Jak vybírat matraci pro seniory
Kvalitní spánek zajistí kvalitní matrace

Jak vybírat matraci pro seniory

27. 11. 2019

I ty nejkvalitnější matrace mají životnost maximálně 10 let. Po této době matrace ztratí své ortopedické vlastnosti, neposkytuje tělu tolik potřebou oporu, stává se proleželou a je na čase ji vyměnit. Jak ale vybrat správnou matrací?

Matraci nekupujeme denně a vybrat správnou výšku, materiál matrace a vhodnou tuhost je často oříšek. Připravili jsme pro vás návod, na co myslet při výběru matrace, ať nesáhnete vedle.

Výška a rozměry matrace

Velikost matrace musí odpovídat vnitřnímu rozměru rámu postele. V případě, že pořizujeme matrace na dvojlůžko, můžeme zvolit 1 velkou matraci, anebo 2 menší. V současné době jsou velmi populární partnerské matrace. Znamená to, že například místo jedné velké matrace v rozměru 180x200cm, pořídíme 2 menší matrace v rozměru 90x200cm. Nemusíte se bát vyšší ceny než v případě 1 velké matrace. Mnoho výrobců nabízí matrace v akci 1+1. Jedním z nich je tradiční český výrobce matrací Tropico.  

U matrace je důležitá i její výška. U vyšších matrací je dosahováno lepších ortopedických vlastností a lepší funkce v případě, že matrace je složená z pěn. Vyšší matrací můžeme zvýšit i celkovou výšku lůžka. Vyšší lůžko usnadňuje vstávání a díky matraci můžeme i z nižší postele udělat optimálně vysokou.

Matrace1.png

Složení matrace

Matrace v základu dělíme na pěnové, pružinové a mezi oblíbené patří i latexové matrace. V kvalitních pěnových matracích jsou většinou kombinovány různé typy pěn. Mezi nejznámější patří paměťová neboli líná pěna. Ta se na základě teploty těla přizpůsobí a vytvaruje. Dále je používána studená pěna, která je tužší. Výhodou pružinových matrací je jejich vzdušnost. V současné době jsou však i kvalitní paměťové matrace technologicky tak vyspělé, že jsou dokonale vzdušné.

Tuhost matrace

Matrace doporučujeme volit spíše vyšší tuhosti až tuhé. U příliš měkkých matrací tělo do matrace „zapadne“ a není mu poskytnuta dostatečná opora. Pokud máte potíže s klouby, není vhodné volit tvrdou matraci s enormně vysokým tlakem na ramena a kyčle. Při výběru matrace nám napoví i poloha, ve které často spíme. Pokud spíme na zádech, můžeme volit více tvrdší matraci, jelikož se váha našeho těla více rozloží. Při spaní na boku saháme po matraci střední tuhosti.

Matrace2.png

Partnerské matrace

Zvolit místo jedné velké matrace dvě menší má řadu výhod. Jednou z nich je manipulace s matrací. Matrace v rozměru 180x200cm je náročné stěhovat. I údržba při sundání potahu a praní je náročnější. Výhodou partnerských matrací také je, že jsou oboustranné. Každý z partnerů si může zvolit jinou tuhost matrace, současně jsou matrace stejně vysoké a nemusíte se obávat rozdílu ve výšce matrací ani mezery mezi matracemi. Další výhodou je, že díky oddělení matrací nedochází tolik k přenosu otřesů, například pokud partner vstává a uléhá z postele. Nejprodávanější partnerskou matrací českého výrobce matrací Tropico se i letos stala Matrace Super Fox.  Nově je matrace i ve variantě Super Fox blue, kde je využita vyšší tuhost studené pěny.

Potah na matraci a její údržba

Při výběru se zaměřte i na potah matrace. Měl by být vzdušný, snadno snímatelní a pratelný. Potah matrace doporučujeme prát minimálně 2x ročně. Zvažte i pořízení chrániče matrace. Díky snadné manipulaci můžeme chránič častěji prát, tím tak účinněji bojovat s roztoči a celkově chráničem prodloužit i životnost matrace.

Matrace můžete koupit na kamenných prodejnách, kde si je vyzkoušíte na vlastní kůži, nebo v e-shopech, kde jsou často výhodou doprava zdarma až k vám domů a různé dárky k nákupu.

 

Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

29%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%