Trvalá. Pamatujete na kudrlinky?
Ilustrační foto: pinterest.com

Trvalá. Pamatujete na kudrlinky?

18. 5. 2019

Mezi ženami vyššího věku je jen velmi málo těch, které si někdy u kadeřníka nenechaly udělat takzvanou trvalou. Kudrnaté vlasy svého času patřily k nezbytné výbavě žen, které chtěly jít s módou. Pak byla trvalá považována za přežitek, ale nyní se vrací.

Velká hlava. Objemný účes. Vlasy kudrnaté, ať už dlouhé či krátké. Hodně vysušené, někdy téměř či úplně spálené. A výroba takového účesu svého času i páchla. Celé to obnášelo proceduru při které  kadeřnice natočila pramínky vlasů na natáčky, pak potřela vodičkou a pak se čekalo. Často s hlavou pod vysoušecím přístrojem. Když se natáčky sundaly, okolo hlavy ve vznášel zvláštní odér. Spíše zápach. A ten se mísil s nervozitou z toho, jak to dopadlo. Jestli se třeba nepřekročila ta správná doba a vlasy nezůstávají nalepené na té natáčce. Pamatujete? Tak vznikal účes zvaný trvalá. V některých dobách naprostý fenomén, bez kterého si ženy nedovedly představit život.

Z pohledu mnoha dnešních mladých žen a dívek to je ryze úsměvná záležitost. Pro ženy dříve narozené nostalgická vzpomínka Ale jsou mezi námi stále takové , které tento styl účesu považují za slušivý a pohodlný.

I když, s tou pohodlností je to na pováženou. Když si dáma s trvalou ondulací nedávala po umytí  vlasy na natáčky, případně je nevyživovala různými prostředky, často se stávalo, že z kudrlinek vznikla hmota připomínající seno. Trvalá se buďto povedla nebo ne, buďto vydržela nebo ne, ale každopádně její výroba a udržování bylo dobrodružství.

V poslední době se do módy dostala přirozenost. Ženy různého věku preferují takové účesy, jaké jejich přirozená kvalita a struktura vlasů umožňuje. Je čím dál méně těch, které jsou ochotny nechat si vlasy upravit chemicky.

Na druhé straně se v poslední době začínají v zahraničních módních časopisech znovu objevovat účesy, které připomínají osmdesátá léta. Tedy dobu, kdy byly v módě téměř lví hřívy. Přesněji trvalou. A nemálo děvčat a mladých žen se začíná vracet k tomu, co běžně nosily jejich mámy, kterým je nyní padesát nebo šedesát let. Tedy k trvalé, i když se už nyní provádí mnohem šetrnějšími metodami a celkový výsledek vypadá značně přirozeněji než dříve.

Současná trvalá ondulace už není takzvaný afroúčes ani přiléhavá helma, ale spíše jde o  jemné zvlnění vlasů tak, aby vypadaly, že jsou takové od přírody. Zkrátka, móda se opakuje stále dokola a čím je žena starší, tím více má příležitostí si vybrat a posoudit, co už zná, co bylo slušivé a co spíše směšné.

Tak tady je malá nostalgická vzpomínka na to, co vše si pod pojmem trvalá z minulosti můžeme vybavit. A co jsme si neváhaly nechat na hlavách vyrobit.

účesy
Hodnocení:
(4.9 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Zavřít reklamu