Zlatá ulička na Pražském
hradě je otevřena zdarma

Zlatá ulička na Pražském
hradě je otevřena zdarma

3. 11. 2012

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Zlatá ulička s nástupem zimní sezóny umožní návštěvníkům nahlédnout do svých prostor zadarmo. „Od 1. listopadu do 31. března je do ní vstup pro návštěvníky volný,“ informují internetové stránky Hradu.

Malebná zákoutí Zlaté uličky se otevřela návštěvníkům po více než roce loni v červnu. Rekonstrukce uličky stála podle informací Hradu zhruba 34 miliónů korun. Za vstup a prohlídku domků zaplatí návštěvníci běžně 250 korun v rámci malého hradního okruhu nebo 350 korun při prohlídce velkého okruhu.

Ulička vznikla v prostoru mezi původní románskou hradní zdí z 12. století a novější jagellonskou hradební zdí z 16. století. V 16. století se jí říkalo Zlatnická, v 17. století je už doloženo pojmenování Zlatá ulička. Podle romantických pověstí tu měli bádat a vyrábět zlato alchymisté, ve skutečnosti tu však nikdy nebyli.
Domky byly obydlené až do druhé světové války. Mezi známými obyvateli byla třeba vyhlášená kartářka a jasnovidka Matylda Průšová alias Madame de Thébes, v domku čp. 22 pracoval v období 1916 až 1917 spisovatel Franz Kafka. Ve zbořeném domě mezi Zlatou uličkou a Daliborkou žil na přelomu 20. a 30. let básník Jaroslav Seifert.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.