Šumavské Trojhradí - Kašperk
Foto: autorka

Šumavské Trojhradí - Kašperk

9. 10. 2019

Když Trojhradí, tak Vám ráda představím hrad druhý, a tím je Kašperk.

Kašperk

Gotický Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Nachází se zhruba 2,5 km od Kašperských Hor v místní části Žlíbek. Je chráněn jako kulturní památka. Stojí ve výšce 855 m.n.m.

Cesta k hradu vede z velkého parkoviště asi 1,5 km klidnou cestou, kterou rozhodně stojí za to vyšlapat. Na hradě se konají i svatby, zrovna jsme měli v pátek to štěstí tam na jednu narazit.

Naproti hradu Kašperk vede ještě cesta na Pustý Hrádek, což je  zřícenina hradu ležící na vrchu asi 400 m východně od hradu Kašperku. Stavba měla zabránit případným útočníkům v ostřelování níže položeného Kašperku z výšky. Tato pozdně gotická stavba pochází pravděpodobně z 15. století. Sem nahoru vede cesta vskutku "trnitá", ale výhledy na Kašperk a do okolí opět za to stojí.

sumava-25-28.9.2019-474.jpg

 S hradem Kašperk je neodmyslitelně spojeno město Kašperské hory, které znáte především ze seriálu Policie Modrava. Natáčelo se zde mnoho scén.

Dominantou Kašperských Hor je Arciděkanský kostel sv. Markéty.

kas.jpg
Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
 Najdete zde i Šumavské lázně - přímo v centru města, kde nabízejí moderní balneo provoz, bylinné procedury, relaxaci a odpočinek.

 

Nezapomeňte při své návštěvě Šumavy ani na druhý hrad Šumavského trojhradí, Kašperk :-)
 

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Jitko krásný výlet, na Šumavu jezdíme každý rok, máme ji moc rádi :-) Děkuji.
Jitka Mošovská
Lenko, pěkné. Záběr z Pustého hrádku na Kašperk jsem o jarních prázdninách neuskutečnila, tam ještě ležel sníh. Vidím tady i lázně. Hezký výlet, viď?
Lenka Hudečková
Dano, dneska vložím třetí díl :-) A děkuji za Váš zájem ♥
Dana Kolářová
Děkuji za představení hradu prního i druhého a těším se na třetí.
Lenka Hudečková
Soni, rádo se stalo ♥
Soňa Prachfeldová
Leni, moc jsi mě potesila, jsou to pro mě drahá místa, kam jsem léta jezdila s manželem Díky.
Alena Tollarová
Moje srdce sice hoří pro České středohoří :), ale ráda poznávám i jiné kraje. Šumavu poznanou nemám, byli jsme tam jen asi dvakrát. Z nedaleké Úbislavi přišel po první světové sem na sever můj dědeček z maminčiny strany a už tu zůstal. Moc mě mrzí, že z té historie nevím prakticky nic. A hrad Kašperk je krásný.
Lenka Hudečková
Jitko, Hanko, Alenko, díky moc :-)
alena hofírková
Ano,Leni jak píšeš níže máme krásnou zemičku.A já jsem ráda že ji poznávám zatím takhle na fotkách s tebou.A já doufám,že ještě stihnu alespoň něco z té naší země poznat.Nebudu se tady rozepisovat,však ty a Jiřík víte.Děkuji za krásný výklad.
Hana Rypáčková
Vašemu toulání moc a moc fandím...
Jitka Valachovičová
Leni, díky za poutavý článek i pěkné záběry. Tak se aspoň touto cestou něco dozvím - máš pravdu Šumava je krásná. Já nedám dopustit na Jeseníky, i když je to od nás dost daleko.***
Lenka Hudečková
Dano díky, a Zuzko, ani my nechodíme do zámků dovnitř. Pár jsem jich viděla, to ano, ale přijde mi to všude hodně podobné, navíc je vstupné tak drahé, že my raději po zahradách a parcích nebo na hrady. Ovšem vyhrátou vstupenku zde na íčku na hrady a zámky, jsem využila v září v Bečově nad Teplou :-)
Zuzana Pivcová
Lenko, to jsou krásné obrázky, jako asi celý výlet. Jak už jsem se zmínila jinde, mám ráda zříceniny hradů. Nepotřebuji vidět zámecké komnaty.
Dana Puchalská
V městečku jsem byla, ale na hrad jsem se nedostala. Ráda jsem se koukla na moc hezké fotografie.
Lenka Hudečková
Děkuji, Elenko, je to tak, všude je krásně, jen si to umět užít, v klidu projít. Nadi, též Ti děkuji, Kašpárek, to je pěkný název pro Kašperk :-). Jaruš, vy to určitě dáte s Járou někdy příště...věřím tomu :-)
Jaroslava Korpášová
Letos jsem si konečně splnila sen a z liberecka se vydala spolu s manželem na pár dní na Šumavu. Byli jsme tam z kraje května a zažili ještě sníh a mráz. Asi i proto jsme návštěvu hradu Kašperk tenkrát vzdali, nějak jsme už neměli chuť a sílu po půldenním jiném putování jít takový kus z parkoviště ke hradu a zase zpět. Snad se nám podaří tento cíl někdy zdolat. Město Kašperské Hory jsme si prohlédli i jeho nejbližší okolí. Děkuji Leni za zmapování a pěkné fotky toho, co jsme vidět nestihli.
Naděžda Špásová
Leni, máš to moc krásné, taky bych to chtěla umět. Na Kašpárek se třeba ještě dostaneme. Fotky paráda. :-)
Jiří Hudeček
Dodržujeme zásadu...každé září Šumava. Leni hezky jsi to popsala.
Elena Valeriánová
Leni, to máme stejné. Taky se vždy těším na Policii Modrava a žasnu nad tou krásou přírody. Šumava je moje touha, pokud budeme zdraví, chtěla bych příští rok právě tam. Nedivím se, že se ti líbily Jizerky, já jsem byla nadšená. Ale jak píšeš, u nás je všude krásně, jen si vzpomeňte na Rožnov ...kdo tam byl, dá mi zapravdu.
Lenka Hudečková
Děvčata, díky za Vaše krásná slova. Já, která jsem 43 let bydlela v Liberci a milovala Jizerky, se za posledních 9 let., co jsem na západě Čech, nemohu té Šumavu nabažit. Máme to tam 2 hodinky jízdy autem a fakt je to snad nejkrásnější oblast u nás. I když kecám, Jizerky se mi líbily, Jeseníky taky..., takže ono je tu všude krásně, ale ta Šumava nějak u mne vede. Každou neděli hltám Policii Modravu, ani ne tak kvůli příběhům, jako pro tu přírodu šumavskou. A minulou sobotu jsme se vrátili a už v neděli jsme se tam chtěli s Jiříkem vracet....A už dost.....
Alena Vávrová
Leni, dík za moc pěkný článek a ještě lepší fotky. Teď jen lituji, že jsem byla v Pošumaví moc brzy na jaře a většina hradů byla ještě zavřená. Dostaly jsme se s kamarádkou jen na Klenovou.
Eva Mužíková
Leničko umíš, ráda jsem nakoukla... kravičky mne obzvlášť potěšily:))))
Anna Potůčková
Leni díky za virtuální prohlídku tohoto hradu, kterého znám jen z obrázků nejen od Tebe! A Tvé fotografie jsou opravdu krásné a k návštěvě a poznání lákají!
Hana Nováková
Lenko, moc děkuji za krásné přiblížení hradu Kašperk a zároveň oživení mých vzpomínek na dovolenou v Kašperkách. Bylo tam neskutečně krásně, snad se tam ještě někdy dostanu, z Kašperka je nádherný výhled na Šumavu, když zavřu oči, vše se mi vybaví, takovou sílu měl tento okamžit a vašimi fotkami se to vše znovu vrátilo.