Fotoreportáž: Lemberk
Foto autorka

Fotoreportáž: Lemberk

16. 6. 2019

Cestou do Kořenova jsme jeli kolem odbočky na zámek Lemberk. To byl pátek a v neděli, když jsme se vraceli, uskutečnili jsme tuto návštěvu, vzhledem k tomu, že se do těchto končin hned tak nedostaneme.

Zámek Lemberk se nachází v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Jeho předchůdcem byl středověký hrad, založený asi ve 40. letech 13. století, jako pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.  Nejznámější z držitelů  byl Havel z rodu Markvarticů, jehož manželkou byla Zdislava, která se díky své péči o poddané a hlavně nemocné a svými léčitelskými schopnostmi zapsala do dějin jako Svatá Zdislava. Známá je Zdislavina studánka, vodou z pramene této studánky léčila nemocné, slepé a chromé lidi. Zřejmě to byl také důvod, že zemřela patrně na nákazu TBC ve věku necelých 35 let. Její hrobku lze najít v chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném. Za svatou byla prohlášena v roce 1995. Je patronkou Libereckého kraje. Z hradu Lemberk vznikl přestavbou v 16. století renesanční zámek. V současnosti je jako státní zámek ve správě NPÚ. Je přístupný veřejnost od dubna do října a myslím, že je opravdu na co se dívat. Veškeré podrobnější informace jsou dostupné na wikipedii.

My jsme návštěvu vzali letecky, uvnitř zámku jsme nebyli, fotila jsem jen to, kam jsem mohla  nakouknout. K zámku patří ještě, kromě studánky, Bredovský letohrádek s barokní zahradou. Ten je uzavřen z důvodu chystané rekonstrukce. Cestou krásnou lipovou alejí, která je také chráněna, narazíte na Kapli nejsvětější trojice, která je z důvodu vandalismu zazděna. 

V každém případě můžeme návštěvu této krásné památky doporučit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
V červnu to budou dva roky, co jsme tento krásný zámek navštívili a byli jsme z něho opravdu nadšeni. Potom jsem pokračovali kolem Zdislaviny studánky dál kolem nějakého jezera až do Jablonného v Podještědí, kde stojí za vidění Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Děkuju za připomenutí.
Ilona Kolářová
Na Lemberk se vypravuji již několik let.
Elena Valeriánová
Nadi, já děkuji za krásný výlet. Je to pro mě taková pěkná tečka za celým setkáním v Jizerkách. A v zámku jste nebyli, ale dost nám z něho ukazuješ. V každé obci, městě by měl být na veřejném prostranství pranýř a tam vandaly zavirat s cedulí, co provedl. O chlebu a vodě.
Naděžda Špásová
Díky za vaše příspěvky, vážím si jich. :-)
Mirek Hahn
Fajn článek. Také mám to místo rád, občas tam zajedu.
Zuzana Pivcová
Já jsem měla na mysli polský, později ukrajinský Lvov, za války pro Němce Lemberg. Tenhle u nás ostudně neznám vůbec, jen podle jména Zdislavy. :-D
ivana kosťunová
Zuzko- přesněji Lví hrad, protože Vartenbergové měli ve znaku lvici. ( Moje bývalá spolužačka tam prováděla během prázdnin) :))
Zuzana Pivcová
To mi pěkně zamotalo hlavu, protože díky archivní válečné dokumentaci jsem Lemberg vnímala jen jako německý název pro Lvov. Tady jsem nikdy nebyla a alespoň mi to přiblížily Tvé zajímavé snímky.
Alena Vávrová
Lemberk jsem zahlédla včera 2x a moc vzpomínala na naši návštěvu kdysi. Ta konírna má prý i úžasnou akustiku.
Libor Farský
Hezoučké !!!

Zpět na homepage Zpět na článek