Co je dobré vědět, když vám lékař doporučí výměnu kyčelního či kolenního kloubu
Ilustrační foto: ingimage.com

Co je dobré vědět, když vám lékař doporučí výměnu kyčelního či kolenního kloubu

16. 12. 2019

Trpíte bolestmi kolena či kyčle? Doporučuje váš lékař totání endoprotézu? Jak dlouho se na operaci čeká a jaká jsou její rizika? A co obnáší pooperační léčba? Podrobné informace o totální endoprotéze najdete v našem e-booku.

Totální endoprotéza (TEP) je operace, během níž je pacientovi nahrazen celý kloub či jeho část umělým. Cílem totální endoprotézy kolenního kloubu je obnovit anatomickou osu dolní končetiny, zajistit stabilitu kloubu, zlepšit funkci končetiny, a především odstranit bolest.

Stejné cíle má i TEP kyčle, kdy se jedná o umělou náhradu hlavice kosti stehenní a jamky kosti kyčelní. Úplná náhrada označuje náhradu obou na sebe přiléhajících ploch (jamky i hlavice).

Totální endoprotézu kyčelního kloubu ročně podstupuje přes 13 tisíc pacientů, nejčastěji ve věku 55 – 79 let a ve třech pětinách jde o ženy. Počet revizních operací lehce přesahuje deset procent.

O něco méně časté jsou náhrady kolenního kloubu. Těch se ročně operuje přes jedenáct tisíc. Bližší informace nejsou veřejně dostupné.

 Jestli pacient potřebuje náhradu kloubu, sám nepozná. Nejprve musí projít sítem odborníků, kteří rozhodnou o potřebě operace. Indikace (platný důvod pro použití zákroku - pozn. red.) k ní je na specializovaném ortopedovi.

Pacient začíná u svého praktického lékaře, který by ho měl odeslat do ambulance za specialistou třeba na polikliniku. Lékař zjišťuje, jestli jde o bolesti kyčle, protože často může jít o bolesti jiného původu. A pokud se jedná o ortopedický problém, zda je vůbec vhodná totální endoprotéza. Nakonec o indikaci rozhodne ortoped v nemocnici na základě souboru vyšetření včetně rentgenu. V odůvodněných případech může tento velký výkon vyloučit některý z aspektů celkového zdravotního stavu pacienta.

Velmi často se stává, že lidé přijdou rovnou do nemocnice a žádají výměnu kyčle nebo kolene. Ale operace není určena těm, které kloub občas bolí. Provádí se lidem, jejichž kvalita života je velmi nízká, nepociťují bolest jen při chůzi, ale budí je i ze spaní. Dokud pomáhá konzervativní terapie, endoprotéza není ještě na řadě.

Čekací doba na endoprotézu

Čekací dobu na zákrok lze najít na internetu, každé pracoviště má jinak dlouhou (Seznam ortopedických pracovišť). Obvykle se pohybují mezi 6 měsíci až rokem. Tuto dobu mohou pacienti využít k předoperační rehabilitaci: posilovat ochablé svaly, protahovat zkrácené svaly, udržovat kloubní rozsah, posilovat zdravé horní a dolní končetinu jako přípravu na chůzi o berlích, odbourávat nesprávné pohybové stereotypy. Vhodný režim vybere pro konkrétního pacienta fyzioterapeut. Obézní pacienti by se měli snažit zhubnout, aby nadměrně nezatěžovali nosné klouby.

Ještě před nástupem nemocnice by se měl pacient informovat o tom, jak bude probíhat pooperační rehabilitace, a snažit se zajistit si následnou lůžkovou rehabilitaci. Vhodné zařízení doporučí ortoped.

Lze si vybrat typ protézy?
Pacienti si sami náhradu kloubu nevybírají. Lékaři dodržují centrálně daná indikační schémata a podle nich se rozhoduje, který typ kloubu (cementovaná, hybridní a necementovaná protéza) daný pacient dostane. Tím pádem si lidé ani nemohou na protézu připlácet. Pokud někdo tvrdí opak, klame pacienta.

Indikační schémata jsou rozdělená podle věku pacienta: necementované protézy jsou určeny pacientům do 60 let, hybridní v rozmezí 61 až 70 let a cementované nad 70 let.

Výdrž protézy

Před zhruba dvaceti až třiceti lety protézy vydržely zhruba deset let, moderní implantáty vydrží víc. Časem se ale uvolní, opotřebí, případně propukne infekce. Déle protézy pochopitelně vydrží starším lidem, kteří je až tolik neopotřebí tělesnou aktivitou. Reoperace je o něco náročnější než původní operace.

 

Podrobné informace o výměně kyčelního nebo kolenního kloubu, rizicích operace i následné pooperační léčbě si můžete přečíst v našem e-booku, který najdete  pod tímto článkem a který si můžete zdarma stáhnout. Zpracování e-booků na nejrůznější zdravotnická témata zajistila obecně prospěšná společnost GENERACE i60 za podpory MPSV.

 

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Ke stažení
endoproteza.pdf
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Boháček
Doporučuji před totálkou guna injekce.
Hana Polednová
Honzo děkuji. Článek je pro mne přímo aktuální. Zrovna nyní se chystám již na druhou totálku kyčle. Pro ty, kteří nemají vlastní zkušenost. První kyčel v roce 2017, jsem ve skupině 61 až 70 let. Po první operaci bez jakýchkoliv bolestí, po 2 měsících již chůze bez berlí a rehabilitace také není tak náročná. Není se čeho bát, za ten pohyb bez bolestí to za to stojí.
Jitka Hašková
Kamarádka, které je přes 80 let a je bývalá aktivní sportovkyně, má vyměněné obě kyčle a obě kolena, radí jít na operaci, až když se nemůže v noci bolestí spát. Rehabilitace je pak náročná, kolena jsou na rehabilitaci horší. Fakt je, že po Krkonoších běhá jak srnka.
Jarmila Komberec Jakubcová
V poslední době mám bolesti v pravém koleni a uvidím zda dostanu tzv."udržovací injekce". To mi trochu brzdí moje cestování - jen nechápu proč si nemohu vybrat typ protézy, pokud bych ji potřebovala. Jinak dík za článek
Karel Boháček
No tohle mně teprve čeká. Dost málo informací.
Věra Ježková
Honzo, díky za užitečné informace. Od bolesti kolena mi zatím pomohla artroskopie; chodím na „udržovací“ injekce.
Hana Šimková
Mám vyměněný kyčel i koleno a můžu tedy dávat rady ze zkušeností. Bolesti jsem měla, bylo mi řečeno, že operace je akutní, ale že musím čekat rok a nebo si najít nemocnici sama. Napsala jsem slušný , ale důrazný dopis pojišťovně a ejhle , operace byla do týdne.
Danka Rotyková
Děkuji pane Raško za souhrnné informace, které budu za pár let potřebovat. Škoda, že si nelze připlatit na keramickou náhradu, nechápu to. Vždyť i starý člověk je rád, že může být po operaci bez otoků a větších bolestí.