Jak moc nebezpečná je konzumace potravin v horku?
ilustrační foto: pixabay.com

Jak moc nebezpečná je konzumace potravin v horku?

30. 7. 2019

Je léto a to mnohdy přímo láká nakoupit si potraviny a pak si z nich vytvořit nejrůznější lahůdky ke grilování nebo pro piknik v přírodě. Ovšem vyšší teploty mohou při stravování sehrát velmi negativní roli, uškodit potravinám a v důsledku toho i nám.

Samozřejmě jsme si vědomi toho, že se potraviny v horku rychleji kazí. Je nutno na to myslet při samotném nákupu, při přepravě, skladování a zpracovávání. Teplo a vlhko nahrávají mikroorganismům, které způsobují nemoci střevního traktu. Zdravotně problematické jídlo však bohužel nemusíme na první pohled podle zápachu nebo vizuálních změn poznat. Buďme tedy raději trochu opatrnější než jindy.

Mezi nejrizikovější potraviny patří maso, ryby, vejce, jogurty, majonézy, cukrářské výrobky nebo zmrzlina. V zahraničí pak nemyté ovoce, zelenina, různé hamburgery, led v nápojích a nebalená voda. Pozor bychom si měli dávat hlavně u stánků rychlého občerstvení na ulicích, koupalištích, trzích, před supermarkety, kde mohou být potraviny vystaveny dlouho slunečnímu záření.

Při samotném nákupu bychom měli věnovat pozornost celkové hygieně prodejních míst, personálu, teplotě v chladicích prostorách, samozřejmě pak datu spotřeby. Při nákupu chlazeného a mraženého zboží je dobře toto s sebou nenosit zbytečně dlouho a při přepravě autem ho uložit do chladicího boxu nebo termosky. Již jednou rozmrazené zboží rychle spotřebujte, nedávejte ho znovu zamrazit. Zboží v prodejně, např. ryby nebo drůbež, u nějž máte pocit, že už bylo roztáté, raději nekupujte.

Při oblíbeném grilování nevystavujte maso přímému slunci. Na gril ho noste průběžně. Mělo by být řádně propečené, abychom se vyhnuli hlavně salmonele. Grilovat by se nemělo až do tmavé barvy, tuk by neměl stékat dolů a gril by měl vždy být důkladně očištěn.

Při vaření nenechávejte uvařené potraviny stát déle než 2 hodiny. Jídlo, které zbylo a dáváte ho do lednice, uzavřete do krabiček a oddělte od syrových nezpracovaných potravin. Každopádně je neskladujte dlouho.

Je třeba mít na paměti, že konzumací prošlých, zkažených či málo tepelně zpracovaných potravin si můžeme přivodit těžké zažívací potíže, ať již průjmy s horečkou, nebo žaludeční křeče a zvracení. Mnohem závažnější je pak salmonela, která může zapříčinit závažnější problémy, jako záněty kloubů či srdečního svalu nebo postižení nervového systému.

Ať tedy pro nás jídlo zůstane skutečně jen báječnou pochoutkou.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

20%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%