Plastika jako rozmar? Ne, dost často zachrání zdraví
Ilustrační foto: pinterest.com

Plastika jako rozmar? Ne, dost často zachrání zdraví

20. 8. 2019

Čím dál více lidí podstupuje operaci očních víček, ale přibývá mezi nimi těch, u nichž to je ze zdravotních, nikoli jen estetických důvodů. Současný životní styl očím neprospívá a projevuje se to právě pokleslými víčky.

Stále více času trávíme u počítačů, u chytrých mobiĺů, v umělém osvětlení. To všechno jsou vlivy, které pro lidský zrak nejsou přirozeným prostředím. Oči jsou namáhány mnohem více, než bývaly u předchozích generací. Jedním z projevů jsou takzvaná těžká víčka. „Někteří lidé je mají tak ztěžklá, že víčko pak unavuje oko. Projevuje se to zejména večer, lidé mají pocit, že hůře zaostřují,“ vysvětluje lékař Dušan Záruba z Ústavu estetické medicíny. „Taková povolená víčka rázem nejsou jen problémem estetickým, ale také funkčním. Stává se, že operujeme lidi ve věku kolem čtyřicítky, a rozhodně u nich nejde o estetický zákrok. Oni kvůli ztěžklých víček mají opravdu problémy,“ uvádí.

Objevují se případy, kdy má pacient operaci přímo doporučenu očním lékařem, protože mu převislá kůže znemožňuje vidět, způsobuje mu slzení, svědění, pálení v očích. V takových situacích se dá i vyřídit, aby zákrok hradila pojišťovna.

Oční víčko je jedna z nejvíce namáhaných částí lidského těla. Jen si uvědomme, kolikrát denně s ním uděláme pohyb, mrknutí. Kolikrát si je mimoděk přetřeme rukou. A co teprve ženy, kolikrát za život si je líčí, odličují a tak pořád dokola. Není divu, že v padesáti je máme často opotřebované. Je to jedna z daní za to, že se dožíváme čím dále vyššího věku a chceme v něm žít aktivně a dobře vypadat. Ale zdaleka už nejde jen o rozmar typu: Nechám si zvednout víčka, abych vypadala mladší. Ne, jedná se často o problém, který způsobuje například bolesti hlavy, u kterých se dlouho nedaří najít příčina. Až pak se zjistí, že je způsobovalo to, že nám převislá kůže znemožňovala dobře vidět.

O estetické chirurgii se často říká, že nejvíce ze všech lékařských disciplín souvisí s psychologií. „Mrzí mě, že se o estetické chirurgii mluví nejvíce v souvislosti se zákroky majícími za cíl zkrášlení, vylepšení. Jenže podstata estetické chirurgie jsou velmi složité operace, které lidem navracejí normální život, například po vážných úrazech či nemocích. Často díky nim pacienti začnou vést normální život, chodit mezi lidi, pracovat. Jde o zásahy, které zachraňují život a zdraví pacienta. Je proto škoda, že si pod pojmem plastická chirurgie většina lidí představí zvětšování ňader, ale ne zákroky, které opravdu vracejí zdraví,“ připomíná docent Jan Měšťák, jeden z nejuznávanějších plastických chirurgů.

Pojišťovny mají přesně určeno, jaký zákrok si je možno nechat uhradit. Jde například o opravy jizev v obličeji způsobené úrazem nebo o úpravu rozbitého nosu, pokud jeho stav působí problémy s dýcháním. Je samozřejmě vždy na lékaři, aby určil, nakolik je zásah nutný pro zajištění normálního života a kdy jde o úpravu z ryze estetických důvodů. Jsou také případy, kdy pojišťovny zaplatily operaci extrémně velkých prsou, kvůli kterým ženy měly zdravotní problémy, například nesnesitelné a nevyléčitelné bolesti zad. V takových případech se vždy dělají posudky od několika lékařů a rozhoduje nakonec revizní lékař příslušné pojišťovny.

Takže, pokud někdy bude mít někdo sklony ohrnovat nos nad tím, že plastická chirurgie je pouze vytahováním peněz z kapes marnivých lidí, pozor, není tomu tak. Takové převislé oční víčko nebo velmi velká těžká prsa mohou ve vyšším věku pořádně zkomplikovat život a operace se ukáže být jediným řešením.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Plastika ze zdravotních důvodů - dobře že existuje. A kdo si chce nechat něco vylepšit, jde na to dobrovolně , nikdo ho nenutí.
Zdenka Jírová
Také jsem před několika lety podstoupila operaci očních víček. Bylo to ze zdravotních důvodů,již dlouho nosím brýle a viděla jsem čím dál hůře. Operace mně velmi pomohla.
Danka Rotyková
S operací horních víček jsem velmi spokojená, peněz nelituji. Konečně jsem zase lépe viděla a omlazení obličeje bylo jen milým bonusem.
Marie Novotná
Pokud je plastika ze zdravotních důvodů je -většinou-hrazena pojišťovnou.Řezat do těla bez zdravotních důvodů ? Jak kdo.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokleslá víčka jsem si nechala operovat v 60 letech a jsem naprosto spokojená. Jak říká moje známá "ještě, že máme plastiky"-
Hana Nováková
Už je to několik let, co mi na plastice v Královských Vinohradech upravovali nos. Ne, opravdu ne, nebylo to z důvodů zkrášlujících, ale z důvodů, že v naší okresní nemocnici, na kožním, mi zanedlbali bazaliom, který se dost rozšířil a tak to v Praze museli řešit. Při místním umrtvení mi ho odstranili, trvalo to 50 minut-ležela jsem a jediný můj pohled byl by hodiny. Potom se čekalo na histologii a za 7 dní mi z místa u kořene nosu natahovali kůži na místo, které bylo obnaženo. To trvalo bez pěti minut dvě hodiny. Už nikdy více. Zážitek na celý život..., ale dík patří doktorům.
Dana Puchalská
Na operaci očních víček jsem byla v Gemini před 3 roky . Špatně jsem díky nim viděla. A operace byla perfektně provedená. Musím jen pochválit.
olga skopanova
Plastická chirurgie vytahuje lidem z kapes peníze i když tu a tam také udělá něco užitečného.