Fotoreportáž: Lemberk
Foto autorka

Fotoreportáž: Lemberk

16. 6. 2019

Cestou do Kořenova jsme jeli kolem odbočky na zámek Lemberk. To byl pátek a v neděli, když jsme se vraceli, uskutečnili jsme tuto návštěvu, vzhledem k tomu, že se do těchto končin hned tak nedostaneme.

Zámek Lemberk se nachází v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Jeho předchůdcem byl středověký hrad, založený asi ve 40. letech 13. století, jako pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.  Nejznámější z držitelů  byl Havel z rodu Markvarticů, jehož manželkou byla Zdislava, která se díky své péči o poddané a hlavně nemocné a svými léčitelskými schopnostmi zapsala do dějin jako Svatá Zdislava. Známá je Zdislavina studánka, vodou z pramene této studánky léčila nemocné, slepé a chromé lidi. Zřejmě to byl také důvod, že zemřela patrně na nákazu TBC ve věku necelých 35 let. Její hrobku lze najít v chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném. Za svatou byla prohlášena v roce 1995. Je patronkou Libereckého kraje. Z hradu Lemberk vznikl přestavbou v 16. století renesanční zámek. V současnosti je jako státní zámek ve správě NPÚ. Je přístupný veřejnost od dubna do října a myslím, že je opravdu na co se dívat. Veškeré podrobnější informace jsou dostupné na wikipedii.

My jsme návštěvu vzali letecky, uvnitř zámku jsme nebyli, fotila jsem jen to, kam jsem mohla  nakouknout. K zámku patří ještě, kromě studánky, Bredovský letohrádek s barokní zahradou. Ten je uzavřen z důvodu chystané rekonstrukce. Cestou krásnou lipovou alejí, která je také chráněna, narazíte na Kapli nejsvětější trojice, která je z důvodu vandalismu zazděna. 

V každém případě můžeme návštěvu této krásné památky doporučit

Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%