Tip na výlet - Oltářík a Košťálov
FOTO: autorka

Tip na výlet - Oltářík a Košťálov

5. 1. 2019

Máme leden a venku panuje zimní počasí. To nám však vůbec nebrání při šálku dobrého čaje a pojídání vánočního cukroví zavzpomínat na lepší časy a třeba si začít představovat, kam se vypravíme, až bude zase hezky. Pozvu vás na výlet do malebného Českého středohoří, o kterém se dá říct, že pomalu na každém kopci, na který vylezete, najdete zříceninu nějakého toho hradu. Pojďte se se mnou podívat na dvě z nich, které hravě zvládnete při jednom výletu. Je to Oltářík a Košťálov.

Vrátím se do 31. října, kdy se udělalo krásné počasí s viditelností, která slibovala nevšední zážitky. Toho jsem beze zbytku využila. Putování jsem začala v obci Děkovka, nad kterou se zvedá kopec se zříceninou hradu Oltářík, zvaný též Hrádek. Cesta se otáčí po úbočí kopce a mezi stromy se náhle objeví zbytky hradu. Na informační tabuli je vyobrazená rekonstrukce toho, jak asi hrad kdysi vypadal. Dnes z něho opravdu mnoho nezbylo, leč rozhled je nádherný. Pode mnou leží kopce a kopečky roztodivných tvarů, včetně nejvyšší hory Českého středohoří Milešovky, v dálce se od jihu rýsují kopečky na Lounsku Milá, Raná, skoro v zákrytu trojice Oblík, Srdov a Brník, dále na východ Hazmburk a nad rovinatou krajinou vystupující Říp. Severně nad Holým vrchem a Radobýlem vidím dokonce vzdálený Ještěd. Přímo pode mnou leží jako namalovaná cesta, která mě ještě čeká. Totiž z Děkovky se vydám kolem obory s Plešivcem přes Vlastislav a Sutom na Košťálov a z něho dolů do Třebenic. Krásný den nevylákal nahoru jen mě, ale potkávám se tam s dalšími turisty. Dívkou se psem, která zasněně hledí dolů a nechává se ode mě ochotně vyfotografovat. Až doma na fotkách jsem zjistila, že plechovku od limonády, která se v prostoru hradu povalovala, měla předtím v ruce ta sympatická dívčina. Moje sympatie rázem pohasly. Oltářík je přístupný celoročně a žádné vstupné se tam neplatí.

Sestupuji dolů a vracím se do Děkovky. Moje cesta dál povede po červené turistické značce. Ve vsi je kaplička a malý rybníček, v němž se krásně zrcadlí domečky. Jdu dál podle bytelné ohrady. Značku sice nějakou dobu nevidím, ale proč by tu byla, když cesta vede pořád podle ohrady? Jdu takto pěkně dlouho a najednou vidím, že se blížím k Lipské hoře. Ta dneska opravdu není v plánu! Ach jo, zase jsem zabloudila. Cestu jsem si prodloužila o takové dva kilometry. Musím se vrátit do vsi a najít tu červenou. Ta vede po silnici až na kraj vesnice a pak uhýbá úplně na druhou stranu, než jsem se vydala původně. V ohradě se zvedá kopec Plešivec. Kdo si vzpomene, že o Plešivci jsem psala nedávno (Plešivec, Kamýk a Tři kříže), bude mít pravdu. Není ale Plešivec jako Plešivec, tenhle je na jiném místě Českého středohoří. V ohromné ohradě vidím pasoucí se koně a fotím jako divá. Koně s Plešivcem. Koně s Lipskou horou. Koně s Milešovkou. Koně jen tak... Pod stromy podle cesty si sbírám jablíčka a cesta pěkně ubíhá.

O osadě Chrastná jsem neměla ani potuchy. Zjevila se jako duch, prošla jsem ji raz dva a cesta vede dál mezi pastvinami. Slunce nad hlavou, kolem dokola kopečky, pasoucí se ovečky, co víc si přát? Obec Vlastislav leží v údolí, projdu ji a musím se pak vydat znovu do vrchu. Zvědavá jsem na zdejší zříceninu Skalka. Leč zastavilo u mě auto s jedním z turistů z Oltáříku a zve mě dovnitř. Abych se prý nemusela trmácet do vršku. Skalku tedy míjím za oknem auta, nechávám si ji na příště a řidič mě vysazuje v Sutomi. Odtud pokračuji dál lesem až k hradu Košťálov. Vrch Košťál je svým charakteristickým zubatým tvarem nepřehlédnutelnou dominantou panoramatu Českého středohoří a vystoupat na něj patří téměř k turistickým povinnostem. Plním ji ochotně a odměnou je mi opět nádherný výhled. Podobný jako z Oltáříku. A přece zase jiný. Tentokrát jsem tu úplně sama a vychutnávám si podzimně barevné moře lesů pode mnou plnými doušky. Hledím k obzoru k Řípu, kam se budu vracet.

Teď už mě čeká jen sestup do Třebenic na autobus. Také hrad Košťálov je bezplatně volně přístupný po celý rok.V nohách mám včetně neplánované odbočky nějakých 14 km a šťastná se vracím domů. Co byste řekli takovému výletu na jaře, až budou kvést stromy? Já jsem si ho slíbila.

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladimír Číp
Alenko,máš reportáž velmi pěkně udělanou,,dalo to taky dost práce. Moc se mi líbí.
Marie Bartošová
Aleno : **********
Jitka Caklová
Komentář K ČLÁNKU jsem napsala 5.1.2019 13:30 a za komentář ke komentáři 5.1.2019 10:32, který mi přišel vtipný, se POTŘETÍ omlouvám.
Miloslav Krejbich
Paní Aleno, díky za "Tip na výlet", ten komentář od paní Jitky Cáklové je mimo mísu, nereagovat je nejlepší. Podle fotek bych si tipnul, že "Toulky" jsou Vaše. Paráda, když je pročítám, mám pocit, že jsem tam také byl. Díky!! Pokud jsem se spletl, omlouvám se autorce, ale stejně doporučuji k prohlížení.
Hana Práglová
Alenko,moc krásná vycházka. Já ve vašich končinách byla jen na Komáří Vížce a na Doubravce. Víc kopců tam neznám. Hezky jsem se s tebou prošla!!
Jitka Caklová
Mě tedy "Koštálov ne Koštálov" přišlo vtipné, tak mě za to ukamenujte :-)
Jitka Caklová
OK, NEreagovala jsem na chybějící háček v titulku, ale v příspěvku Elen (10:32) v reakci na Zuzku mi přišel vtipný, jak jsem napsala. Že se to obrátilo proti mě má zřejmě jiný důvod, tak se za to ještě jednou omlouvám.
Alena Tollarová
Prosím vás, já bych už tu debatu o chvíli chybějícím háčku ukončila. Děkuji.
Jitka Caklová
Já když mám něco na háku, jde to mimo mě a nevyjadřuji se k tomu. Ale naprosto chápu, proč jsem já "škarohlíd" nebyla pochopena :-) :-) :-)
Dagmar Bartušková
Musel to být skvělý výšlap. Fotky super. Jen nechápu tady tu debatu. Z překlepu rovnou do pekla. Já mám háček na háku.
Zuzana Pivcová
Přišla jsem až teď večer a koukám, o čem je tu debata. My z Lomnice jsme chodili do Libštátu na pouť a mnozí do Košťálova na vyhlášené koupaliště. Ale to s Alčiným článkem souvisí jen shodou jmen. :-D
Věra Ježková
Ali, paráda. :-)
Jitka Caklová
Elen, jen jsem reagovala na to co napsala Zuzka. Tys napsala v článku a tam to bylo od počátku dobře, překlep byl v titulku. Tak si ještě jednou přečti, jak jsi reagovala na Zuzku. A pokud si myslíš, že formulace "v článku je Koštálov ne Koštálov" je správně, tak se Tobě i Ále omlouvám, že jsem rozvířila poklidnou hladinu.
Elena Valeriánová
Jitko, už se to vysvětlilo, ten háček tam původně nebyl, vždyť si přece četla příspěvek od p. Jiřiny.
Eva Balúchová
Jak ráda bych si tam s váma vyšla.Kousek českého středohoří jste mi ukázali a jsem ráda,že jsem je viděla.Je krásné a máte tam krásné výlety.A ty nejen že máš z výletů pěkné fotky,ale umíš o nich i pěkně napsat.
Hana Rypáčková
No právě., to počasí... Krásné České Středohoří...Smutně koukám na předpověď.. Má sněžit nebo pršet celý týden, možná dva, ale prostě je zima. Snad v únoru bude zase svítit... Taky se snad trefím na Říp.
Alena Tollarová
Do názvu Košťálov se vloudila chybička, resp. někam uletěl háček. Ale už se vrátil na své místo. Prosím o odpuštění mé chybičky. Výšlap to bůh ví jak náročný není, kopečky nejsou vysoké. Ale horší je objednat počasí na výlet. Ani nechtějte vědět, jak dlouho jsem čekala, než jsem mohla vyrazit, aby výhledy stály za to. Díky za vaše komentáře :)
Marie Novotná
Super.Beze slov-vše bylo řečeno. :-)
Marie Seitlová
Krásný výlet, tuto část naší krásné vlasti ale vůbec neznám. Jsem ráda, že poznávám alespoň díky přátelům z ička. Ali krásné fotky.
Eliška Murasová
Ali, bezvadná pozvánka, kouzelné fota, škoda, že tak daleko. Jsi velmi zdatná turistka, pro mě 14km už mnoho, chodím tak do 8km, začnou mě pak bolet nárty. Obdivuji Tě, že se na takovou cestu vydáš sama. Krásná místa i názvy, díky za sdílení.
Alena Vávrová
Už ani nemám slov, vše bylo napsáno přede mnou. Také mi, Ali, vždycky svými články a fotkami připomeneš můj obdiv a lásku ke krajině Českého Středohoří. A také obdivuji tvoji schopnost vydat se zas a znovu na takové výlety sama. Děkuji za zážitek! ♥
Jitka Caklová
Nic proti nikomu, článek jsem si přečetla, fotky prohlédla a reagovala jsem v návaznosti i na příspěvek Zuzky a následně Elen. Každý jsme omylný, někdy se překoukneme, tak proč si hned "sypat popel na hlavu" a dělat ze sebe pitomce. Takže, "U mě dobrý" :-) :-)
Elena Valeriánová
Jiřino, děkuji a já myslela ...
Jiřina Votavová
Aleno, líbí se mi, že chodíte a jezdíte i sama. Mým společníkem na všech našich cestách je můj muž, ale vím, že kdybych nikoho neměla, doma bych určitě také neseděla. Máme prochozené nejen České středohoří, i když nám pár vrcholů ještě chybí. Letos jsme již začali naším tradičním novoročním výstupem na Bořeň, o kterém jsem již také několikrát psala. Až počasí dovolí, budeme pokračovat. Vždy se ještě nějaký ten kopeček najde. ☺ Eleno, nejste ..., do titulku se původně vloudila chybička a chyběl háček, už je to opraveno. ☺
Jana Šenbergerová
České středohoří je i mou srdeční záležitostí. Před lety jsem si ho začala užívat s kamarádkou z Děčína. Mnohé jsme nestihly, protože, ač velmi mladá, zemřela. Každý tvůj článek a fotka mě vrátí na místa, kde jsme byly a ukáže ta, kam už se spolu nevypravíme. Názvy "kopečků" mi nejsou cizí. Byla jsem na Hazmburku, Radobýlu, Milešovce a dokonce i na Lipské hoře, a to v rámci nějakého jarního turistického výstupu. Všude je tam krásně. Kdo se tam jednou octne, touží se vrátit. Díky, díky, díky!
Vladislava Dejmková
Krásný a inspirativní výlet, krásné fotky, krásná země!
Jitka Hašková
Krásný výlet. Ráda se na jaře přidám. Ještě máme slíbený ten Říp,který jsme domluvily na podzim a nevyšlo nám to.
Elena Valeriánová
Takže já jsem pitomá, četla jsem na tabletu Koštálov a teď vidím Košťálov. Omlouvám se za svůj komentář v 10:32. A teď vidím , že když se daří tak se daří. :-) :-) :-(
Ilona Kolářová
Oltářík i Košťálov znám velice, dobře, byla jsem tam několikrát. Super výlet, doporučuji.
Jitka Caklová
Krásný výšlap, krásně napsáno, krásná fotodokumentace. Jen jsem na pochybách, zda Kostálov, nebo Kostálov. Připomělo mi to jeden vtip, proto mě Elen neber vážně. Mezi Semilama a Libštátem, 5,5 km od Lomnice nad Popelkou je obec Košťálov. Z počátku se mi to místopisně také pletlo. Jak se říká, "když dá Pán Bůh zdraví a Panenka Maria peníze, ráda si s vámi vyšlápnu :-)
Soňa Prachfeldová
Jak to, že jsme se tam někde nepotkaly ? Snad letos :-)
Hana Nováková
..jak je krásná ta naše země česká, České středohoří jste krásně fotkami přiblížila, popsala, ráda bych se tam někdy podívala, mám tyto výhledy do daleka, jsou typické pro naši zem, moc ráda. Článek jsem přečetla jedním dechem, následoval až po fotkách. Moc děkuji za odpolední procházku podzimní přírodou z teplíčka a mého ušáku....
Eva Mužíková
Tak to smekám, takovou trasu , z kopce do kopce bych asi nedala. Vyhledala jsem si článek Nadi o Koštálově , opravdu máte stejné fotografické oko. Několik záběrů jako přes kopírák, nebyly jste tam holky spolu ??
Dana Kolářová
…Výlet na jaře, až budou kvést stromy? …Líbil by se mi moc, ale na jeden den příliš daleko. Zajímavý tip na výlet a kouzelné foto pohledy.
Dana Puchalská
To prostě nemá chybu. Alenko jedním slovem, které tu Tvoji cestu s krásnou fotodokumentací vystihuje je KRÁSA.
Naděžda Špásová
Oltářík neznám, ale na Košťálu jsem byla, psala jsem o tom, fotky mám podobné. Nedávno jsem dala jednu na FD, ty jsi rám pak dala podobnou.
Elena Valeriánová
Zuzko, v článku je Koštálov ne Koštálov.
Zuzana Pivcová
Což,já bych také chodila sama, ale spíš bych to neušla. Zaujal mě název Košťálov, protože stejně se jmenovala obec pár kilometrů od Lomnice nad Popelkou. Tak díky, cestovatelko s foťákem.
Jaroslava Handlová
České Středohoří nám může svět závidět. Álo, tímto článkem i fotkami jsi vytvořila krásnou pozvánku. Pokud mi to vyjde, můžeš počítat s tím, že tam zjara sama nepůjdeš. A k závěrečné fotce musím jen dodat: taky zdravím fotografku!
Elena Valeriánová
Nádherná procházka, slovem i fotkami. Šla jsem v duchu s tebou a bylo mi dobře i smutně. Smutně z toho, že jen v duchu. Fascinují mě dvě, ne tři věci. Za prvé tvoje vůle a odvaha chodit krajinou sama, za druhé tvé místopisné obdivuhodné znalosti a za třetí ty pohádkové názvy Českého středohoří - Oltářík, Děkovka, Srdov, Brník a další. Ani nevíš, jak ráda bych se toho rozkvetlého výletu zúčastnila. No uvidíme, co jaro přinese. V každém případě krásná vzpomínka na podzim a krásná pozvánka na jarní putování. Děkuji.