Tip na výlet: Zámek Hořovice – dar pro krásnou paní
FOTO: Národní památkový ústav

Tip na výlet: Zámek Hořovice – dar pro krásnou paní

7. 6. 2019

Původně barokní sídlo hrabat z Vrbna koupil v 19. století pro svou paní Gertrudu kníže Fridrich Wilhelm Hessenský. Bohatě vybavené interiéry představují reprezentační prostory, pokoje služebnictva a soukromá apartmá nejvýznamnějších majitelů.

Samostatný okruh Hry a hračky malých aristokratů ukazuje hračky šlechtických dětí například nejrůznější panenky, deskové hry, hlavolamy nebo detailně propracovaný model železnice. Mezi nejvzácnější exponáty patří miniatura luxusního obytného domu ze 17. století. Zámecký park původně francouzského parkového slohu byl kolem roku 1800 upraven na přírodně krajinářský.

Nejstarší zmínky o sadu, později ovocné zahradě, pocházejí z období kolem roku 1520. Velký zámecký park u „Nového zámku“ byl založen krátce po dostavění zámku za hraběte Norberta Václava Vrbny. Projekt vypracoval tyrolský rodák, malíř, inženýr a zahradní architekt Jan Ferdinand Schor. Původní koncepce měla ráz francouzského parkového slohu. Svědčí o tom nádvoří zámku, které mívalo květinovou výzdobu. Osa parku s mohutnou alejí lip, která ústí v jedinečně výtvarně hodnotnou tzv. „Sluneční branou“ Matyáše Brauna. Na hlavní osu navazovaly cesty vedlejší, které byly lemovány živými stříhanými stěnami pravděpodobně z habrů, nebo javorů. Rovnoběžně s hlavní osou parku vedla loubí rovněž ze stříhaných dřevin. Kolem roku 1800 za hraběte Rudolfa z Vrbna byla provedena citlivá úprava francouzského parku na park přírodně krajinářský, přičemž hlavní lipová alej a ostatní cesty zůstaly zachovány.

Program na jaro a léto

  • 8. června / Víkend otevřených zahrad / komentovaná procházka parkem
  • 5.–6. července / Zámek sebevrahů / noční divadelní prohlídky
  • 31. srpna / Hradozámecká noc / prohlídka zámku bez průvodce
  • 7.–8. září, 14.–15. září / Dny zámecké kuchyně / prohlídky zaměřené na historii stolování od poloviny 19. století s ukázkou přípravy dobových pokrmů / KASTELÁN DOPORUČUJE

Jak se dostanete na zámek
Státní zámek Hořovice se nachází 20 km z Berouna. Dostupný je vlakem (1,5 km od nádraží) nebo autobusem. Parkování pro auta je v dosahu zámku.

Bezbariérový přístup
zámecké interiéry se nacházejí v prvním patře a nejsou bezbariérové / zámecký park je přístupný bez omezení / výstava her a hraček malých aristokratů je umístěna v přízemí a je přístupná s dopomocí – po překonání jednoho schodu / do zámecké kavárny CAFÉ HANAU vede také jeden schod / na zámku není bezbariérové WC

Otevírací doba
červen až srpen (út–ne/10.00–17.00), září (út–ne/10.00–16.00), říjen (so–ne/10.00–16.00), vybrané státní svátky v průběhu roku a o adventu

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Prohlédla jsem si krásné fotky krásného zámku, ale už mám namířeno jinam. Přesto dík.
Anna Potůčková
Nebyla jsem tam, ale už z pohlednice by stál za návštěvu !
Danka Rotyková
Díky za připomenutí. Nenechám si ten zážitek ujít.
Věra Ježková
Nikdy jsem tam nebyla. Že bych se (na podzim) přidala k Jitce?
Jitka Hašková
Krásný zajímavý zámek, blízko Prahy, mám ho na čekacím seznamu ho navštívit.
Dana Puchalská
Opravdu krásný zámek.
Hana Nováková
No redakce, uměla bych si představit zde žít, musí tam být krásně. Děkuji za přiblížení