Fotograf Miroslav Čučka: Svědectví doby
FOTO: Miroslav Čučka

Fotograf Miroslav Čučka: Svědectví doby

30. 9. 2019

Psal se rok 1957, v tehdejším Československu probíhala dokončovací fáze kolektivizace zemědělství. Pojďte si u jedinečných černobílých fotografií jesenického fotografa Miroslava Čučky zavzpomínat, jak to tenkrát bylo.

S laskavým svolením autora zveřejňuji několik fotografií z připravované výstavy SVĚDECTVÍ DOBY, která bude probíhat v listopadu 2019 v jesenickém kině Pohoda.

Pan Miroslav Čučka byl dlouholetým členem Jesenického fotoklubu. Svou vůlí k životu, jasným úsudkem a nekončícím zájmem o fotografování nám všem dokazuje, že věk je opravdu jenom číslo. V dubnu letošního roku oslavil 88. narozeniny.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
Krásné černobílé fotografie. Žně, sekání obilí, stavění panáků, mlácení atd. to vše dobře pamatuji z prázdninových pobytů s rodiči u strýce a tety na Moravě. Jako by to p.Čučka fotil v místě, kde jsem tuto část svého žití prožíval. Škoda , že město Jeseník je tak z ruky.
Jindra Hubačová
Elenko, děkuji , že jsem mohla nahlédnout do galerie krásných černobílých fotografií pana fotografa M. Čučky.
Šárka Nováková
Paní Eleno, fotografie jsou krásné, černobílé provedení podtrhuje danou dobu, mně připomínají prázdniny, které jsem prožívala u prarodičů na Opavsku. Panu M. Čučkovi přeji dobré světlo a ještě hodně krásných fotografií.
Alena Várošová
A taková to byla doba.Také se pamatuji jak se v zemědělství pracovalo.Dokonce jsem cepem mlátia obilí.Vše je svědecky dokumentováno na krásných fotografiích,která mi tuto i když těžkou prací připomnělo. Já také pozdravuji p.Čučku i moje 94letámaminka,která si na vše pamatuje,jak sloužila v dědině u sedláka.Díky Elen za zprostředkování.
Elena Valeriánová
Dano, děkuji, s radostí vyřídím.
Dana Puchalská
Eleno, to mám doopravdy radost. Tak pana Čučku moc a moc pozdravuj i od jedné Pražandy. Ano? A ať se mu i nadále daří ve všem co dělá. :-) :-) :-)
Elena Valeriánová
Pan Čučka mým prostřednictvím vám všem děkuje za pěkná slova. Protože nemá počítač, tak mu článek i s komentáři vytiskla jeho snacha a když si to vše četl, byl dojatý až k slzám.
Jitka Caklová
Moje maminka dřela celý život a nebýt "Pražského jara 1967", kdy ji soudruzi milostivě dovolili při hospodaření dřít ještě ve fabrice, neměla by ani ty tři stovky. Za toto svědectví doby ji miluji do dnes ♥
Soňa Prachfeldová
Krásné, zase příklad, že člověk ušlechtilý se zájmy a aktivitou je převážně schopný se dožít vyššího věku. Ty fotky mi živě připomínají moje dětství a těžkou práci babičky, která pracovala u staku a nadřela se, jen ty lány řípy a odešla do penze s 300 Kč. Milovala jsem ji moc.
Jitka Caklová
Mě by spíš zajímalo, kdyby na polích nebyly solární panely, haly na výrobu a skladování čeho všeho, pole nebyla zničena všudypřítomnou chemií a utlučena těžkou mechanizací, KDO BY NA NICH V DNEŠNÍ DOBĚ PRACOVAL???
Růžena Kuželková
Asi budu zlá,jen se chci zeptat a co nyní je na těch polích?! Velká zrcadla (na elektriku),nebo haly na výrobu čeho všeho?! To jsme to dopracovali,že??
Dana Kolářová
Zajímavý tip i vzpomínka.
Drahomíra Stínilová
Nádhera. Atmosféra venkova i doby, světlo i různé úhly pohledů jsou perfektní. Škoda, že je výstava tak daleko.
Jitka Caklová
Elen omluva, byla jsem zaujatá fotografiemi a pozvánku na konci jsem přehlédla, jen jsem si všimla, že takhle nějak nás maminka nosila sebou na pole :-)
Elena Valeriánová
Pozvánka na výstavu je zařazena jako poslední fotka v galerii.
Jitka Caklová
Po přečtení příspěvků jsem mírně dezorientovaná. Výstava bude v kině Pohoda v Jeseníku, nebo v "Jesenicích"? Abych věděla, kam mám případně jet.
Marie Seitlová
Elen, to bude moc hezká výstava. Mě fotky vrátily do dětství u nás na vesnici. Děkuji ti a ať má výstava úspěch.
Jitka Caklová
Díky panu Čučkovi a Eleninu zprostředkování jsem se vrátila o čtyřicet až šedesát pět let zpět a viděla "v kostce" život naší rodiny, coby "soukromé rodinné farmy" :-), rok co rok, od jara do podzimu. Krásné fotografie, nic co bych neznala. Co mě v životě nezabilo, to mě posílilo a dnes jsem ráda, že jsem to prožila.
Anna Potůčková
Některé fotografie mně připomněly dobu, kdy jsme s rodiči jezdívali k babičce do obce Racková u Zlína. Mimo zahrady vlastnili také pole, kde jsme jezdili na žně, a zatímco rodiče pracovali, my malé děti jsme si moc rády hrávaly s provázky, které měly na každém konci takový červený kláteček. Nevím zda správně označím, že se tím vázaly snopy, ale snad ano. Moc krásné vzpomínkové fotky na tehdejší dobu!
Elena Valeriánová
Mám převelikou radost z Vašich komentářů. Hned to předám dál. Pan Čučka nemá počítač, tak prostředníkem mezi íčkem a autorem bude jeho snacha. Dnes už pan Čučka fotí na digitál, je to prostě borec. Znám se s ním už více jak 50(!!!) let a je to a vždy byl, velmi laskavý, vstřícný a milý člověk. Pokud nakoukne Zdenka Ž. určitě moje slova ráda potvrdí. Je pro mě ctí být organizátorkou jeho výstavy.
Eva Mužíková
Eleno, i já jsem si fotky prohlédla dvakrát za sebou. Také mám doma několik takovýchto vzpomínkových fotografií. Vrátila jsi mne tímto do mládí za což moc děkuji. Ano, takové bylo i mé dětství.
Alena Vávrová
I mne fotografie p. Čučky vrátily jak kouzelným proutkem do dětství. Stejné scény jsem vídala pokaždé o prázdninách na vsi a taky jsem tam letmo zahlédla svoji (udřenou) babičku ;-)) . Děkuji!
Naděžda Špásová
Byly mi 4 roky, takže si samozřejmě nic nepamatuju, ale vzhledem k tomu, že můj otec v zemědělství celý život pracoval a do 18 let jsem žila na vesnici, tak mi fotografie leccos připomněly. ********
Hana Nováková
Úchvatná krása starých časů, je dobře že byla už fotografie a tyto dávné časy se daly zachytit. Elen díky za fotky už prohlížím potřetí
Jana Kollinová
Neuvěřitelné, jak dobové fotografie pana Čučky dokázaly otevřít jednu moji dávno zapomenutou schránku s podobnými momenty. Hned u první fotografie jsem si myslela, že je to moje babička při práci na družstevním poli v Kostelci n. L. a ještě ranější vzpomínky mám na polní práce dědouška u sedláka v Brně. Jezdil s koňmi a často mě brával s sebou. Eleno, děkuji za zprostředkování náhledu kouzla černobílých zašlých časů.
Dana Puchalská
Fotografie mně vrátily zpátky do dětství. Děda s babičkou měli malé hospodářství. A zapřahali koně i kravku. Děkuju Eleno, je to moc krásná ukázka z prací pana fotografa.
Zuzana Pivcová
Takovéto výstavy mě vrcholně zajímají a zvlášť ještě černobílé fotky. Díky, Eli!
Alena Tollarová
Ivano, Jeseník není zas tak daleko, jak se zdá. Zjistila jsem, že v pohodě mohu dojet tam i zpět v jednom dni a strávit tam celých šest hodin. To stačí i na vycházku po městě a okolí.
ivana kosťunová
Prohlížím si to pořád dokola. ˇ3koda, že Jesenice jsou tak daleko.
Alena Tollarová
Pane Miroslave Čučko, smekám před Vaším zachycením zašlých časů. Dokonale vystihují dobu a fotografie by měli vidět i mladí, kteří dnes nemají potuchu o práci v zemědělství. A Tobě, Eleno, děkuji za to, že jsi nám "s laskavým svolením autora" fotky ukázala.
Mirek Hahn
Zajímavá fotodokumentace !