Jak důležití jsou pro nás naši sousedé?
ilustrační foto: pixabay.com

Jak důležití jsou pro nás naši sousedé?

3. 12. 2019

Jednoho dne se odstěhují nebo odejdou na věčnost naši sousedé. Je to pro nás překvapení a někdy docela velká ztráta. Což si uvědomíme až ve chvíli, kdy tato situace nastane. Jací vlastně bývají naši sousedé?

Role sousedů
Úloha sousedů v našem životě je zajímavá. Mohou se dokonce stát našimi dobrými přáteli, ale častěji, i když jsme s nimi zadobře, si přece jen zachováváme určitý odstup. Setkáváme se na prahu při odchodu do práce, když vynášíme odpadky, nebo se dokonce i na chvíli zastavíme, abychom si popovídali třeba o nákupu nebo o údržbě v domě. Máme i sousedy, s nimiž se dá diskutovat o péči o vnoučata nebo o politice. Někdy si navzájem poskytujeme služby - přijmeme poštovní zásilku, půjčíme nářadí nebo došlé koření, dokonce míváme i své náhradní klíče. Občas si zalejeme kytky nebo dohlédneme na kočku.

Jak jsou pro nás důležití?
Sousedé nyní mnohdy nahrazují to, co dělala tradiční větší rodina. Když příbuzenstvo žilo blízko sebe nebo i společně, přišla, když nastal problém, na pomoc starší generace. I když jde u sousedské výpomoci často jen o drobnosti, život je přece jen příjemnější, ale i snadnější. Možná, že nevidíme všechny sousedy tak často, jak bychom je mohli vidět, ale přece jen se cítíme pohodlněji, když víme, že jsou blízko.

Seznámení se sousedy
Velká města jsou známá tím, že nejsou moc přátelská a lidé se uprostřed velké populace cítí osamělí. To může platit pro mnoho lidí, ale možná bychom byli překvapeni, že spousta lidí své sousedy zná. V některých zemích to nestojí moc úsilí prolomit ledy. V jiných je to obtížnější, protože je v nich tradice starat se jen o sebe. Skvělým prostředkem spřátelení bývají děti. S některými sousedy jsme se seznámili prostřednictvím dětí a dnes už jsou tu i vnuci. I psi při venčení plní stejný účel. Někteří lidé jsou tak přátelští, že nového příchozího uvítají, někdy dokonce i pozvou na návštěvu.

Nepřátelští sousedé
Ne každý má samozřejmě přátelské sousedy. Některé soužití bývá jako noční můra. Křik, hádky, hlasité večírky, nepořádek, ale i úmyslné naschvály i páchání škod. To vše kvalitu života hodně snižuje. Stačí však i, když si sousedé užívají zahrady v blízkosti našeho obydlí, dlouho do noci se baví s přáteli a grilují. Tady je těžké si na ně stěžovat, i když se nám to nelíbí. Pokud je jejich chování neúnosné, můžeme to oznámit na policii, ale pro tu je to často ještě málo, aby zasáhla.

Odstěhování
Mnoho věcí považujeme za samozřejmé, dokud jsou. Když se ztratí, pocítíme teprve, že nám scházejí. K nim patří i přátelští sousedé. Pokud jsme žili na stejném místě dlouho, známe je docela dobře. A víme, že je můžeme, i třeba nečekaně, požádat o pomoc a oni naopak nás. Někdy v otázce změny bydliště hraje roli právě i existence lidí, kteří by nám pomohli. To však lze dopředu těžko zjistit, ale kdybychom věděli, že v sousedství žádné takové lidi nenajdeme, budeme se stěhováním možná přece jen trochu váhat.

Rádi víme, že tu jsou
Jedná se o kategorii, která přichází do života poměrně často. Stejně jako řada věcí, známých, společenství. Nejsme s nimi ve styku aktivně stále, ale jsme rádi, že tu jsou. Dobří sousedé jsou k nezaplacení. Važme si jich.

Jak vy znáte své sousedy? Prokazujete si sousedské služby? Už jste vystřídali sousedy? Máte i negativní zkušenosti?

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%