Španělské "Mrtvé moře"
FOTO: autorka

Španělské "Mrtvé moře"

18. 7. 2019

Menor Mar neboli Mrtvé moře je ve skutečnosti laguna obepínající Středozemní moře na jihu Španělska. Laguně se také přezdívá "velký rybník nebo přírodní bazén" . Moře se nachází v autonomní oblasti Murcia na pobřeží Costa Cálida asi 80 km od Alicante. Lagunu odděluje od Středozemního moře úzký pruh země, který se nazývá La Manga (v překladu rukáv). Do této  části Španělska jsme před pěti lety  přijely s kamarádkou a  řekly jsme si, že se na toto místo budeme znovu vracet. Líbilo se nám, že se můžeme chodit koupat jak do laguny, tak i do Středozemního moře. Už začátkem června bývá voda v laguně velmi teplá. Vstup do vody je pozvolný a nejsou tam žádné vlny. Prostě rybník. A tak  jsme tak létaly pravidelně vždy v červnu do apartmánů Tesy, které jsou na břehu laguny. Zakoupily jsme si již  rok předem letenky do blízkého Alicante či Valencie a pak nás taxi odvezlo do apartmánu. Stravu jsme si zajišťovaly samy, v blízkosti je dostatek obchodů a ceny potravin srovnatelné jako u nás.

Letos bohužel kamarádka už nechtěla letět, a tak jsem se rozhodla, že pojedu s CK Delfín Travel. Byla to dobrá volba. Cestovka se specializuje na seniorské pobyty +55 a tomu odpovídají i poskytované služby. Už na letišti v Praze nás uvítala delegátka, která nás nasměrovala k odbavovacím přepážkám. Protože letos v únoru bylo nově otevřeno letiště v Murcii, byla cesta z letiště do hotelu Colonna na La Manze poměrně krátká. Tam nás uvítaly dvě delegátky zmíněné cestovky a všech 180 turistů odvezly přistavené autobusy do hotelu.

Hotel Colonna, kde jsme týden bydleli, je poměrně rozsáhlý hotelový komplex, ubytování bylo velmi slušné a stejně i jídlo.Tak trochu mě zaskočilo, že i když jsem byla sama u stolu, přinesl mi obsluhující personál k obědu i k večeři "sedmičku vína" a minerálku. Vínem tedy Španělé opravdu nešetřili. Líbila se mi všudy přítomná čistota všech prostor, a to jak bazénu, tak i okolí hotelu a k tomu velmi příjemný personál.

Obě delegátky CK Delfín se o nás staraly mimořádně pečlivě. Každé ráno a večer seděly u svých stolků v hale hotelu a zařizovaly pro nás veškeré zájezdy po okolí nebo řešily drobné problémy jednotlivých hostů. Je zajímavé, že většina účastníků zájezdu byly ženy a to buď samotné jako já, nebo letěly s kamarádkou.

Jako první byla okružní cesta po La Manze, která má 19 km - my jsme bydleli na třetím km. Jízda otevřeným vláčkem s různými zastaveními se mi moc líbila. Nejprve jsme se jeli podívat na přístav a maják Cabo del Palos a pak pokračovali až na 19 km ke zvedacímu mostu. Ten umožňuje cestu lodím z laguny do Středozemního moře a zpět. Delegátky nám o všech zajímavostech, které jsme viděli cestou, vyprávěly a poskytovaly zajímavé informace. I když jsem již před lety na La Manze byla cca 5x, určité věci jsem neznala.

Vedle našeho hotelu si otevřel restauraci s názvem "U Švejka" hostinský z Ostravy a dokonce v ní čepuje jak pivo Prazdroj, tak Budvar. Ve Španělsku je velmi populární místní pivo Tropikal. Od našeho příletu byla hospůdka  stále  obsazena účastníky našeho zájezdu.

Hlavní činností některých turistů byla každodenní návštěva "Jeleního ostrova", kde se nalézá bahno, kterým se pak natírali. Cesta vedla od hotelu cca 500 m v moři, kde sice byla voda pod kolena, ale na dně jsou různé chaluhy a já jsem to absolvovala jen jednou, bahno jsem stejně v moři nenašla a raději se vrálila zpět k bazénu. Ten byl čistý a lehátka také.

Abych si přeci trochu bahna užila, jela jsem s ostatními do bahenních lázní San Pedro del Pinatar, které jsou vzdáleny od hotelu cca 40 km. Přírodní lázně tvoří nádrže s teplou vodou a na dně je bahno. Ale nejprve se musí lidé "namočit" v protékajícím potůčku, kam si lehnou, pod hlavu si dají kámen a leží tam cca půl hodiny. Poté vstupují do bahenní koupele. Já jsem do potůčku nevlezla, vypadal velmi špinavý (plný bahna) a vstup do lázně se mi nelíbil. Ponoření do bahenní vody jsem prostě nezvládla. Raději jsem se šla vykoupat do přilehlého moře.

Jinak pobyt na La Manze byl velmi příjemný. Chodila jsem se denně koupat na  krásnou písečnou pláž u Středozemního moře nebo do laguny, to podle počasí. Mrtvé moře není úplně "mrtvé" jako v Izraeli. Plavou v něm malé rybky, a když máte smůlu, mohou vás i žahnout medúzy. Těch ale letos moc v moři nebylo. Před léty jsme jich zažily invazi. Slanost se údajně pohybuje okolo 18-20 %, oproti Izraeli, kde je slanost 38%.

Po týdnu nás čekal odlet z Murcie, kde je takové malé provinční letišťátko bez obchodů, jen s malým  bistrem. Odletěli jsme tzv. na čas a bez potíží jsem se vrátila domů. Cestování s "Delfínem" je pohodlné, oproti jiným se člověk nemusí o nic starat. A tak koncem září s touto CK opět letím na 10 dnů do Itálie na Ischii.

cestování
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA