Fotoreportáž: Lemberk
Foto autorka

Fotoreportáž: Lemberk

16. 6. 2019

Cestou do Kořenova jsme jeli kolem odbočky na zámek Lemberk. To byl pátek a v neděli, když jsme se vraceli, uskutečnili jsme tuto návštěvu, vzhledem k tomu, že se do těchto končin hned tak nedostaneme.

Zámek Lemberk se nachází v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Jeho předchůdcem byl středověký hrad, založený asi ve 40. letech 13. století, jako pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.  Nejznámější z držitelů  byl Havel z rodu Markvarticů, jehož manželkou byla Zdislava, která se díky své péči o poddané a hlavně nemocné a svými léčitelskými schopnostmi zapsala do dějin jako Svatá Zdislava. Známá je Zdislavina studánka, vodou z pramene této studánky léčila nemocné, slepé a chromé lidi. Zřejmě to byl také důvod, že zemřela patrně na nákazu TBC ve věku necelých 35 let. Její hrobku lze najít v chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném. Za svatou byla prohlášena v roce 1995. Je patronkou Libereckého kraje. Z hradu Lemberk vznikl přestavbou v 16. století renesanční zámek. V současnosti je jako státní zámek ve správě NPÚ. Je přístupný veřejnost od dubna do října a myslím, že je opravdu na co se dívat. Veškeré podrobnější informace jsou dostupné na wikipedii.

My jsme návštěvu vzali letecky, uvnitř zámku jsme nebyli, fotila jsem jen to, kam jsem mohla  nakouknout. K zámku patří ještě, kromě studánky, Bredovský letohrádek s barokní zahradou. Ten je uzavřen z důvodu chystané rekonstrukce. Cestou krásnou lipovou alejí, která je také chráněna, narazíte na Kapli nejsvětější trojice, která je z důvodu vandalismu zazděna. 

V každém případě můžeme návštěvu této krásné památky doporučit

Hodnocení:
(4.8 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Na Lemberk se vypravuji již několik let.
Elena Valeriánová
Nadi, já děkuji za krásný výlet. Je to pro mě taková pěkná tečka za celým setkáním v Jizerkách. A v zámku jste nebyli, ale dost nám z něho ukazuješ. V každé obci, městě by měl být na veřejném prostranství pranýř a tam vandaly zavirat s cedulí, co provedl. O chlebu a vodě.
Naděžda Špásová
Díky za vaše příspěvky, vážím si jich. :-)
Mirek Hahn
Fajn článek. Také mám to místo rád, občas tam zajedu.
Zuzana Pivcová
Já jsem měla na mysli polský, později ukrajinský Lvov, za války pro Němce Lemberg. Tenhle u nás ostudně neznám vůbec, jen podle jména Zdislavy. :-D
ivana kosťunová
Zuzko- přesněji Lví hrad, protože Vartenbergové měli ve znaku lvici. ( Moje bývalá spolužačka tam prováděla během prázdnin) :))
Zuzana Pivcová
To mi pěkně zamotalo hlavu, protože díky archivní válečné dokumentaci jsem Lemberg vnímala jen jako německý název pro Lvov. Tady jsem nikdy nebyla a alespoň mi to přiblížily Tvé zajímavé snímky.
Alena Vávrová
Lemberk jsem zahlédla včera 2x a moc vzpomínala na naši návštěvu kdysi. Ta konírna má prý i úžasnou akustiku.
Libor Farský
Hezoučké !!!
Marie Seitlová
Naďo, moc pěkný článek o místě které neznám. Díky za přiblížení i fotkami.
Věra Ježková
Naďo, díky. V dobách, kdy jsem jezdívala na Liberecko, jsme navštěvovali Zdislavu v Jablonném v Podještědí.
Eva Mužíková
To musí přijít Naďa, aby mně, člověku který bydlel dlouhá léta nedaleko Lemberku, přiblížil jeho historii. Ze studánky jsem pila, opravdu dobrá voda. Nadičko děkuji. podařený článek i fotečky.
Anna Potůčková
Moc hezký článek a krásné fotografie. Třeba se tam někdy dostanu také.
Naděžda Špásová
Jitko, nic se neděje, to se stane. Voda ze studánky je opravdu moc dobrá. Lidi si tam jezdí s petkama ve velkém. :-)
Jitka Hašková
Omlouvám se, jsem ve vlaku, chtěla jsem dát 5 hvězdiček a tablet zablbnul a jsou tam jenom 2. Lemberk je úžasný zámek a voda ze Zdislaviny studánky je moc chutná. Snad se mi v létě podaří se tam podívat a vodu si přivézt.
Dana Puchalská
Naďo, díky za hezký článek a bezvadné fotografie. Nikdy jsem tam nebyla,tak teď se alespoň díky Tobě trochu podívám.
Marie Doušová
Zámek Lemberk také znám a moc ráda jsem si prohlédla fotky ,které jsou úžasné a vrátily mě do míst ,kde bylo krásně. Dík.