Seriál o letničkách: Astra
FOTO: archiv autora

Seriál o letničkách: Astra

6. 6. 2019

Astra, jinak též Callistephus chinensis, pochází z Číny. První dovezené do Evropy byly astry bílé. Brzy se však  objevily květy růžové a později i další barvy i tvary.Díky šlechtění se nové vlastnosti zakotvily v odrůdách, udržely se i do dalších generací.

A tak máme dnes astry nízké, kobercové, s velkými květy (např. kometovité), mini do truhlíků a na lem záhonů – Průhonické trpaslíky, odrůdy Polovysoká i Vysoká k řezu. Kdo má rád tvary prosté seje jednoduché Margaretky, jiný jehlicové. Kvetou od konce června do prvních větších mrazíků, mnohdy až do Václava.

Vypěstovat si je můžeme doma, ve skleníku, v pařeništi. Vyséváme od března, rostlinky postupně přesazujeme do větších kelímků, květináčků (0,2l–0,3l–0,5l). Vysazujeme otužené po ledových mužích. Astra se dobře ujímá i tzv. prostokořenné nebo trhané sadby vypěstované v pařeništi. Drobnokvěté, obrubové můžeme vysévat přímo na stanoviště. Pokvetou sice o něco déle než ty předpěstované, ale na podzim budou vypadat lépe než ty předpěstované.

Astra roste dobře ve vyhnojené středně těžké až lehké půdě. Je vděčná za zalévání i v létě, trpí však houbovými chorobami, některé rostliny prostě náhle zvadnou a uschnou. Za to mnohdy může šok z nesprávného zalévání. Zalévat se musí „odraženou vodou“, v době, kdy je relativně chladno – pozdě večer nebo časně ráno. Proto by neměly být na stejném místě častěji než za pět let.

Jsou to oblíbené květy do váz, před aranžováním se musí odstraňovat spodní listy, které by hnily ve vodě. Ve váze vydrží i přes týden.

Mladým astrám způsobuje mnoho škod nálet mšic. Listy se kroutí, dělají se na nich tmavé skvrny, vegetační vrchol je poškozen, zpomalí se růst, vývoj. Stačí včasný postřik olejovými přípravky (Biool, Bioton), a je po starosti.

Občas bývá potíž s klíčivostí osiv zakoupených, ale i doma „vyrobených“. Astra je v tomto ohledu dosti nevyzpytatelná. Žádná firma si nedovolí dát do sáčků nekvalitní či mrtvé osivo, přesto mívají astry v klíčivosti výpadky. Je to něco mezi vámi a zemí. Hraje v tom roli teplota, vlhkost substrátu, a třeba i něco jiného (fáze měsíce?). Je lepší několik semínek vysít už v únoru a podle toho, jestli se probudí nebo ne se zachovat. Neklíčí-li, je lepší koupit jinou, podobnou odrůdu od stejného výrobce, nebo spíše hledat stejnou v nabídce konkurence. 

 

Květoslav Mráček

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Astry, zvláště ty jehlicovité mám ve velké oblibě.
Alena Tollarová
Astry = vděčné a věčné pestré krásky
Jana Šenbergerová
Mám je ráda na záhonech i ve váze.
Dana Puchalská
Astry jsou krásné. A ve váze vydrží opravdu hodně dlouho.