Když chytrá domácnost pomáhá
Chytrá domácnost. Jak může vypadat?

Když chytrá domácnost pomáhá

5. 11. 2019

O chytrých domácnostech se již nějakou dobu mluví, ale do běžných domácností se dostává pomalu. Co to tedy vlastně znamená, kdy s chytrou domácností začít a jak si usnadnit život?

Chytrá domácnost
Na otázku, co znamená chytrá domácnost, není úplně jednoduchá odpověď, protože v dnešní době se snaží být „chytrý“ každý spotřebič. Chytrost ovšem nespočívá v dovednosti kávovaru vytvořit 5 druhů kávy. Chytrá domácnost obnáší propojování zařízení (kávovar, termostat, žaluzie, atd.), které spolu navzájem komunikují a tím zvyšují svoji přidanou hodnotu pro uživatele. Ovládat tato zařízení můžete prostřednictvím aplikací v mobilním telefonu, anebo dokonce i hlasem.

chytrá domácnost.png

Automatizovat toho lze již opravdu spoustu
Může to znít poměrně složitě, ale začít se dá již s málem. Lze začít třeba u otevírání garážových vrat a následně doplňovat o další prvky, třeba řízení teploty v domácnosti pomoci termostatu. Rozšiřovat domácnost o další chytré zařízení je v dnešní době již velmi jednoduché, neboť jich je na trhu dostatek a jsou ověřené uživateli.

Co všechno již může být zapojeno do chytré domácnosti?

- termostat (pohodlný dohled a nastavení teploty v domě)
- osvětlení (pohodlná správa a kontrola nad vybraným osvětlením)
- venkovní žaluzie (ovládání)
- bezpečnostní rolety
- vchodové dveře
- garážová vrata
- reproduktory
- televize
- bezpečnostní vchodové dveře
- kamerový systém
- vypínače a zásuvky
- vysavače
- mnoho kuchyňských spotřebičů (třeba i ten kávovar, který udělá kávu ještě před příchodem do kuchyně)

Správa chytré domácnosti probíhá nejčastěji skrze mobilní telefon, kde často v jedné aplikaci můžete ovládat většinu prvků chytré domácnosti a navzájem je propojit. Můžete nastavit, že po otevření vjezdové brány dojde k rozsvícení příjezdové cesty. Automaticky nastavit zatažení venkovních žaluzií v průběhu dne podle svitu slunce.

Není hudbou budoucnosti, kdy se zazvoněním budíku dojde k automatickému vytáhnutí rolet, kávovar vám připraví kávu a virtuální asistentka automaticky pustí tu vaši oblíbenou skladbu a sdělí vám počasí na celý den. Nově jsou již k dispozici i hlasoví asistenti, kteří umožňují správu vaší chytré domácnosti přímo skrze hlasové pokyny. V takto vybavené domácnosti lze večer hlasovým pokynem zhasnout světla, zatáhnout rolety a vypnout televizi. 

Hodnocení:
(4.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.