Léková poradna pro veřejnost se opět spouští
Ilustrační foto: pixabay.com

Léková poradna pro veřejnost se opět spouští

5. 9. 2019

Ztratili jste se v množství léků, které užíváte? Máte obavy z nežádoucích účinků či vzájemného ovlivňování léků, tzv. lékových interakcí? Všichni, kteří mají o užívaných lécích pochybnosti, se nyní mohou zdarma poradit se zkušenými klinickými farmaceuty prostřednictvím Lékové poradny.

Její provoz opět otevírá nezisková organizace Průvodce pacienta na svých webových stránkách (www.pruvodcepacienta.cz). Provoz poradny bude hrazen z grantu resortu zdravotnictví. „Děkujeme ministerstvu, že považuje bezpečnou farmakoterapii za prioritu pro finanční podporu. Grant umožní pokračovat v projektu, který tým zahájil již před několika lety a který se setkal se zájmem veřejnosti,“ zdůraznila ředitelka Průvodce pacienta Ivana Plechatá.

Na dotazy pacientů bude odpovídat tým zkušených klinických farmaceutů pod vedením Milady Halačové, vedoucí Oddělení klinické farmacie v Nemocnici Na Homolce (NNH).

Léková poradna Průvodce pacienta usiluje nejen o vyšší bezpečnost farmakoterapie, ale zaměřuje se rovněž na zvyšování lékové gramotnosti pacientů. Je důležité, aby lidé věděli, jak léky užívat, jak je kombinovat s potravou, jak porozumět příbalové informaci, jak se ptát lékaře, jak léky uchovávat, jak postupovat, když si myslí, že se u nich objevil nežádoucí účinek, a jaká jsou rizika samovolného ukončení léčby.

„Jsem rád, že se NNH může již několik let na projektu podílet. Jako lékař chápu, že léková gramotnost zvyšuje ochotu pacientů spolupracovat na léčbě s lékařem,“ uvedl ředitel NNH Petr Polouček. Rizika, které mohou způsobit chyby při užívání léků, jsou celosvětovým problémem. K řešení těchto pochybení proto vyzvala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Například jen v USA je ročně 1,3 milionu pacientů poškozeno chybami v užívání léků. Náprava těchto chyb stojí 1 procento veškerých výdajů na zdravotnictví, což dosahuje v případě Spojených států amerických 42 mld. USD za rok. „Neinformovanost pacienta, nedodržování režimu při užívání léčiv, lékové interakce a nežádoucí účinky vedou k selhávání léčby nebo naopak k riziku poškození pacientů. Je také třeba, aby pacienti nepodceňovali vliv potravin, čajů či doplňků stravy, které si kupují v lékárně nebo v drogérii,“ upozorňuje Milada Halačová.

Nemocnice Na Homolce má s lékovým poradenstvím veřejnosti značné zkušenosti. V roce 2017 vedla podobný projekt díky finanční podpoře ministerstva zdravotnictví. Během šesti měsíců kliničtí farmaceuti bez jakékoliv publicity projektu řešili 296 dotazů, z nichž 219 bylo pacientských, 55 lékařských a 22 od lékárníků. Výsledkem bylo na šest set farmaceutických doporučení. 

Průvodce pacienta vedle lékové poradny nabízí pacientským a seniorským organizacím přednášky na téma bezpečného užívání léků a s cílem zvýšit lékovou gramotnost zejména seniorů.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
A kde je, to myslíte tu na Ikemu?
Danka Rotyková
Bezvadná služba nejen pro seniory. Díky!
Marie Seitlová
Zajímavá a užitečná informace.
Věra Ježková
Velmi užitečná informace. Děkuji.
Jarmila Komberec Jakubcová
Zatím sice žádné léky neberu (asi mám lakomého praktického lékaře), ale poradna je určitě užitečná věc.
Libuše Křapová
Už tu první lékovou poradnu jse měla uloženu v záložkách a občas tam nakukovala. je to hodně potřebná poradna :-)
Zuzana Pivcová
Myslím, že to je pro řadu lidí hodně potřebné. Ale nejen pro pacienty, V tom by měli mít přehled i různí odborní lékaři. Někdo se jen zeptá Berete něco proti srážlivosti krve? nebo Máte na něco alergii? a to je vše.
Dana Puchalská
Velmi zajímavé. Myslím, že to hodně lidí rádo využije.
Marie Doušová
Léková poradna- výborný nápad. Hodně lidem to pomůže a ušetří zdraví a peníze. Dík.
ivana kosťunová
To jsou cenné informace-díky.