Sportování v lese má mnoho blahodárných účinků
ilustrační foto: pixabay.com

Sportování v lese má mnoho blahodárných účinků

29. 7. 2019

Člověk je součástí přírody a jako takový má přirozenou potřebu udržovat s ní kontakt, a to již od malička. Podle průzkumů se děti mnohem raději než na vybudovaných (hlavně městských, sídlištních) hřištích zdržují na místech, kde je jim přístupná skutečná příroda.

Obavy, že děti mohou přírodě uškodit, nejsou příliš opodstatněné. To, že si během hry něco utrhnou nebo ulomí, příroda přežije. Naproti tomu ale fakt, že prozkoumávají brouky, kůru stromů nebo stonky, představuje víc než hru. Pozorovat krajinu a přírodu znamená totiž vytvořit si schopnost se v ní orientovat a vytvořit si pomyslné záchytné body, nutné pro přežití vlastního druhu.

Zatímco děti ve své spontánnosti občas nedbají zákazů a od cesty do lesa je neodradí ani strašidelné pohádky o ježibabě nebo vlkovi, dospělí v sobě potřebu zeleně často potlačují. Velká část současné městské populace tráví většinu svých dní v uzavřených prostorách - bytech, kancelářích, dopravních prostředcích, nákupních centrech, což nejen oslabuje jejich imunitní systém, ale i zvyšuje riziko vzniku depresí. Jestliže se zaměstnanci, pracující v kancelářích, alespoň čas od času vydají do přírody, trpí psychickými poruchami přece jen méně.

Zvlášť pozitivní účinky se připisují jehličnatým lesům. Jehličnany vylučují velké množství fytoncidů, které kromě antibiotických účinků mají vliv i na dobré dýchání. Ačkoliv v tomto směru průzkumy nejsou zdaleka ještě uzavřeny, už dnes je možno říci, že např. v oblastech, v nichž bylo kvůli napadení škůdcem nutno zlikvidovat velké množství stromů, vzrostly problémy obyvatel s oběhovým a dýchacím systémem.

Už samotná procházka v lese je velmi užitečná, ale ještě prospěšnější je se tam proběhnout, případně se někam vyškrábat. To posiluje imunitní systém. Není třeba mířit kvůli tomu přímo do hor. Řada turistických tras začíná už ve městě, jinam můžete dojet na kole, které uškodí přírodě rozhodně méně než jízda autem. Některé stezky zdolají i děti a tělesně postižení. V poslední době se v lesích začínají objevovat i moderní stezky a chodníky, určené k chůzi naboso. Na lesních pěšinách si můžete vytvořit svou vlastní překážkovou dráhu, ti zdatnější vyšplhat na nějakou větev, podlézt spadlý kmen, udělat si pár dřepů. Nemusíte se ani přímo věnovat oblíbenému geocachingu. A pro dobrý pocit můžete cestou posbírat do pytle pár odpadků.

Trénink v přírodě má oproti tělocvičně řadu výhod, tepelné podněty, trojrozměrný terén, umožňující zapojení více svalů, a čistější vzduch. Náš mozek se zde na jednu stranu více aktivuje, na druhou zároveň i uklidňuje. Zlepšuje se okysličení těla, sníží produkce stresových hormonů a naopak zvýší vyplavování hormonu štěstí.

Vydejme se tedy při nejbližší příležitosti do lesa, i když to nebude na houby nebo na borůvky. Člověk má v sobě přece od narození zakódováno sepětí s přírodou, třebaže na to mnozí z nás s postupem času už zapomněli.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.