Jak důležití jsou pro nás naši sousedé?
ilustrační foto: pixabay.com

Jak důležití jsou pro nás naši sousedé?

3. 12. 2019

Jednoho dne se odstěhují nebo odejdou na věčnost naši sousedé. Je to pro nás překvapení a někdy docela velká ztráta. Což si uvědomíme až ve chvíli, kdy tato situace nastane. Jací vlastně bývají naši sousedé?

Role sousedů
Úloha sousedů v našem životě je zajímavá. Mohou se dokonce stát našimi dobrými přáteli, ale častěji, i když jsme s nimi zadobře, si přece jen zachováváme určitý odstup. Setkáváme se na prahu při odchodu do práce, když vynášíme odpadky, nebo se dokonce i na chvíli zastavíme, abychom si popovídali třeba o nákupu nebo o údržbě v domě. Máme i sousedy, s nimiž se dá diskutovat o péči o vnoučata nebo o politice. Někdy si navzájem poskytujeme služby - přijmeme poštovní zásilku, půjčíme nářadí nebo došlé koření, dokonce míváme i své náhradní klíče. Občas si zalejeme kytky nebo dohlédneme na kočku.

Jak jsou pro nás důležití?
Sousedé nyní mnohdy nahrazují to, co dělala tradiční větší rodina. Když příbuzenstvo žilo blízko sebe nebo i společně, přišla, když nastal problém, na pomoc starší generace. I když jde u sousedské výpomoci často jen o drobnosti, život je přece jen příjemnější, ale i snadnější. Možná, že nevidíme všechny sousedy tak často, jak bychom je mohli vidět, ale přece jen se cítíme pohodlněji, když víme, že jsou blízko.

Seznámení se sousedy
Velká města jsou známá tím, že nejsou moc přátelská a lidé se uprostřed velké populace cítí osamělí. To může platit pro mnoho lidí, ale možná bychom byli překvapeni, že spousta lidí své sousedy zná. V některých zemích to nestojí moc úsilí prolomit ledy. V jiných je to obtížnější, protože je v nich tradice starat se jen o sebe. Skvělým prostředkem spřátelení bývají děti. S některými sousedy jsme se seznámili prostřednictvím dětí a dnes už jsou tu i vnuci. I psi při venčení plní stejný účel. Někteří lidé jsou tak přátelští, že nového příchozího uvítají, někdy dokonce i pozvou na návštěvu.

Nepřátelští sousedé
Ne každý má samozřejmě přátelské sousedy. Některé soužití bývá jako noční můra. Křik, hádky, hlasité večírky, nepořádek, ale i úmyslné naschvály i páchání škod. To vše kvalitu života hodně snižuje. Stačí však i, když si sousedé užívají zahrady v blízkosti našeho obydlí, dlouho do noci se baví s přáteli a grilují. Tady je těžké si na ně stěžovat, i když se nám to nelíbí. Pokud je jejich chování neúnosné, můžeme to oznámit na policii, ale pro tu je to často ještě málo, aby zasáhla.

Odstěhování
Mnoho věcí považujeme za samozřejmé, dokud jsou. Když se ztratí, pocítíme teprve, že nám scházejí. K nim patří i přátelští sousedé. Pokud jsme žili na stejném místě dlouho, známe je docela dobře. A víme, že je můžeme, i třeba nečekaně, požádat o pomoc a oni naopak nás. Někdy v otázce změny bydliště hraje roli právě i existence lidí, kteří by nám pomohli. To však lze dopředu těžko zjistit, ale kdybychom věděli, že v sousedství žádné takové lidi nenajdeme, budeme se stěhováním možná přece jen trochu váhat.

Rádi víme, že tu jsou
Jedná se o kategorii, která přichází do života poměrně často. Stejně jako řada věcí, známých, společenství. Nejsme s nimi ve styku aktivně stále, ale jsme rádi, že tu jsou. Dobří sousedé jsou k nezaplacení. Važme si jich.

Jak vy znáte své sousedy? Prokazujete si sousedské služby? Už jste vystřídali sousedy? Máte i negativní zkušenosti?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Též si nemůžeme stěžovat. Z jedné strany máme nové sousedy mladé a ty ani nevidíme. Z druhé mám sousedku již skoro 40 let, naší synové chodili spolu do skoly, dnes si spolu hrají vnučky. Tady si vypomuzeme, kdykoli je zapotřebí. Je dobré , když lidé neřkuli sousedé žijí spolu v souladu.
Margita Melegova
Mame stesti na dobre sousedy.
Věra Ježková
Čím déle v našem domě žiji (téměř 60 let), tím méně znám nové sousedy. Znám jen několik starousedlíků, s nimiž se zdravím a povídám si. Noví většinou ani nepozdraví.
Jana Šenbergerová
S dobrými sousedy vycházíme dobře. Naštěstí je jich většina.
Zdenka Hillová
Určitě mít dobré sousedy je výhra (my je máme )
Karel Boháček
Je to dost důležité. My jsme se defacto odstěhovali kvůli nepříjemným sousedům. Dnes máme velmi dobré sousedy.
Danka Rotyková
Sousedy, tedy ty nejbližší, jsem vždy měla dobré. Po letech došlo i ke změně, ale zatím jsme nelitovali. A to bydlíme v 8 podlažním paneláku v Praze. Záleží na lidech, jako vždycky ☺.
Marie Ženatová
Své přátelské sousedy znám dobře, tak jako i další ostatní obyvatele v naší ulici. S rodiči mých nejbližších sousedů jsme začínali současně stavět sami svoje domky, vypomáhali si a když odešli na věčnost, tak tam začal bydlet jejich syn s rodinou a zase mám ty nejlepší vztahy. Za největší pomoc považuji období, kdy můj manžel se stal ležákem a já občas potřebovala pomoc s jeho posazením na pojízdnou židli. Sousedku jsem měla na mobilu a vždy když bylo potřeba ihned ochotně přiběhla i s malým synáčkem v náručí - byla mi totiž tehdy nejblíže. Moje děti také hodně pomáhaly, ale bydlely skutečně dál a nebo byly v práci. A zase naopak když bylo potřeba děti sousedů občas pohlídat, tak to měly ke mně nejblíže. Jak na závěr píšete - dobří sousedé jsou k nezaplacení a je zapotřebí si jich skutečně vážit...
Marie Doušová
Sousedské vztahy jsou hodně důležité. Dnes máme sousedy mládé a bez problémů, ale dříve to byl docela horor. Soused byl nerudný starý dědek ,ubližoval dětěm/prořezával míč,když náhodou spadl na jeho pozemek/. Jediné štěstí bylo ,že měl hodnou ženu,která se pořád za něj omlouvala. No dnes si nemáme na co stěžovat.