Tip na výlet: Zámek Hořovice – dar pro krásnou paní
FOTO: Národní památkový ústav

Tip na výlet: Zámek Hořovice – dar pro krásnou paní

7. 6. 2019

Původně barokní sídlo hrabat z Vrbna koupil v 19. století pro svou paní Gertrudu kníže Fridrich Wilhelm Hessenský. Bohatě vybavené interiéry představují reprezentační prostory, pokoje služebnictva a soukromá apartmá nejvýznamnějších majitelů.

Samostatný okruh Hry a hračky malých aristokratů ukazuje hračky šlechtických dětí například nejrůznější panenky, deskové hry, hlavolamy nebo detailně propracovaný model železnice. Mezi nejvzácnější exponáty patří miniatura luxusního obytného domu ze 17. století. Zámecký park původně francouzského parkového slohu byl kolem roku 1800 upraven na přírodně krajinářský.

Nejstarší zmínky o sadu, později ovocné zahradě, pocházejí z období kolem roku 1520. Velký zámecký park u „Nového zámku“ byl založen krátce po dostavění zámku za hraběte Norberta Václava Vrbny. Projekt vypracoval tyrolský rodák, malíř, inženýr a zahradní architekt Jan Ferdinand Schor. Původní koncepce měla ráz francouzského parkového slohu. Svědčí o tom nádvoří zámku, které mívalo květinovou výzdobu. Osa parku s mohutnou alejí lip, která ústí v jedinečně výtvarně hodnotnou tzv. „Sluneční branou“ Matyáše Brauna. Na hlavní osu navazovaly cesty vedlejší, které byly lemovány živými stříhanými stěnami pravděpodobně z habrů, nebo javorů. Rovnoběžně s hlavní osou parku vedla loubí rovněž ze stříhaných dřevin. Kolem roku 1800 za hraběte Rudolfa z Vrbna byla provedena citlivá úprava francouzského parku na park přírodně krajinářský, přičemž hlavní lipová alej a ostatní cesty zůstaly zachovány.

Program na jaro a léto

  • 8. června / Víkend otevřených zahrad / komentovaná procházka parkem
  • 5.–6. července / Zámek sebevrahů / noční divadelní prohlídky
  • 31. srpna / Hradozámecká noc / prohlídka zámku bez průvodce
  • 7.–8. září, 14.–15. září / Dny zámecké kuchyně / prohlídky zaměřené na historii stolování od poloviny 19. století s ukázkou přípravy dobových pokrmů / KASTELÁN DOPORUČUJE

Jak se dostanete na zámek
Státní zámek Hořovice se nachází 20 km z Berouna. Dostupný je vlakem (1,5 km od nádraží) nebo autobusem. Parkování pro auta je v dosahu zámku.

Bezbariérový přístup
zámecké interiéry se nacházejí v prvním patře a nejsou bezbariérové / zámecký park je přístupný bez omezení / výstava her a hraček malých aristokratů je umístěna v přízemí a je přístupná s dopomocí – po překonání jednoho schodu / do zámecké kavárny CAFÉ HANAU vede také jeden schod / na zámku není bezbariérové WC

Otevírací doba
červen až srpen (út–ne/10.00–17.00), září (út–ne/10.00–16.00), říjen (so–ne/10.00–16.00), vybrané státní svátky v průběhu roku a o adventu

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.