Léčivá komonice: zlepšuje prokrvení mozku, má protizánětlivé účinky
Ilustrační fotografie: pinterest.com

Léčivá komonice: zlepšuje prokrvení mozku, má protizánětlivé účinky

11. 6. 2019

Je to tak, žlutá barva je moc hezká a tahle rostlina v přírodě vyloženě přitáhne pozornost každého. A nejen lidí. Patří mezi rostliny, které mají rády včely, protože je medonosná.  Její vůně je vyloženě pronikavá. Roste téměř všude, na úhorech, rumištích, kolem cest i ve městech. Jmenuje se Komonice lékařská - Melilotus officinal

Ale má opravdu mnoho lidových pojmenování, možná, že někdo z vás zná například...Bulharský jetel, Kamenná jetelina, Komínka, Žlutý komínek, Koňský jetel, Uherský jetel, Úbytní koření, Včelí bylina, Svatojánská kadeř.

Jeji pojmenování je odvozeno ze slova komoň, protože dřív to byla oblíbená pícnina právě pro koně. 

Sběr 
Sbírá se kvetoucí nať. Kvete od června až do října. Sušíme ji pomalu přirozeným teplem nebo uměle maximálně do 40°C.

Léčivé účinky
Je jich neuvěřitelné množství. Pomáhá při střevních potížích, při nespavosti a s problémy s močením. Snižuje krevní tlak. Zmírňuje bolesti hlavy. Působí proti bronchitidě. Má protizánětlivé účinky. Zlepšuje prokrvení mozku. Příznivě působí při léčbě trombózy.

Obklad
2 polévkové lžíce sušené kvetoucí natě zalijeme 1/2 litrem horké vody, vaříme 10 minut a ihned slijeme. Používáme při léčbě křečových žil nebo k omývání  bércových vředů. Aby bylo léčení doopravdy účinné, musí se obklad přikládat 3x denně. Vždy na 1-2 hodiny. Třetí obklad aplikujeme na noc.

Mast
Sušenou komonici nasekáme na jemno a přimícháme do lékárnické vazelíny. Je vynikající na léčbu křečových žil.

Víno z komonice dle Jiřího Janči
10 gr sušené komonice zalijeme jedním litrem červeného vína. Necháme macerovat 9 dní, každý den lahví velice opatrně protřepeme. Potom přecedíme do jiné tmavé láhve. V lednici vydrží minimálně 2 měsíce. Užíváme první tři dny 3x denně 1 čajovou lžičku před jídlem a potom 3x denně polévkovou lžíci až do spotřebování. 

POZOR:Toto víno pijeme jen 4x do roka alespoň s dvouměsíční pauzou. 

Je vhodné pro úpravu žilního oběhu dolních končetin, při lámavosti cév nebo červených nitkách na stehnech u žen.

Další využití 
Sušená nať v látkovém sáčku či volně položená je skvělým prostředkem proti molům nejen šatním, ale i těm potravinovým. 

Má prý magické účinky na ochranu domova. Dříve se dávala kytička z komonice do stodoly. Nepoužívat při špatné srážlivosti krve, při kojení a v těhotenství. 

Informace  jsem čerpala ze svých knih a zápisků. 

Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
S bylinami to mám jako s lidmi. Znám jména a tváře, ale nevím, co k čemu patří. U nás by se využití určitě našlo.
ivana kosťunová
Dano, až si zv těch léčivek vytvoříš blog, budu tvůj nejčastější návštěvník
Anna Potůčková
Neznám, a zase jsem se něco dověděla.
Naděžda Špásová
Název mi něco říká, už jsem ji určitě viděla. Jo a nebyla na Konomickém hradě Perchta v podání Ireny Kačírkové ve filmu Bílá paní?
Zuzana Pivcová
Zase jako obvykle - název je mi známý, avšak užití ne. Přitom Janču jsem měla kdysi hodně zmapovaného z několika jeho knížek. Tady je to užití pro mě trochu sporné, takže zůstanu raději jen u názvu. :-D
Věra Ježková
Opět půvabné názvy. Zaujalo mě další využití. :-)