Tip na výlet - Třebechovice pod Orebem
FOTO: autorka

Tip na výlet - Třebechovice pod Orebem

18. 8. 2019

Třebechovice pod Orebem jsou známé Proboštovým betlémem, který je unikátním dílem sedláka Josefa Probošta, řezbáře Josefa Kapucína a sekerníka Josefa Frimla.

Kdysi jsem betlém navštívila, asi v sedmdesátých letech, a toužila jsem ho navštívit znovu, abych viděla, jak byl krásně zrestaurován. Pomohla mi k tomu kamarádka z íčka Marta, která v Třebechovicích žije. Přestože jsem již zveřejnila krátkou reportáž, rozhodla jsem se ještě napsat tento článek,  ukázat více fotografií nejen o betlému.

Něco trochu z historie. Tento betlém je národní kulturní památkou od roku 1999. Byl celý vytvořen ze dřeva před více než 100 lety, skládá se z více než 2000 vyřezávaných dílů, váha bez podvozku je 1,2 tuny. Několikrát byl i vystavován v zahraničí.

Když opadla letní vedra, rozhodla jsem se využít Martino pozvání a rozjela jsem se do Třebechovic. Z Prahy se dá úspěšně zrealizovat jednodenní výlet vlakem i bez auta. Po příjezdu jsme se s Martou vydaly na oběd, zapomněla jsem vyfotit restauraci zvenku, alespoň jsem si vyfotila zajímavé dekorace - na dvou prvních fotkách. Pak jsme se vydaly na náměstí do Muzea betlémů, které bylo nedávno vybudované. Je tam k vidění více než 400 betlémů z nejrozmanitějších materiálů, z různých částí republiky. Také různé české kroje stojí za prohlídku. Momentálně tam probíhala výstava malířky paní Marie Fischerové Kvěchové. Někteří z vás si pamatuji její milé knížky pro děti nebo pohlednice.

Nejzajímavější bylo předvedení Proboštova betlému, kdy jsme se shromáždili před betlémem a osvětlen byl pouze betlém a spuštěn. Vyslechli jsme si celou historii, způsob výroby a restaurování. Zkrátka všechny zajímavosti. Potom jsme si mohli prohlédnout celý betlém zblízka zepředu i zezadu. Je vidět, že betlém přitahuje pozornost lidí po celý rok, i ve všední, letní den bylo návštěvníků hodně.

Z muzea jsme se Martou vydaly na překrásné náměstí, kde je v dáli vedle radnice vidět vrchol Orebu, který je 260 m vysoký a je na něm kostel Božího těla.  Další zajímavosti jsou Evangelický kostel, morový sloup, barokní kašna přestěhovaná z Prahy a meteorologický sloupek. Z náměstí je také vidět kostel sv. Ondřeje, kam jsme mohly nahlédnout.

Odpoledne, než jsem se vydala domů, jsme ještě poseděli s Martou a jejím manželem u nich na zahrádce.

Informace jsem čerpala z letáčku o Třebechovickém betlému.

Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

21%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

27%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%