na některý z těch malebných kopečků taky již konečně vydám. Děkuji Ti za skvělou dokumentaci.
Alena Vávrová
Ali, četla jsem to 2x jen v náhledu. Nepřestávám žasnout nad tím, jaké štreky dáváš úplně sama. Skončit někde pod vrcholem, to je smůla a pech, mně se to stalo asi naposledy v životě na Radhošti v tom lijáku. Opět krásný výlet, článek a fotky, dík.
Elena Valeriánová
Aleno, já tě normálně vidím, jak šlapeš po té klikaté silničce. Sama s batůžkem a cože to máš v ruce? Že se ptám, foťák přece. Jsem ráda, že jsi měla tolik rozumu a Lipskou horu vzdala. Zlomenina bolí jako čert, věř mi. V tom tvém kraji je spousta pěkných a libozvučných místopisných názvů, vzpomínám si, jak jsem nad nimi jásala. Krásné putování a fotečky jedna báseň. To značení šipkami mě musíš naučit.
Eva Mužíková
Alenko, já snad špatně vidím. Ty jsi také pomyslela na bezpečnost?? Opět hezké putování a fotky nemají chybu. Ta srnka se Ti povedla.
Ilona Kolářová
České středohoří a pohádkové vrcholky. Znám a jsem z nich pořád nadšená.
Soňa Prachfeldová
Dobrá trasa, od nás jezdí autobus s koly, tak bych se nechala vyvézt alespoˇn nad Kostomlaty a pak bych si zajezdila. Až to vyjde a nebude taková zima.
Věra Zajíčková
Zrovna včera jsem si dala cyklovýlet z Lovosice na Ostrý,sice byla dost zima a foukalo,ale také byly krásné výhledy,chtěla jsem nafotit a dát sem konečně příspěvek,ale došly baterie-teda to jsem měla vztek.Při návratu zastávka v penzionu v Kocourově na borůvkové lívance.Na Oltáříku jsem byla před týdnem.
Jana Šenbergerová
Na Lipské hoře jsem byla jednou zjara s KČT po vydatných deštích. Nahoru jsem to zvládla, ale dolů odtrpěla, protože jsem si namohla nějaký vaz v koleně. Z hory nebyl moc dobrý výhled. Přesto na ten výlet ráda vzpomínám. :-)
Jitka Hašková
Bezva nápad na výlet. Kéž by se mi podařilo ho uskutečnit.
Věra Ježková
Ali, moc hezké. Tak už vím, že v našem Kocourkově máme Kocourov. :-)
Libor Farský
Pěkné, neúnavná cestovatelko !
Naděžda Špásová
Taky mě vždycky naštve, když mi při focení dojde baterie. Hezký výlet. :-)
Hana Rypáčková
Moc ráda bych chodila s tebou..
Hana Nováková
Álo díky, ten váš kraj je úžasný, pořád píšu, že mě dostávají ty dálavy, krásné až romantické výhledy, Milešovka, škoda, že už se tam nikdy nepodívám naživo. Proto vroucí díky za spousty fotografií, ze kterých mám možnost se alespoň v duchu přenést do té pozemské nádhery.
Zuzana Pivcová
Ach, zase ta krásná krajina. Dřív jsem ji trochu znala jen z pohledu z vlaku. Jsi zdatná turistka, kam se na Tě hrabu. Díky!
Dana Puchalská
Krásný výlet a krásné fotografie. Děkuji.