Úklid jako genderový problém
Ilustrační foto: ingimage.com

Úklid jako genderový problém

15. 5. 2019

Všechno dělám sama. V ničem mi nepomůžeš. Co bys ještě chtěla? Vždyť vydělávám na chod celé domácnosti, tak snad můžeš aspoň uklízet. Uklízím pořád, ty nezajdeš ani s košem. Nedělej to, dej mi ten hadr, udělám to lépe než ty. Úklid je velmi častým spouštěčem partnerských neshod a hádek.

Sedm z deseti českých žen uvedlo, že se kvůli úklidu hádají s partnerem. Každá třetí hádka vzniká kvůli nádobí. Vyplývá to z průzkumu oblíbenosti a neoblíbenosti domácích prací, který nedávno dělala agentura Bubble pro společnost Philips. Vyplynul z něj rovněž pozoruhodný údaj, a sice, že muži mají pocit, že se u nich doma kvůli úklidu nikdo s nikým nehádá. S kým se tedy jejich partnerky hádají? Vysvětlení se nabízí jasné: To co ženy považují za chyby a nedostatečný úklid, muži zhusta vůbec nevnímají. Nevnímají ani to, že jim to ženy naznačují, ba přímo říkají. Ano, úklid je velmi choulostivé téma, které napovídá o vztazích mezi partnery více, než si myslíme.

Přes osmdesát procent žen uvedlo, že mají pocit, že doma uklízejí častěji než jejich partner. Ovšem tři z pěti mužů tvrdilo, že naopak oni jsou při úklidu aktivnější a výkonnější.

Muži označovali za oblíbenou domácí práci vysávaná bytu, ženy zalévání květin. Genderová vyváženost nastala, když přišlo na téma žehlení a umývání nádobí, to svorně nesnášejí ženy i muži.

Češky rovněž tvrdily, že jsou v žehlení, úklidu a prací rozhodně lepší než jejich partneři.

Tolik diskutované otázky týkající se rovnoprávnosti mužů a žen se odrážejí i v této oblasti.

„Za mého mládí bylo zvykem, že se o domácnost staraly ženy. Můj muž byl skvělý, hodně mi v tomto směru pomáhal, přestože pracoval v dole a chodil domů zničený. Ale vůbec mu nevadilo pomoct mi, nenechal mě tahat nic tězkého, klidně umyl okna a nevadilo mu, že si z něj jeden soused kvůli tomu dělával legraci,“ vzpomíná osmasedmdesátiletá Věra z Ostravska.

Její vnučka na to říká: „Babi, nechápu, co za ho chválíš. To je přece přirozené, že se partneři o úklid domácnosti dělí. Ty jsi přece taky pracovala a chodila jsi domů unavená. Proč se říká, že by partner měl pomáhat? Jaké pomáhání? Domácnost je obou, tak se o práci dělí, ne že jeden maká a druhý mu pomáhá.“

Akademie věd realizovala výzkum nazvaný Proměny české společnosti. Ten ukázal souvislost mezi odpracovanou neplacenou prací, tedy běžnými pracemi v domácnosti a pohledem na genderové rozdělení rolí. Ženy, které stále souhlasí s tvrzením, že muž má především vydělávat peníze a žena se má starat o domácnost, vykonávají v průměru šedesát šest procent objemu domácích prací. Ovšemu žen, které uvedly, že s tímto tvrzením nesouhlasí, je to o tři procenta méně. Zdá se tedy, že domácí práce jsou stále doménou žen, i když, oproti dobám dávným, se v tomto směru hodně změnilo. Muž, který vysává nebo myje okno už není k smíchu, naopak. A sebevědomí, moudří muži to vědí.

„Vůbec nechápu řeči o tom, kdo má mít na starosti domácí práce. Zejména, co jsme oba v penzi se o ně dělíme rovným dílem. Luxuju, utírám prach, dávám věci do pračky. Někdy to dělám já, někdy žena. Prostě děláme oba všechno a nemíníme si zbytek života zaneřádit takovými věcmi, jako že někdo někomu vyčítá, že pobryndal stůl. Navíc, proč takové malichernosti řešit, když za nás vše dělá technika. Máme pračku, myčku, vysavač. Když si vzpomenu, jak dřela moje máma a neměla žádné chytré technické pomocníky, máme se jako v ráji,“ říká sedmdesátiletý Luboš z Prahy.

Majitelka úklidové firmy Alice Žertová v souvislosti s průzkumem pro společnost Bubble uvedla, že z její zkušenosti se ukazuje, že muži často doma mívají menší nepořádek než ženy. Ano, menší nepořádek. Že by padl mýtus, že si muži libují v hromadách nevypraných ponožek a zapáchajícím neumytém nádobí? Podle ní muži nemají rádi velký úklid a tak se mu snaží vyhnout tak, že nepořádku předcházejí. „Muži jsou puntičkáři, velice pečliví, dbají na detail. Ženy zase umějí poklidit domácnost tak, aby vypadala esteticky, ale detaily se nezabývají. Ale mezi tím je samozřejmě široká škála variant,“ uvedla odbornice na úklid.

Každopádně je úklid oblastí, která potvrzuje, že společnost prošla velkými změnami. Jednak těmi technickými, jednak těmi ve vztazích. Stačí si představit, jak by koukaly ženy, které žily na počátku minulého století, kdyby přišly do domácnosti, ve které vrní pračka, šplouchá myčka, po zemi jede robotický vysavač a muž ve dveřích říká: Ještě vynesu koš, miláčku, a pak si otevřeme víno.

Hodnocení:
(4.6 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

21%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%